Wiele kobiet z pewnością ucieszyłaby możliwość sprawdzenia czy są w ciąży, zaraz po intymnym zbliżeniu. Niestety – przynajmniej na razie – nie ma takiej możliwości. Dostępne w aptekach testy ciążowe, to wprawdzie łatwy i niedrogi sposób na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży, ale dopiero kilka dni po zapłodnieniu. Na czym polega test ciążowy, kiedy najlepiej go wykonać, żeby otrzymać wiarygodny wynik i jakie rodzaje testów można dostać w aptece? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Test ciążowy krok po kroku
Test ciążowy wykrywa w moczu obecność hCG, czyli hormonu produkowanego przez tkanki zarodka, który w moczu kobiety ciężarnej jest obecny już między 8, a 10 dniem od zapłodnienia. Testy ciążowe są bardzo czułe, dlatego najlepiej wykonywać je rano, bo właśnie wtedy poziom hCG w moczu jest największy. Sam proces jest niezwykle prosty: przy użyciu dołączonej pipety, należy pobrać i umieścić kilka kropel moczu na papierku lub w okienku płytki testowej. Dzięki wbudowanemu tam polu kontrolnemu, wynik można odczytać już po kilku minutach.
Niezależnie od rodzaju testu, przed jego wykonaniem należy dokładnie przeczytać dołączoną do niego ulotkę oraz sprawdzić datę ważności. W przypadku braku miesiączki, dobrze jest wykonać dwa testy, w kilkudniowym odstępie. Poziom hCG na samym początku ciąży jest na tyle niski, że test może go nie wykryć. Mimo tego, że testy ciążowe uważane są za godne zaufania a ich skuteczność oceniana jest na 95-98%, dopiero wizyta u ginekologa i badanie USG są w stanie dać w pełni wiarygodną odpowiedź.
Rodzaje testów ciążowych
Test ciążowy można wykonać w laboratorium. To badanie krwi, którego wynik otrzymuje się już po kilku godzinach. Żeby sprawdzić, czy jest się w ciąży, nie trzeba jednak od razu udawać się na badanie. Można to zweryfikować w domowych warunkach. Testy ciążowe są dostępne w aptekach oraz w drogeriach. Jakie testy można nabyć i czym się różnią?
- test paskowy – składa się ze specjalnego paska z bibuły, czyli testera. Żeby go wykonać, należy najpierw oddać mocz do czystego i suchego naczynia ( najlepiej do tego celu użyć specjalnego pojemnika do badania moczu), potem wystarczy zanurzyć pasek w pojemniku, do wskazanego na nim poziomu i odłożyć na płaską powierzchnię. Po kilkunastu sekundach można odczytać wynik,
- test płytkowy – dostępny w postaci plastikowego prostokąta z dwoma okienkami, z których mniejsze służy do nakrapiania moczu, a większe do odczytania wyniku. Żeby go przeprowadzić wystarczy zebrać odrobinę moczu do suchego pojemnika, a następnie za pomocą dołączonej do zestawu pipetki, przenieść kilka kropel na wskazane w teście pole. Wynik można odczytać po kilku minutach,
- test strumieniowy – ze względu na swój specyficzny kształt, niekiedy nazywany jest też testem flamastrowym. Składa się ze specjalnego uchwytu, dwóch pól odczytu oraz końcówki, którą podczas oddawania moczu należy podstawić na kilka sekund pod strumień. Wynik będzie widoczny po kilku minutach,
- test cyfrowy – to zaawansowana wersja tradycyjnego testu strumieniowego i paskowego. Od wspomnianych różni się jedynie sposobem odczytu wyników, które prezentowane są na cyfrowym wyświetlaczu, a nie w postaci zabarwionych na dany kolor kresek.
Idealny termin
Większość kobiet już kilka godzin po intymnym zbliżeniu chciałaby wiedzieć, czy jest w ciąży. Niestety nie ma metody, za pomocą której można byłoby to stwierdzić w tak krótkim czasie. Aby wynik był wiarygodny, z wykonaniem testu należy poczekać kilka dni. Wszystko dlatego, że wędrówka zapłodnionej komórki jajowej do macicy może trwać nawet 6 dni. Dopiero po tym czasie komórka na dobre się zagnieżdża, a we krwi i moczu pojawia się hormon beta hCG. Tym samym, test ciążowy najwcześniej można wykonać między 8, a 10 dniem od ewentualnego zapłodnienia. Natomiast za idealny termin uważany jest pierwszy dzień spodziewanej miesiączki, który przypada średnio 14 dni od owulacji. To właśnie wtedy można uzyskać najbardziej wiarygodny wynik.
W aptekach i drogeriach są dostępne różne rodzaje testów ciążowych. Dzięki temu, można wybrać wersję dostosowaną do swoich potrzeb. Aby otrzymać miarodajną informację, test ciążowy musi być przeprowadzony w odpowiednim terminie. Niezastosowanie się do instrukcji dołączonej do opakowania może spowodować, że próba da fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny wynik, o czym więcej można przeczytać na tej stronie: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/ciaza/test-ciazowy-prawde-powie.html.