Chore zatoki u dzieci – jak leczyć domowymi sposobami?

autor Agnieszka Lipińska
49 x czytano

Zapalenie zatok kiedyś uważano jedynie za chorobę dorosłych. To błąd ponieważ ta choroba może dosięgnąć nawet kilkumiesięczne dzieci. A maluchy jak wiadomo są trudnymi pacjentami. Niezbyt dobrze tolerują leki, dlatego ich dolegliwości lepiej leczyć domowymi sposobami. Chcesz dowiedzieć się jak skutecznie wyleczyć chore zatoki
u swojego dziecka? Przeczytaj nasz artykuł!

Jakie są przyczyny zapalenia zatok u dzieci?

Przyczyny występowania tej choroby u maluchów są różnorodne. Mogą mieć charakter miejscowy, ogólnoustrojowy i środowiskowy. Do czynników miejscowych zalicza się odmienności anatomiczne utrudniające prawidłowe oczyszczanie i wentylację zatok.

Czynniki ogólnoustrojowe to alergia, astma oskrzelowa, zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego, choroba refluksowa żołądka i niedobory immunologiczne, które sprzyjają nawracającym infekcjom dróg oddechowych. Ostatnią grupę przyczyn stanowią czynniki środowiskowe związane z częstym kontaktem z innymi zakażonymi (np. poprzez uczęszczanie do tej samej grupy w żłobku czy przedszkolu) i zanieczyszczeniami powietrza.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Objawy zależą od charakteru zapalenia zatok, które może przybrać zarówno ostrą jak i przewlekłą formę. Ostre zapalenie zatok może objawiać się ropną wydzieliną, zatkaniem i niedrożnością nosa, wysoką gorączką i kaszlem, który utrzymuje się nieprzerwanie przez cały dzień i nasila się
w porze nocnej. Ból głowy i twarzy, tak charakterystyczne dla zapalenia zatok u dorosłych, u dzieci występują rzadko.

Przewlekłe zapalenie zatok ma mniej charakterystyczne objawy niż jego ostry odpowiednik. Do najczęściej opisywanych przez rodziców symptomów należą: ogólne rozdrażnienie, uporczywy kaszel, obecność wydzieliny w nosie oraz ograniczenie jego drożności, obecność niebolesnego porannego obrzęku powiek. Starsze dzieci, które potrafią już same opisać swoje dolegliwości często skarżą się również na ból ucha, blokadę nosa, ból twarzy czy brak węchu.

chore dziecko

Czy inhalacja pomoże za zatkane zatoki u dzieci?

Tak, ponieważ oprócz ułatwienia dziecku oddychania działają również odkażająco, co znacznie skraca czas trwania choroby. Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych dziecka jest pokropienie chusteczki higienicznej olejkiem sosnowym, z tymianku, eukaliptusa lub z kamfory i pozostawienie jej w okolicach łóżeczka dziecka. Jest to dobry sposób, ale należy w tym wypadku zachować ostrożność. Olejki stosowane w dużej dawce mogą być szkodliwe, dlatego nie można ich nadużywać.

Okład z soli – skuteczny sposób na zatkane zatoki?

Ten sposób znały już nasze babcie. Polega on na pogrzaniu kilku łyżek gruboziarnistej soli bromowo-jodowej na patelni, a następnie zawinięciu ich w płócienną ściereczkę i przyłożeniu do czoła. Uwalniające się ze ściereczki związki jodu i bromu znacząco przyspieszą proces oczyszczania nosa.

Należy uważać, aby nie przyłożyć dziecku do twarzy zbyt ciepłego kompresu! Temperaturę najlepiej sprawdzić przykładając kompres do przedramienia. Pamiętaj również o tym, aby dziecko po takim okładzie nie wychodziło przez kilka godzin na chłodne powietrze, dlatego takie zabiegi warto robić wieczorem.

podobne tematycznie

zostaw komentarz