Chore zatoki u dzieci – jak leczyć domowymi sposobami?

autor Agnieszka Lipińska
208 x czytano

Zapalenie zatok kiedyś uważano za chorobę występującą tylko u dorosłych. To błąd, ponieważ schorzenie to może dosięgnąć nawet kilkumiesięczne dzieci. A maluchy jak wiadomo są trudnymi pacjentami. Dzieci niezbyt dobrze tolerują leki, dlatego dobrym pomysłem może być leczenie u nich dolegliwości związanych z zapaleniem zatok domowymi sposobami. Chcesz dowiedzieć się jak skutecznie wyleczyć chore zatoki u swojej pociechy? Przeczytaj nasz artykuł!

Jakie są przyczyny zapalenia zatok u dzieci?

Przyczyny występowania tej choroby u maluchów są różnorodne. Mogą mieć charakter miejscowy, ogólnoustrojowy i środowiskowy. Do czynników miejscowych zalicza się odmienności anatomiczne utrudniające prawidłowe oczyszczanie i wentylację zatok. Czynniki ogólnoustrojowe to alergia, astma oskrzelowa, zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego, choroba refluksowa żołądka i niedobory immunologiczne, które sprzyjają nawracającym infekcjom dróg oddechowych. Ostatnią grupę przyczyn stanowią czynniki środowiskowe związane z częstym kontaktem z innymi zakażonymi (np. poprzez uczęszczanie do tej samej grupy w żłobku czy przedszkolu) i zanieczyszczeniami powietrza.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Objawy zapalenia zatok zależą od charakteru infekcji i mogą przybrać zarówno ostrą jak i przewlekłą formę. Ostre zapalenie zatok może objawiać się ropną wydzieliną, zatkaniem i niedrożnością nosa, wysoką gorączką i kaszlem, który utrzymuje się nieprzerwanie przez cały dzień i nasila się w porze nocnej. Bóle głowy i twarzy, charakterystyczne dla zapalenia zatok u dorosłych, u dzieci występują rzadko.

Przewlekłe zapalenie zatok ma mniej charakterystyczne objawy niż jego ostry odpowiednik. Do najczęściej opisywanych przez rodziców symptomów należą: ogólne rozdrażnienie, uporczywy kaszel, obecność wydzieliny w nosie i ograniczenie jego drożności, a także obecność niebolesnego porannego obrzęku powiek. Starsze dzieci, które potrafią już same opisać swoje dolegliwości często skarżą się również na ból ucha, blokadę nosa, ból twarzy czy brak węchu.

chore dziecko

Czy inhalacja pomoże za zatkane zatoki u dzieci?

Tak, ponieważ oprócz ułatwienia dziecku oddychania działa również odkażająco, co znacznie skraca czas trwania choroby. Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych dziecka jest pokropienie chusteczki higienicznej olejkiem sosnowym, z tymianku, eukaliptusa lub z kamfory i pozostawienie jej w okolicach łóżeczka dziecka. Należy jednak w tym wypadku zachować ostrożność. Olejki stosowane w dużej dawce mogą być szkodliwe, dlatego nie można ich nadużywać.

Okład z soli – skuteczny sposób na zatkane zatoki?

Ten sposób znały już nasze babcie. Polega on na podgrzaniu kilku łyżek gruboziarnistej soli bromowo-jodowej na patelni, a następnie zawinięciu jej w płócienną ściereczkę i przyłożeniu do czoła. Uwalniające się ze ściereczki związki jodu i bromu znacząco przyspieszą proces oczyszczania nosa. Należy uważać, aby nie przyłożyć dziecku do twarzy zbyt ciepłego kompresu! Temperaturę najlepiej sprawdzić przykładając kompres do przedramienia. Pamiętaj również o tym, aby dziecko po takim okładzie nie wychodziło przez kilka godzin na chłodne powietrze.

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka mogą pomóc złagodzić dolegliwości i ułatwić maluchowi oddychanie. Jeśli brzdąc długo skarży się na nieprzyjemne objawy, warto w naszej ocenie zdecydować się na wizytę u specjalisty. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się infekcji. Znasz inne sprawdzone sposoby na zapalenie zatok u dziecka? Daj znać w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz