Jaki materac jest najwygodniejszy?

autor Kamila Kucharczyk
176 x czytano

Sen jest bardzo ważnym aspektem naszego życia. Te kilka godzin potrzebne jest bowiem naszemu organizmowi na zregenerowanie sił i odprężenie się. O edukowanie społeczeństwa oraz przybliżanie medycznych i społecznych aspektów snu dba Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu (WASM), które od blisko 10 lat jest organizatorem Światowego Dnia Snu. Podstawą (dosłownie i w przenośni) zdrowego i bezpiecznego snu jest wysokiej jakości materac, solidny i komfortowy.

Jaki materac jest najwygodniejszy?

Najwygodniejszy materac to taki, odpowiednio dobrany do osoby, która będzie z niego korzystać. Materac jest konstrukcją, która ma dopasować się do krzywizn kręgosłupa i zapewnić mu właściwe podparcie na każdym odcinku.

Wybierając najwygodniejszy materac, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę osoby, która będzie go użytkować – im cięższy człowiek, tym twardszy powinien być materac. Dla oznaczenia twardości materacy stosuje się najczęściej oznaczenia: H1, H2 i H3. Materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osób ważących mniej niż 80 kg, a materace o twardości H2 i 3 dla osób cięższych.

Wygodny materac

Ważna jest również budowa ciała, czyli relacja wagi do wzrostu – to ona pozwala określić, jaki będzie ostatecznie miejscowy nacisk na powierzchnię materaca (np. osoby niskie i ciężkie mogą potrzebować materaca o większej twardości niż ta, która wynikałaby z samej tylko wagi ciała).

Wybierając materac, należy wziąć również pod uwagę pozycję, którą przyjmujemy podczas snu. Jeżeli śpimy przede wszystkim na plechach lub brzuchu – ciężar naszego ciała rozkłada się na materacu równomiernie. Osoby śpiące na boku będą potrzebować materaca bardziej elastycznego, który będzie w stanie aktywnie dopasowywać się do wystających bioder i ramion, umożliwiając tym samym przyjmowanie przez kręgosłup linii prostej.

Jeżeli chodzi o długość materaca – przyjmuje się, że powinien on być minimum 20 cm dłuższy, niż wynosi długość naszego ciała. Większość materacy produkowana jest w standardowej długości 200 cm – osoby bardzo wysokie muszą więc zdecydować się na zakup materaca robionego na indywidualne zamówienie. Indywidualnego podejścia do wyboru materaca wymagają również różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa – wówczas najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy podpowiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę kupując materac.

Jaki materac wybrać?

Materace mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów:

      • materace z pianki poliuretanowej – są najtańsze, ale również najgorsze jakościowo; pianka poliuretanowa szybko się odkształca i w niewielkim stopniu wraca do pierwotnego kształtu;
      • materace sprężynowe (bonellowe) – najstarszy typ materacy, w którym pomiędzy cienkimi warstwami pianki znajdują się elastyczne sprężyny; tego rodzaju materace nie dają odpowiedniego podparcia kręgosłupowi i falują, np. podczas zmiany pozycji;
      • materace kieszeniowe – to nowoczesna odsłona tradycyjnych materacy sprężynowych, w materacach kieszeniowych pojedyncze sprężyny są zamknięte w osobnych, materiałowych kieszeniach, co umożliwia ich niezależną pracę (uginają się proporcjonalnie wyłącznie sprężyny poddane naciskowi, a nie falowo wszystkie);
      • materace z pianki termoelstycznej – pianka termoelastyczna to produkt zaawansowany technologicznie, który dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła; tego rodzaju materace zalecane są osobom śpiącym na boku oraz cierpiącym na bóle stawów i choroby układu krążenia;
      • materace z pianki żelowej z pamięcią – pianka żelowa nie przegrzewa się i efektywnie usuwa nadmiar ciepła sprawiając, że sen jest niezwykle komfortowy;
      • materace z pianki lateksowej – pianka lateksowa jest bardzo trwała i elastyczna punktowo (odgina się wyłącznie w tych miejscach, które poddawane są naciskowi), ponadto dzięki swym właściwościom antystatycznym polecana jest alergikom (nie przyciąga kurzu i drobnoustrojów).

Optymalnym rozwiązaniem są materace skonstruowane z zastosowaniem kilku nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Przykładem takich właśnie hybrydowych materacy są produkty marki Sealy, łączące moc tytanowych sprężyn kieszeniowych z pianką żelową z pamięcią (OptiCool). Jeden z najwygodniejszych materacy marki Sealy to Hybrid Ultra Plush (http://pl.sealy.com/pl/mattress-hybrid-ultra-plush.html), który został wyposażony w dodatkową warstwę pianki żelowej, dla jeszcze większego komfortu.

Tytanowe sprężyny kieszeniowe dają solidne oparcie dla całego kręgosłupa. Dodatkowe rozwiązania, takie jak: wzmocniona środkowa część materaca (zapewniająca ekstra podparcie dla najcięższych partii ciała), materiał o najwyższej klasie elastyczności, czy wzmocnione krawędzie materaca (zwiększające powierzchnię spania oraz pozwalające na wygodne siedzenie na jego brzegu) – zwiększają trwałość materaca oraz podnoszą wygodę jego użytkowania.

10 przykazań dobrego snu

Komfortowy, dobrze dobrany materac to jedno z dziesięciu przykazań opracowanych przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu – przestrzegając ich wszystkich zapewniamy sobie dobry sen, czyli pełnowartościowy wypoczynek. Oto one:

      1. Regularność. Powinniśmy dbać o regularność su, czyli codziennie zasypiać i budzić się o tej samej godzinie.
      2. Drzemki. Nie są zakazane, ale jeśli mamy w zwyczaju drzemać – powinniśmy zadbać o to, by łączny czas wszystkich drzemek nie przekraczał 45 minut.
      3. Używki. Nie powinniśmy spożywać alkoholu później niż 4 godziny przed snem. Palenie papierosów? Rzućmy je!
      4. Kofeina. Napoje i produkty zawierające kofeinę nie powinny być spożywane minimum 6 godzin przed snem (kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale również m.in.: herbata, niektóre napoje gazowane i czekolada).
      5. Posiłki. Obfite, tłuste mocno przyprawione, ostre i bardzo słodkie potrawy nie powinny być spożywane minimum 4 godziny przed snem. Ostatni posiłek przed nocnym odpoczynkiem może być zjedzony 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, ale powinien być niewielki i lekkostrawny.
      6. Aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna przekłada się jakość snu, nie powinniśmy jednak uprawiać sportu (zwłaszcza intensywnych treningów siłowych) tuż przed snem.
      7. Wygodny materac, przytulne łóżko. Materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie naszemu kręgosłupowi na całej jego długości. Łóżko powinno być przytulne – musimy dobrze się w nim czuć.
      8. Temperatura w sypialni. Sypialnia powinna być dobrze wentylowane (najlepiej przewietrzyć ją przed snem) i nie powinna być przegrzewana (optymalna temperatura w sypialni wynosi 18-20 stopni Celsjusza).
      9. Wyciszenie i zaciemnienie sypialni. Sypialnia powinna być pomieszczeniem w miarę możliwości jak najdalej odsuniętym od źródeł dźwięków (np. od ulicy), a okna wyposażone w solidnie zaciemniające zasłony lub rolety.
      10. Sen i seks. Łóżko powinno służyć nam wyłącznie do tych dwóch czynności. Nie powinniśmy w nim pracować lub uprawiać innych form rekreacji (rodzinne gry, oglądanie telewizji itp…).

Nie pozostaje nam nic innego, jak powiedzieć sobie… dobranoc! Komfortowych snów.

podobne tematycznie

zostaw komentarz