Jak dobrać i zamontować listwy przypodłogowe? To łatwe! Mamie też się uda!

autor Kamila Kucharczyk
238 x czytano

Dobór i montaż listew przypodłogowych jest jednym z ostatnich etapów wykończenia wnętrza. I choć mogłoby się wydawać, że ich zakup jest błahą kwestią, w praktyce okazuje się, że te niepozorne elementy mogą stanowić nie lada zagwozdkę. Dlatego mamy kilka wskazówek dla urządzających wnętrza.

Funkcje listew przypodłogowych

Jeśli wydaje Ci się, że listwy przypodłogowe spełniają wyłącznie funkcję dekoracyjną i tylko tym należy kierować się podczas zakupu, jesteś w bardzo dużym błędzie. Ich pierwotnym zadaniem jest maskowanie szczeliny, którą zostawia się między panelami/drewnianymi deskami a ścianą, na wypadek ich kurczenia lub rozszerzania się. I tu już pojawia się pierwszy problem – listwa zawsze powinna być dobrana do wielkości tej szczeliny.

Druga, pozornie błaha funkcja, polega na zabezpieczaniu ścian przed zabrudzeniem. Podczas sprzątania, a dokładniej mycia podłogi, szybko mogłoby dojść do powstania nieestetycznych plam, gdyby nie obecność listew. A ich montaż jest o wiele szybszy i prostszy niż odmalowanie ścian co kilka miesięcy.

Natomiast trzecią funkcją nowoczesnych rodzajów listew jest możliwość ukrycia w nich kabli. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na to, aby listwy miały specjalne korytka.

Podłoga z białymi listwami

Listwy przypodłogowe – rodzaje

A jak dobrać listwy przypodłogowe? Czym się różnią i jakie mogą być ich rodzaje? W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane.

Listwy przypodłogowe mogą być drewniane, z MDF-u, PVC, poliuretanu, a także metalowe lub ceramiczne. Do najdroższych należą drewniane, najtańsze i najbardziej popularne są listwy z PVC, natomiast największą funkcjonalnością cechują się metalowe, choć pasują jedynie do surowych, nowoczesnych wnętrz.

Różne rodzaje listew przypodłogowych można sprawdzić m.in. na www.homebook.pl/produkty/listwy-przypodlogowe, gdzie istnieje możliwość porównania ich cen oraz parametrów.

To, co jeszcze jest ważne, to ich rozmiar oraz kształt. Listwy mogą być proste lub bardziej ozdobne, wykończone w fantazyjny sposób. Droższe, ale bardziej praktyczne są modele umożliwiające schowanie kabli. Trzeba też uwzględnić ich rozmiar.

I – co chyba najważniejsze – listwy powinny być dopasowane do podłogi, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury, którą mają „udawać”. I tu należy uważać, ponieważ nie zawsze jest tak, że najlepiej pasujące listwy znajdziesz w tym samym sklepie, w którym zakupiłaś panele czy deski.

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Montaż listew przypodłogowych nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się to wydawać. Jak to zrobić?

Najpierw należy wywiercić otwory. W tym celu trzeba przyłożyć profile do ściany i przewiercić je tak, aby na ścianie pozostały ślady – w tych miejscach, po zrobieniu dziury, trzeba umieścić kołki.

Następnie musisz przykręcić profil do ściany oraz nałożyć na niego listwę. W zależności od tego, jaki rodzaj klamry został zastosowany, listwa może być zakładana od góry, od przodu lub w systemie góra dół.

Jeśli listwy są zbyt krótkie i trzeba je połączyć, należy to zrobić przy pomocy specjalnego łącznika, który zakłada się dopiero po zamontowaniu ich do ściany. Natomiast listwy można docinać przy użyciu zwykłej piły ręcznej.

Na koniec połącz wszystkie listwy łącznikami narożnymi wewnętrznymi lub zewnętrznymi oraz załóż naślepkę w miejscu, w którym profil się kończy.

To, jak krok po kroku wygląda montaż listew przypodłogowych z PVC możesz zobaczyć na filmiku.

podobne tematycznie

1 komentarz

Igor 21 lutego 2019 - 11:21

Tylko takie listwy się sprawdzają. W dawniejszych czasach decydowałem się na listwy klejone, ale to dziadostwo, ciągle się odlepiało. Więc teraz zero kompromisów i żadnych substytutów.

odpowiedz

zostaw komentarz