Urządzamy pokój dla dziecka – jakich mebli dziecięcych potrzebujemy?

autor Hanna Ryjek
203 x czytano

Urządzanie pokoju dla dziecka to wbrew pozorom nie jest łatwe zadanie, w końcu wszystko musi być dopasane do wieku. Inaczej będzie wyglądał pokój dla niemowlaka, inaczej przedszkolaka, a jeszcze inaczej dorastającej młodzieży. O czym należy pamiętać urządzając pokój dziecięcy? Jakie meble warto wybrać?

Najpierw pomysł!

Od tego wszystko się zaczyna. Kiedy już mamy w głowie wizualizację, jak powinien wyglądać pokój dla dziecka, śmiało możemy wyruszyć na poszukiwania mebli w danym stylu. Gorzej jeśli nie mamy pojęcia co jest aktualnie modne w aranżacji wnętrz i co musi znaleźć się w danym pokoju. Kiedy pojawiają się wątpliwości co do projektowania, warto podpatrzeć na atbmeble.pl, czego możemy jeszcze potrzebować.

Bezpieczeństwo dziecka

Podczas wyboru mebli dla dziecka na pierwszym planie powinno być bezpieczeństwo. Należy sprawdzić, czy meble, które wybraliśmy, mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. To może zagwarantować, że nie będą one miały ostrych zakończeń, szklanych elementów, niestabilnych dodatków itp. Dobrze jest też sprawdzić czy meble są odporne na uszkodzenia, bo w przypadku małych dzieci to może być dosyć istotne.

Urządzanie pokoju dla dziecka

Must-have w pokoju

Do pokoju dziecięcego obowiązkowo musimy wybrać łóżeczko. Oczywiście musi być ono dopasowane do wieku dziecka. Na rynku dostępne są jednak meble, które rosną razem z maluchem i nie ma potrzeby kupowania nowego łóżka, kiedy dziecko jest starsze. Wystarczy odpowiednio je zmodyfikować, żeby łóżeczko niemowlęce służyło jeszcze przedszkolakowi na lata. Podobnie jest z przewijakiem, który musi znaleźć się w pokoju najmłodszych. On też może zostać przekształcony w inny mebel.

Szafki, komody, schowki

,p>To nieprawda, że małe dziecko nie potrzebuje miejsca na własne rzeczy. Jest wprost przeciwnie! Maluchy często dostają w prezencie ubranka, zabawki itp., dlatego warto zadbać o miejsce, gdzie będzie można to wszystko schować. Najlepsze będą otwierane szafki i komody z szufladami, które pomieszczą wszystkie te rzeczy.

Meble do pokoju młodzieżowego

Jakie biurko dla starszaka?

Biurko powinniśmy wybierać razem z dzieckiem. Musi być ono dostosowane do potrzeb dziecka i lepiej, żeby rosło razem z nim, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Miejsce, w którym dziecko będzie odrabiać lekcje musi być odpowiednio przygotowane. Warto zadbać o wyprofilowane krzesło biurowe, ale też o odpowiednie oświetlenie przy biurku. Najlepiej, jeśli będzie ono naturalne, czyli pochodzące z okna. Wtedy dziecku mniej będą męczyły się oczy.

Miejsce na zabawę

W każdym pokoju dziecięcym musi znaleźć się miejsce na zabawę. Musimy wziąć pod uwagę, że do naszego dziecka będą przychodzić koledzy i muszą mieć gdzie się bawić. Taka sfera zabawy musi być komfortowo wyposażona. Najlepiej, żeby dzieci mogły siedzieć na dywanie, żeby miały w tym miejscu np. stolik, na którym będą mogły układać puzzle czy grać w planszówki.,/p>

Warto też pomyśleć o pudełkach dekoracyjnych, które pomieszczą zabawki i ułatwią utrzymanie porządku. Najważniejsze, żeby takie miejsce było wygodne i umożliwiało dzieciom komfortowe spędzanie wolnego czasu.

podobne tematycznie

5 komentarzy

Lidka 11 sierpnia 2016 - 10:55

Będąc na półmetku ciąży, musiałam urządzić pokój dla mojego maluszka. Urządzaliśmy pokój dla dziecka wraz z mężem całkiem niedawno. Podczas wyboru mebli – zwracaliśmy uwagę na to, aby meble wykonane były z drewna, które pomalowane jest ekologicznymi farbami. Producenci często pomijają tą informację – ale wystarczy ich przycisnąć – konsument ma prawo wiedzieć wszystko o produkcie przed zakupem. Oglądaliśmy mebelki dość długi ponieważ musiałam być pewna, że są idealnie gładkie i że moja córeczka nie skaleczy się o żaden wystający gwóźdź czy drzazgi. Wybraliśmy meble z zaokrąglonymi bokami, aby ani ja ani malutka nie uderzyła się o krawędź. Nie mogę się doczekać aż Pola podrośnie i będę znów aranżowała jej pokoik pod kątem edukacji i rozwoju.

odpowiedz
Teresa 17 sierpnia 2016 - 11:03

Mi koleżanka powiedziała o meblach, które rosną razem z dzieckiem. Na początku nie byłam w stanie sobie tego wyobrazić, ale potem wytłumaczyła mi, że z czasem można zwiększać ich wysokość (np. przy pomocy wyższych nóżek) lub długość (dostawia się nowe szczebelki do łóżeczka). One kosztują trochę więcej, ale jak moja córeczka trochę urosła, to nie musiałam zmieniać mebli. Ja idealny zestaw znalazłam w internecie. A Wy znacie jakiś sklep, w którym możne je znaleźć?

odpowiedz
Alina 22 sierpnia 2016 - 09:26

Szczególnie zależało mi na odpowiednim biurku i jego dobrym oświetleniu, po to by oczy dziecka nie męczyły się. Niestety zdanie dziecka nie zawsze jest zgodne ze zdaniem rodziców w tej kwestii, więc zdecydowałam jednak, że sami z mężem wybierzemy kącik do nauki i odrabiania lekcji, natomiast synowi daliśmy wolną rękę jeśli chodzi o pozostałe sprawy takie jak wybór łóżka, koloru ścian, szafek.

odpowiedz
Alina 24 sierpnia 2016 - 06:04

My mebelki kupiliśmy w Ikea. To w sumie sklep, gdzie najczęściej kupujemy je do domu. Mają całkiem duży wybór. Także tych, które „rosną razem z dzieckiem”. Co do meblowania – zazwyczaj i tak ogranicza nas to, jak dużym pokojem dysponujemy. Czasem z trudem mieści się łóżko, szafa i biurko, a przecież jeszcze musi być miejsce na zabawę………..

odpowiedz
Sylwiag 27 grudnia 2016 - 21:56

My tez kupowalismy mebelki w ikei, biau0142e, funkcjonalne, a na u015bcianach delikatny odcieu0144 bu0142u0119kitu ” sekretne wyznanie”.

odpowiedz

zostaw komentarz