5 pomysłów na twórcze zabawy z dzieckiem w domu

autor Natalia Kolia
147 x czytano

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nic z tych rzeczy! Owszem, nie zawsze pogoda sprzyja wychodzeniu na spacer lub plac zabaw, ale kto powiedział, że dobrze można się bawić tylko na dworze w towarzystwie rówieśników? Przecież w domu z rodzicami można spędzić czas równie zabawnie. Wiele jednak zależy od ich zaangażowania i kreatywności.

Konstruktorzy

Każdy z nas pamięta zajęcia techniczne ze szkoły. Z plastikowych butelek, skrawków materiału, pudełek, filcu, plasteliny, a nawet rolek po papierze toaletowym, można było stworzyć cokolwiek się chciało. Wystarczyło mieć klej, nożyczki, igłę i nici lub sznurek. Prawda jest taka, że w przypadku zajęć technicznych ogranicza nas tylko wyobraźnia. Umówcie się z dzieckiem, że stworzycie z materiałów dostępnych w domu np. smoka. Najpierw wspólnie zastanówcie się, jakie powinien mieć części ciała i z czego najlepiej je wykonać. Przemyślcie każdy detal. Następnie zbierzcie potrzebne elementy. Podzielcie się zadaniami i weźcie się do pracy. Pamiętajcie, by nie robić wszystkiego za dziecko, tylko pomagać i doradzać, gdy sobie nie radzi. To ma być Wasze wspólne dzieło.

5 pomysłów na twórcze zabawy z dzieckiem w domu

Aktorzy

Świetnym pomysłem na zabawę w domu jest przygotowanie przedstawienia. Możecie w tym celu stworzyć kukiełki, wykorzystać maskotki i lalki dostępne w domu, albo samemu się wcielić w postacie i zrobić sobie stroje. Potrzebna też Wam będzie scena z kurtyną lub jakieś pudełko, w którym wystąpią kukiełki. Tematyka przedstawienia jest dowolna. Możecie odegrać ulubioną bajkę dziecka, scenę z filmu, albo komediową rozmowę. Na widowni może zasiąść jeden z rodziców, sąsiedzi, dziadkowie lub… maskotki.

Malarze

By odkryć w dziecku duszę artysty i pozwolić mu się nieco pobrudzić, można namalować obraz. Nie będzie to jednak zwykły rysunek, a portret rodzinny. Do jego wykonania potrzebny będzie arkusz papieru (wielkości ramy w której go później umieścimy) i farby przelane do płaskich pojemników. Waszym zadaniem jest odbicie na kartce Waszych dłoni lub stóp, albo jednego i drugiego, ewentualnie całych ciał w wersji bardziej rozrywkowej. Jeśli macie w domu jakieś zwierzę możecie odbić także jego łapkę. Podpiszcie powstałe ślady imionami. Nadajcie obrazowi tytuł i powieście go w najbardziej reprezentacyjnym miejscu, czyli np. w salonie nad stołem.

Kucharze

Twórczo bawić się można także w kuchni. Przygotujcie razem posiłek. Może to być zarówno śniadanie, obiad, podwieczorek, jak i kolacja. Z dostępnych artykułów spożywczych stwórzcie np. zwierzątka. Jajko łatwo zmienić w kurczaczka lub myszkę, kalafior i brokuły w pudla, a twarożek w owieczkę. Tak jak w przypadku innych zabaw – ogranicza Was wyobraźnia i… zawartość lodówki. Wspólne przygotowywanie posiłków i zamienianie ich w zabawę jest także doskonałym pomysłem na to, jak przekonać niejadka do jedzenia.

Muzycy

Bawiąc się z dzieckiem możecie też zobaczyć, co mu w duszy gra. W tym celu stwórzcie swoją własną piosenkę! Wykorzystajcie do tego instrumenty, a jeśli ich nie macie to zróbcie je z garnków, pokrywek, pojemników wypełnionych grochem lub ryżem, woreczków jednorazowych i innych przedmiotów, które wydają dźwięki. Możecie postawić tylko na melodię lub ułożyć jeszcze słowa do piosenki. Najlepiej jeśli praca zostanie zwieńczona koncertem przed widownią złożoną z maskotek, krewnych lub sąsiadów.

Jak widać w domu można spędzić czas z dzieckiem w bardzo twórczy sposób. Zaangażujcie się w zabawę, wykorzystując powyższe pomysły i własną kreatywność. Dziecko z radością do Was dołączy. Telewizor i komputer to nie są najlepsze narzędzia do walki z nudą i niepogodą.

podobne tematycznie

1 komentarz

amelka 20 września 2016 - 05:42

Świetnym pomysłem jest zachęcanie dzieci do gotowania! Tylko to często wymaga dużej cierpliwości z naszej strony i musimy liczyć się z tym, że kuchnia będzie potem wyglądać jak po przejściu tajfunu. Ale radość dziecka – bezcenna. No i może wyrośnie na prawdziwego Top Chefa…

odpowiedz

zostaw komentarz