Wyjazdy szkolne w góry, czyli dlaczego warto łączyć wycieczki szkolne z górami?

autor Sandra Kożuchowska
377 x czytano

Wycieczki klasowe to chyba jeden z najbardziej lubianych „przedmiotów szkolnych”. Zaraz za przerwą i wakacjami. Najczęściej wspominamy je dobrze, jako świetną zabawę i możliwość spędzenia wolnego czasu. Dlaczego warto jest jeździć na wycieczki szkolne? Co dają wycieczki szkolne w góry?

Czym są wycieczki szkolne?

Wycieczki szkolne najczęściej organizowane są w czasie roku szkolne i zazwyczaj odbywają się w tygodniu w trakcie zajęć szkolnych, rzadziej weekendami, choć też się zdarza. To nieodłączny element każdej szkoły już od wielu lat, a dzieci każdego roku wyczekują momentu, w którym na taką wycieczkę pojadą. Rzecz jasna, mogą one przybierać różne formy, a wyjazdy mogą być organizowane do najróżniejszych miejsc zarówno w kraju, jak i za granicą. Czy warto puszczać na nie dziecko? Jakie są korzyści płynące z takich wycieczek, szczególnie z wycieczek w góry? Zanim się zdecydujemy na wypuszczenie dziecka na taki wyjazd, warto jest się zapoznać z zaletami takich wycieczek.

Dlaczego warto jeździć na wycieczki szkolne w góry?

Wyjazd na wycieczkę szkolną sam w sobie niesie wiele pozytywnych korzyści. Przede wszystkim jest to integracja dzieci, możliwość lepszego poznania się, a także poznania nowych miejsc oraz miłe spędzenie wolnego czasu, najczęściej w sposób aktywny. I właśnie tutaj tkwi największa zaleta wycieczek szkolnych w góry, czyli możliwość rozszerzenia lekcji wychowania fizycznego, jak z przykładowym programem Base Camp: www.bcamp.pl/dla-szkol dedykowanym dla szkół. A opcji, trzeba przyznać, jest naprawdę wiele. Takie wyjazdy mają duży wpływ zarówno na rozwój fizyczny dzieci, jak również rozwój intelektualny, przez poznawanie otoczenia i jego specyfiki.

Zachód słońca w beskidach

Jakie atrakcje na wycieczce szkolnej w górach?

A co można właściwie robić w górach na wycieczce szkolnej? Każdy z nas, kto choć raz był na takim wyjeździe w czasach szkolnych doskonale wie, z czym się to wiąże, a obecnie opcji jest znacznie więcej. Obok takich standardowych punktów, jak marsz po szlaku pieszym czy ognisku z pieczeniem kiełbasek, możliwe jest skorzystanie także z innych atrakcji aktywnego wypoczynku. Park linowy, marsz na orientację z mapą i kompasem, pokonywanie toru przeszkód czy nauka strzelania z łuku to tylko kilka propozycji. Można także zorganizować szereg innych gier i zabaw, dzięki którym dzieci będą się dobrze bawić, jak również czegoś się przy tej okazji nauczą.

Jakie walory edukacyjne daje wycieczka szkolna w góry?

Takie wycieczki zazwyczaj są mocno nastawione na aktywność fizyczną, która mimo wszystko jest bardzo istotna dla dzieci i młodzieży oraz ich prawidłowego rozwoju. To jednak nie jedyne zalety wyjazdów szkolnych. Pobyt w górach pozwala również na lepsze zapoznanie się z przyrodą, geografią czy biologią danego terenu. Dodatkowo, przebywając w danym regionie, można poznać także historię miejsca i dowiedzieć się wielu różnych ciekawostek. Młodzież ma więc doskonałą szansę na naukę w terenie i zobaczenie miejsc, roślin czy zwierząt, które wcześniej znali tylko z podręczników. Poza tym wyjazd na wycieczkę to także doskonała lekcja samodzielności i sprawdzania własnych umiejętności.

podobne tematycznie

1 komentarz

Ela 15 lutego 2019 - 14:29

Co jak co, ale w górach atrakcji nie brakuje. Wyjazdy nad morze są zdecydowanie bardziej monotonne – piasek, woda, woda piasek. Natomiast górskie wycieczki chyba nie mogą się znudzić.

odpowiedz

zostaw komentarz