Zarządzanie najmem – na czym polega? Kto może zajmować się zarządzaniem nieruchomościami?

autor Sandra Kożuchowska
193 x czytano

Znalezienie najemcy dla mieszkania, jak i dopilnowanie wszystkich formalności wcale nie jest zadaniem łatwym. Coraz popularniejsze staje się z tego powodu korzystanie z usług zarządzania najmem, które ma na celu wsparcie właściciela mieszkania na wielu płaszczyznach. Jakich konkretnie? Na czym właściwie polega zarządzanie najmem i kto może się tym zajmować?

Czym jest zarządzanie najmem nieruchomości?

Zarządzanie najmem nieruchomości to usługa, która funkcjonuje na polskim rynku już od kilku lat i pierwotnie wywodzi się z Europy Zachodniej. Wprawdzie nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak za granicą, a firm, które zajmują się tym w naszym kraju nie jest wiele, to jednak z biegiem czasu widać, że zaczyna się to powoli zmieniać. Dzieje się tak głównie ze względu na wzrost zainteresowania inwestowaniem w nieruchomości i chęcią ich wynajmowania. Nie każdy jest w stanie zajmować się tym samodzielnie – szukać najemców, pilnować ich, dbać o nieruchomość. Wszystkim tym mogą zająć się rzecz jasna firmy zarządzające najmem, tym samym ściągając ten obowiązek z właścicieli mieszkań i domów.

Na czym polega zarządzanie najmem nieruchomości?

Od razu warto wspomnieć, że administrowanie mieszkaniami pod wynajem zawiera w sobie wiele usług. Rzecz jasna to my jako klienci decydujemy, które z nich będą dla nas najbardziej istotne. Warto więc wiedzieć, że zarządzanie najmem to m.in. pozyskiwanie najemców (gramat.pl), odbiór nieruchomości, kontrolowanie terminowości opłat czy kwestia związana z opracowaniem umowy wynajmu. Do tego dochodzi także często obsługa techniczna, a także wykonywanie napraw i inspekcji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Przede wszystkim jest to jednak pośredniczenie w kontaktach między właścicielem nieruchomości a najemcą, dzięki czemu można załatwić wszystkie niezbędne sprawy, formalności i spory, które będą wynikać z racji wynajmu. Pod wieloma względami jest to więc duże ułatwienie dla każdego właściciela mieszkania czy innego lokalu.

Budynki mieszkalne

Kto zajmuje się administrowaniem mieszkaniami pod wynajem?

Tego typu usługą zajmują się odpowiednie firmy, które rzecz jasna są wyspecjalizowane w zarządzaniu oraz orientują się w rynku nieruchomości. Posiadanie mieszkania czy lokalu pod wynajem wiąże się z wieloma obowiązkami, którym nie każdy jest w stanie podołać, szczególnie, gdy takich nieruchomości ma się więcej. Zadaniem właściciela jest znalezienie najemcy, dopilnowanie formalności przy podpisywaniu umowy, kontrola opłat czy stanu technicznego samej nieruchomości – to wymaga zaangażowania oraz czasu, a tego często brakuje.

Czy zarządzanie najmem nieruchomości się opłaca?

Kwestia opłacalności jest tutaj sporna, ponieważ można znaleźć różne opinie świadczące „za” lub „przeciw” takiej usłudze. Wszystko jednak będzie zależało od indywidualnych potrzeb, a także naszych funduszy. Jeżeli jesteśmy właścicielami jednej nieruchomości, zarządzanie najmem może być dla nas mało korzystne, jeżeli jednak do dyspozycji mamy więcej mieszkań, lokali czy budynków, wówczas doglądanie ich wszystkich może być problematyczne. Wtedy też zarządzanie najmem jak najbardziej będzie dla nas opcją korzystną, pozwalającą na pełne wykorzystanie potencjału nieruchomości jakie posiadamy, a tym samym na czerpanie zysków płynących z ich najmu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz