Jak przekonać dzieci do zabawy na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli mamy ogród lub działkę rekreacyjną? Świetnym sposobem jest zapewnienie im własnego miejsca do zabaw – domku ogrodowego, w którym mogą uruchamiać swoją kreatywność i wyobraźnię.
Domki ogrodowe – alternatywa dla zabaw w domu
Rozwój technologii sprawił, że nasze dzieci mają dostęp do coraz bardziej zaawansowanych urządzeń, które absorbują ich uwagę. Niestety, wielogodzinne spędzanie czasu przed telewizorem albo z tabletem lub telefonem komórkowym w ręku, nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi naszych pociech.
Jak twierdzą psychologowie, każde małe dziecko ma pamięć fotograficzną, niezwykłą wyobraźnię, szósty zmysł, będąc przy tym bardzo kreatywnym. Jednak te zdolności zanikają, jeśli nie są ćwiczone i rozwijane. Dodatkowo udowodniono, że im silniej ćwiczymy logikę, tym słabsza staje się kreatywność, pamięć, wyobraźnia i inne zdolności, za które odpowiada prawa półkula mózgu. A to właśnie logikę ćwiczy się w coraz młodszym wieku, również poprzez gry komputerowe, niszcząc tym samym naturalne zdolności małego dziecka.
Kluczem do wyeliminowania tego zagrożenia może być m.in. zapewnienie dzieciom miejsca, które uruchomi ich kreatywność i wyobraźnię. Doskonałym rozwiązaniem jest domek ogrodowy.
Każdy z nas jako dziecko lubił bawić się w dom czy sklep, albo udawał jazdę samochodem strażackim czy policyjnym. Własny domek ogrodowy jest spełnieniem marzeń dzieci o własnej przestrzeni, którą można z powodzeniem przekształcić w różne scenerie dziecięcych zabaw.
Dzieci mogą wydawać w nim przyjęcia i sprzątać, albo zamienić go w szkolną klasę lub sklep. Nasze pociechy uruchomią swoją wyobraźnię „jadąc” nim do pożaru czy akcji policyjnej, albo wyruszając w podróż do najdzikszych zakątków świata. Łatwo możemy pomóc w dekoracji domku ogrodowego, dostosowując go do tematyki zabaw (np. przybijając kierownicę w środku domku czy zapewniając tablicę szkolną).
Drewniany domek dla dzieci Płomyk z tarasem pomalowanym na biało fot. Ogrodosfera.pl
Jaki model domku ogrodowego wybrać?
Wśród szerokiej oferty domków ogrodowych możemy wybierać spośród domków plastikowych, drewnianych lub modułowych – połączonych z placem zabaw.
Plastikowy domek ogrodowy możemy postawić nawet w małych ogrodach, nadaje się też do wstawienia w sypialni dziecka. Domki plastikowe są lekkie i bardzo proste w montażu, nie zajmują też dużo miejsca, a ich żywe kolory sprawiają, że dzieci chętnie się w nich bawią. Domki plastikowe najlepiej sprawdzą się przy młodszych dzieciach.
Plastikowy domek dla młodszych dzieci fot. Ogrodosfera.pl
Domek drewniany sprawdzi się w małych i średnich ogrodach. Można go kupić w różnych rozmiarach, a zimą (lub gdy dzieci już podrosną) można wykorzystywać go jako schowek na akcesoria ogrodowe. Jego odmianą jest domek na słupach, pod którym dodatkowo możemy umieścić np. piaskownicę czy schowek na zabawki. Jeśli kupimy domek solidny, z trwałą konstrukcją, przy odpowiedniej pielęgnacji może posłużyć nam nawet kilkanaście lat. Wiele domków posiada na tyle obszerne wnętrza, że można do nich wstawić nawet łóżko, a dzięki zadaszeniu, dzieci mogą bawić się w nim bez względu na pogodę. Drewniany domek możemy też łatwo pomalować na wybrane przez nas, lub nasze pociechy, kolory.
Drewniany domek dla dzieci z platformą, obok domku drewniany zestaw mebli dla dzieci fot. Ogrodosfera.pl
Sporo atrakcji dzieciom zapewni również domek modułowy, który można dopasować do wielkości ogrodu. Oprócz domku, znajdują się w nim różnego rodzaju elementy, jak zjeżdżalnie, huśtawki czy ścianki wspinaczkowe, możemy je porównać na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/domki-dla-dzieci. Niektóre modele posiadają w zestawie także stół piknikowy, tablicę do pisania kredą, drabinkę oraz miejsce na piaskownicę.
Bez względu na to, który model wybierzemy, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo dzieci – każdy domek ogrodowy powinien posiadać wymagane na terenie Unii Europejskiej certyfikaty i zapewniać np. uchwyty o strukturze antypoślizgowej, kotwy gruntowe, a także specjalne osłony, które ochronią dzieci przed uderzeniami o ostre kanty.
Warto pamiętać, że pobudzanie dziecięcej wyobraźni zaprocentuje w przyszłości. Osoby, które myślą w sposób twórczy, mają dużo pomysłów, odkrywają więcej nowatorskich rozwiązań. Potrafią także zestawiać różniące się od siebie zagadnienia, dostrzegając w nich rozwiązanie, które dla innych jest niezauważalne.
2 komentarze
Jak dla mnie te plastikowe domki nie mają racji bytu — wyglądają fatalnie, a do tego są bardzo nietrwałe, większość modeli nie wytrzymuje nawet sezonu. Mieliśmy już 3 i pieniądze wywalone w błoto. Lepiej od razu kupić drewniany.
Fajna sprawa z takim domkiem. Ale nie każdy może mieć na swojej posesji takie cudo. Osoby miastowe raczej nie postawią na dworze taki domek… Jedynie osoby, które posiadają swoją działkę mogą takie coś zamontować.