Wyprawka szkolna – co kupić?

autor Agnieszka Lipińska
159 x czytano

Początek roku szkolnego to stres nie tylko dla dziecka, które przez najbliższe 10 miesięcy będzie się pilnie uczyć. To również trudny okres dla rodziców, którzy muszą skompletować wyprawkę. A to jak wiadomo duży wydatek. Jak kupić wszystkie potrzebne rzeczy i nie zbankrutować? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak powinna wyglądać podstawowa wyprawka szkolna?

Kompletowanie wyprawki szkolnej to sprawa indywidualna każdego ucznia i jego rodziców. Jednak w każdej z nich znajdują się elementy, które nie mogą zostać pominięte. Jak zatem wygląda szkolny must-have? Pierwszym i niezbędnym elementem jest plecak. Musi on być wygodny i odpowiednio dobrany do wzrostu ucznia. Możesz go opcjonalnie zastąpić torbą na ramię, ale plecak jest zdecydowanie zdrowszą opcją.

Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć są podręczniki. Ich zakup może być sporym wydatkiem szczególnie w liceum, gdzie potrzeba ich najwięcej, a dofinansowanie nie przysługuje.

Podstawowa wyprawka szkolna nie może obejść się również bez zeszytów i piórnika z pełnym wyposażeniem (długopisy, ołówki, kredki, przybory geometryczne itd.). Musisz kupić również strój gimnastyczny. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum potrzebować będą również farb, kredek, plasteliny, bloków technicznych i rysunkowych.

uczennica w szkole na lekcji

Jaki jest koszt wyprawki szkolnej?

Kwota jaką wydasz na zaopatrzenie dziecka zależy oczywiście od zasobności twojego portfela i tego jakiej marki produkty wybierzesz. Oto ceny niezbędnych elementów w wersji mini i maxi:

Plecak – cena od około 20 do 450zł;

Piórnik – koszt jego zakupu waha się od 3 zł do około 100zł;

Długopisy i cienkopisy – możesz je nabyć już za mniej więcej 20 groszy (długopisy) i 1 zł (cienkopis). Ich bardziej ekskluzywna wersja to wydatek od 20 do nawet 100 złotych;

Pióro – najtańszy model to wydatek rzędu 10 zł. Pióro znanej marki może kosztować nawet ponad 100 zł. Do pióra potrzebne są również naboje. Koszt jednego opakowania to mniej więcej 7 zł;

Zeszyty – ich ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Za najtańszy zapłacisz około 1 zł. W sklepach znajdziesz również takie, na które będziesz musiała wydać nawet kilkanaście złotych;

Strój sportowy – to bardzo ważny element wyprawki szkolnej, na który należy zwrócić szczególną uwagę.Skompletowanie odpowiedniego stroju sportowego to koszt od 80 do ponad 100 złotych;

Podręczniki – ich rodzaj ustala indywidualnie każda szkoła, więc nie możemy podać ci kwoty jaką będziesz musiała na nie przeznaczyć. Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej mogą liczyć na darmowe komplety, które należy później zwrócić. Koszt podręczników do starszych klas to wydatek nawet rzędu 500 złotych za nowe komplety. Nabywając używane możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

przybory szkolne

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Przeraża cię kwota jaką będziesz musiała wydać na przygotowanie twojego dziecka na nowy rok szkolny? Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to jak ją uszczuplić. Oto one:

Kup używane podręczniki
To sposób, o którym wspomnieliśmy już w naszym artykule. Jeśli Twojemu dziecku nie zmieniła się podstawa programowa z powodzeniem możesz odkupić podręczniki od starszych roczników lub odwiedzić antykwariat. Dzięki temu w twojej kieszeni może zostać całkiem spora sumka. Nie zaoszczędzisz jedynie na ćwiczeniach. Te niestety będziesz musiała nabyć nowe.

Skorzystaj z sieci
Internetowe księgarnie czy sklepy z artykułami szkolnymi często w okolicach września oferują rabaty na swoje produty. Poza tym w internecie możesz szybko porównać ceny tego samego produktu w różnych sklepach. W taki sposób szybko wybierzesz najkorzystniejszą ofertę.

Uważaj na promocje
Przed dokonaniem zakupu porównaj dokładnie ceny! Tak wiemy, że wszystkie supermarkety już od połowy wakacji kuszą cię ogromnymi napisami: „promocja na artykuły szkolne” ale szybko może się okazać, że korzystając z zachwalanej korzystnej oferty, dużo przepłaciłaś.

zeszyty na półkach

Nie zabieraj swojego dziecka na szkolne zakupy
Najlepiej wybierz się na nie zaraz po pracy albo w takiej porze, w której twoje dziecko nie może ci towarzyszyć. Dzieci są bardzo podatne na reklamy, więc na pewno twoja pociecha poprosi cię o plecak czy zeszyty z najnowszej kolekcji lub z wizerunkiem ulubionego bohatera filmowego. A te są kilkakrotnie droższe od tych pozbawionych tego typu atrakcji. Oczywiście nie namawiamy cię na odmówienie dziecku wszystkiego ale uważamy, że wypasiony piórnik, czy kilka markowych długopisów lub zeszytów w zupełności wystarczą.

Skorzystaj z pomocy
Jeśli twoja rodzina ma niskie dochody i martwisz się z czego pokryjesz wydatki związane ze szkołą zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferuje on pomoc przy kupowaniu wyprawki rodzinom, których dochody nie przekraczają 574 zł netto na osobę oraz uczniom z niepełnosprawnością posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Pomoc udzielana jest na wniosek. Informacje o potrzebnych dokumentach i sposobie rozliczania wydatków znajdziesz na stronie MOPS-u.

podobne tematycznie

5 komentarzy

Iza 23 sierpnia 2016 - 12:03

No i proszę, niby państwo gwarantuje bezpłatny dostęp do edukacji, a w praktyce to jednak nie do końca.

odpowiedz
Roma 24 sierpnia 2016 - 05:53

Używane podręczniki? To w zasadzie niemożliwe. Zmieniają się częściej niż rząd… Zgodzę się co do jednego – nie zabierajmy dzieci na takie zakupy. Oczywiste, że wybiorą sobie zeszyty, plecaki i inne przedmioty na licencji ze zdjęciem swojego idola, a te są znacznie droższe.

odpowiedz
Kasia 24 sierpnia 2016 - 08:44

Cenne uwagi, warto dodać, że uczniowe w gimnazjach też mogą liczyć na darmowe podręcznki, przynajmniej takie zasady panują w szkole mojego syna. W ubiegłym roku pierwszoklasiści mieli wypożyczone podręczniki ze szkoły, w nadchodzącym roku szkolnym również będą mieli taka możliwość.

odpowiedz
Jaro1 24 sierpnia 2016 - 19:34

Zaraz zrobimy sobie listę, nie trzeba długo myśleć. Dzięki! Jak te wakacje szybko minęły. Nie wiem tylko, czy warto kupować najtańsze przybory? Może jednak markowe?

odpowiedz
Lora 29 sierpnia 2016 - 20:18

Teraz chyba łatwiej będzie z wyprawką, bo jest 500+ ;) a tak serio, teraz wszystko opłaca się kupować przez Internet, bo tak jest taniej. No i oczywiście używane podręczniki to spora oszczędność.

odpowiedz

zostaw komentarz