7 domowych sposobów jak wyczyścić przypalone żelazko

autor Ela Osowska
414 x czytano

Jak każdy sprzęt domowy, przypalone żelazko również, trzeba czasem wyczyścić, zwłaszcza gdy zdarzyło Ci się zostawić je włączone na dłuższy czas… Jeśli nie wyczyścisz żelazka możesz liczyć się z plamami na koszuli czy sukience przy kolejnym prasowaniu. Każda pani domu chciałaby przecież perfekcyjnie zadbać o wygląd garderoby własnej czy swojego mężczyzny, a także mieć sprawnie działające „narzędzia” potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków. Poznaj 7 skutecznych sposobów na wyczyszczenie przypalonego żelazka.

1. Precyzyjne oczyszczanie – patyczki do uszu

Jedną z nietypowych metod oczyszczania żelazka jest użycie patyczków do czyszczenia uszu. Może zabrzmi to dziwnie, ale wykorzystując je jesteś w stanie wyczyścić upusty pary, a także pozbyć się osadów pozostawionych przez zbyt twardą wodę.

Mocne tarcie czyli gazeta i amoniak

Powinnaś rozróżnić dwa rodzaje osadów w Twoim żelazku – woskowy i oleisty. Ten pierwszy usuniesz nastawiając żelazko na najwyższą temperaturę i prasując gazetę. W drugim przypadku suche i zimne żelazko należy przetrzeć amoniakiem, a następnie przepłukać wodą – osad powinien zniknąć.

3. Ocet i soda na ciepło

Jedną z najbardziej popularnych metod mycia żelazka jest przecieranie go szmatką nasączoną octem – żelazko powinno być jednak lekko nagrzane, ale nie gorące. Jeśli Twój sprzęt jest bardzo zabrudzony do octu możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej.

Soda na drewnianej łyżce

4. Sól, ocet i woda destylowana w proporcjach

Połącz ocet z solą w proporcjach 1:1 i mocno podgrzewaj. Zanim zaczną wrzeć, zamocz w roztworze szmatkę i przecieraj nią żelazko. Potem przetrzyj sprzęt wodą destylowaną.

5. Alkohol i cytryna na świeże zabrudzenia

Jeśli w porę zaczniesz reagować na fakt, że masz przypalone żelazko, możesz poradzić sobie z zabrudzeniami spryskując powłokę sprzętu alkoholem i przetrzeć ją ściereczką z mikrofibry. Dobrym sposobem jest również nasączenie szmatki sokiem z cytryny, przetarcie nią żelazka i wykonywanie okrężnych ruchów przy prasowaniu.

6. Świeca i folia aluminiowa na stare zabrudzenia

Kiedy nie uda Ci się w porę zareagować na przypalenie żelazka, nie przejmuj się, jest na to sposób! Wystarczy, że będziesz pocierać zabrudzoną powierzchnię kawałkiem białej świecy owiniętej w płócienną ściereczkę. Resztę zabrudzeń możesz usunąć prasując gazetę lub papierowy ręcznik kuchenny.

Biała świeca z knotem zalanym wodą

7. Folia aluminiowa na dawną „śliskość”

Może się zdarzyć, że Twoje żelazko w wyniku wielu godzin spędzonych przez Ciebie przy desce do prasowania (a co za tym idzie sporych zabrudzeń powierzchni) utraci dawną śliskość. Jeśli posiada ono stopę stalową możesz spróbować przeprasować nim pogniecioną folię aluminiową. Dzięki temu usuną się zabrudzenia i wygładzi powłoka żelazka.

Pamiętaj, żeby wszystkie powyżej opisane czynności czyszczące wykonywać przy wyłączonym z prądu żelazku. Na rynku istnieje wiele chemicznych środków czyszczących, z których możesz także z powodzeniem skorzystać. Każda pani domu powinna jednak znać kilka naturalnych i skutecznych sposobów na usunięcie brudu z przypalonego żelazka.

podobne tematycznie

1 komentarz

Gaba 24 sierpnia 2016 - 06:13

Dzięki Wam za ten artykuł! Biegnę po żelazko i zaczynam próbować. Jego stopa jest… godna pożałowania. Nie mam teraz kasy na nowe. Dzięki Wam przywrócę mu dawną świetność!

odpowiedz

zostaw komentarz