Dzieci, zwłaszcza te, u których nie wykształcił się jeszcze nawyk regularnego mycia rąk, często chorują na choroby pasożytnicze. Dobrze jest wiedzieć, jak je rozpoznać oraz jakie leczenie należy wdrożyć.
Lamblioza
Lamblioza, nazywana również giardiozą, jest to jedna z najczęściej występujących chorób pasożytniczych, na którą cierpi ok. 25% dzieci. Jak się objawia? Przede wszystkim bólami brzucha o charakterze napadowym, a także biegunkami występującymi na przemian z zaparciami. Objawy lambliozy dokładniej opisuje ten artykuł: medigo.pl/lamblie-objawy-lambliozy-u-doroslych-i-dzieci, warto się z nim zapoznać, aby dowiedzieć się, jakie są jeszcze typowe dolegliwości.
Lambliozę diagnozuję się poprzez badanie kału. Leczenie musi być ustalone przez lekarza, najczęściej podawane są leki przeciwpasożytnicze. Oprócz tego ważne jest dbanie o higienę osobistą. Czasami konieczne jest leczenie wszystkich członków rodziny, z którymi dziecko miało kontakt.
Owsiki
Owsiki najczęściej występują u najmłodszych dzieci. To pasożyty, które występują w końcowym odcinku jelita grubego oraz cienkiego. Zarazić można się drogą doustną lub inhalacyjną, a objawy nie zawsze są jednoznaczne, ponieważ wszystko zależy od ilości pasożytów.
Zaniepokoić rodziców powinny bóle brzucha, nudności, podkrążone oczy czy osłabienie. Często dziecko nie ma apetytu, pojawiają się problemy z wypróżnianiem. Kuracja polega na podaniu jednego z trzech najpopularniejszych leków (to mebendazol, albendazol lub pyrantel). Co istotne, leczenie zwykle powtarza się po dwóch tygodniach.
W tym czasie zaleca się wprowadzenie diety bogatej w błonnik i jednocześnie ograniczającej węglowodany. Trzeba uczyć nawyku mycia rąk, regularnej zmiany bielizny.
Włośnica
Włosień to jeden z najgroźniejszych pasożytów, który może prowadzić nawet do śmierci, dlatego znajomość objawów oraz natychmiastowe rozpoczęcie leczenia jest kluczowe. Zarazić włośnicą można się poprzez zjedzenie mięsa, na którym bytują larwy pasożyta.
Objawy włośnicy to nudności, biegunka, bóle brzucha oraz wymioty. Gdy nie zostanie od razu podjęte leczenie, w następnych tygodniach może pojawić się gorączka, kaszel, a także dreszcze. W najgorszych przypadku włośnica może doprowadzić do zaburzeń oddychania oraz rytmu serca.
Wczesne rozpoczęcie leczenia może zahamować dalszy rozwój choroby. Stosuje się terapię zachowawczą lub sterydoterapię.
Wszawica
U dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym często rozprzestrzenia się wszawica głowowa, którą zarazić można się poprzez kontakt fizyczny. Jaja wszy można zauważyć u nasady włosów, za uszami oraz nad karkiem. Objawy wszawicy to przede wszystkim uporczywy świąd skóry głowy.
Natomiast leczenie jest proste, można przeprowadzić je samodzielne – konieczne jest mycie włosów specjalistycznymi szamponami, które dostępne są w aptece bez recepty. Oprócz tego powinno się zdezynfekować szczotki, a także wyprać w wysokiej temperaturze pościel i ręczniki. Warto poinformować o wszawicy rodziców dzieci, z którymi maluch miał kontakt.
Świerzb
Ostatnią chorobą pasożytniczą, o której chcielibyśmy napisać, jest świerzb. To choroba skóry, która objawia się swędzeniem. Można zauważyć charakterystyczne zmiany na skórze, takie jak grudki, krostki oraz pęcherzyki. Zarażenie, tak jak w przypadku wszawicy, następuje poprzez kontakt fizyczny, dlatego często leczeniu musi poddać się cała rodzina.
Gdy zauważysz występowanie świerzbu u dzieci, konieczna jest wizyta u lekarza. Ten najczęściej przepisze odpowiednią maść, którą należy regularnie rozsmarowywać na skórze. W szczególnych przypadkach podawane są antybiotyki.