Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Sposoby na niezbędne minimum

autor Karolina Mika
85 x czytano

Ciąża to wspaniały, ekscytujący okres w życiu kobiety. Jeśli jesteś przyszłą mamą, z pewnością posiadasz też kilka obaw. To naturalne! Jak każda kobieta, chciałabyś w dalszym ciągu być atrakcyjna i szczupła. Podpowiemy, co jeść w ciąży, by przytyć tylko tyle, ile jest to konieczne.

Ile powinnam przytyć w ciąży?

Przyjmuje się, że przy zdrowej ciąży kobieta powinna przybrać ok. 12 kg. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak w przypadku każdej przyszłej mamy. Wszystko bowiem zależy od BMI, które każda z nas powinna umieć sobie obliczyć. Jak to zrobić? To proste!

Podziel masę swojego ciała przez wzrost do kwadratu. Pamiętaj, że masa ciała powinna być podana w kilogramach, a wzrost w centymetrach. Jeśli otrzymana liczba wynosi:
– < 18,5 – masz niedowagę, wtedy wskazane jest, byś przytyła w ciąży od 12 do 16 kg.
– 18,5 – 24,99 – masz prawidłową wagę, możesz przytyć od 12 do 14 kg.
– 25,00 i więcej — masz nadwagę, powinnaś przytyć w ciąży 8 kg.

przeczytaj także:  Jak nie przytyć w ciąży? Sposoby na jędrne i apetyczne ciało

waga miara tycie

Jak nie przytyć za dużo?

Unikaj słodyczy i wszelkich wyrobów z białej mąki i postaraj się jeść pięć małych posiłków w ciągu dnia. Pamiętaj o planowaniu jadłospisu – przynajmniej z dnia na dzień. Ograniczy to zbędne kupowanie produktów „na zapas”, a co się z tym wiąże, ograniczy też wieczorne podjadanie. Przed sięgnięciem po jedzenie, zastanów się, czy na pewno jesteś głodna. Postaraj się nie ulegać pokusom. Kontroluj swoją wagę raz w tygodniu — najlepiej, jeśli posiadasz wagę z dodatkowymi funkcjami, ponieważ tylko taka pozwoli Ci na wszechstronny pomiar masy twojego ciała. Zadbaj o stały rytm dnia – powinnaś mieć wyznaczone godziny na posiłki. To pomoże Ci uniknąć napadu głodu. Jedz często i regularnie. Jeśli już musisz podjadać, zamień słodkie przekąski na owoce lub warzywa.

zdrowe warzywa

Co jeść w ciąży?

Twoje posiłki powinny być zbilansowane. Powinnaś odżywiać się zdrowo. Jedz pełnowartościowe pieczywo, chudą wędlinę i mięso (np. wołowinę), ryby, jajka i nabiał. Wprowadź do swojej diety kasze, ciecierzycę, szpinak (dwie jego filiżanki pokrywają połowę zapotrzebowania dziennego na kwas foliowy), owoce i warzywa, a także pij soki (najlepiej te przygotowane samodzielnie) i dużo wody.

przeczytaj także:  Od czego zależy waga w ciąży?

zdrowe owoce

Pamiętaj, aby nie odchudzać się w ciąży! Grozi to bowiem niedoborem masy ciała u dziecka, najważniejsze jest jego zdrowie. Nie oznacza to jednak, że powinnaś jeść za dwoje! Naszym zdaniem powinnaś wprowadzić do swojego menu zdrowe, zbilansowane posiłki i pić dużo wody niegazowanej. Najlepiej często i w małych ilościach. Co jeszcze warto wiedzieć o diecie w ciąży? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

podobne tematycznie

4 komentarze

Monika 11 sierpnia 2016 - 10:33

Uważam, że będąc w ciąży nie można popadać w paranoję. Jasne – każda z Nas chciałaby cieszyć się doskonałą sylwetką, lecz w ciąży najważniejsze jest to, aby nasze maleństwo prawidłowo się rozwijało i było zdrowe. Absolutnie w czasie ciąży nie można się głodzić. Dlatego zgadzam się w powyższymi poradami dotyczącymi diety. Trzeba jednak jeść regularnie, lecz w małych porcjach. Ja będąc w ciąży przytyłam tylko 9 kg, jedząc normalnie. Nie zrezygnowałam z ćwiczeń fizycznych i jogi – którą kocham. Codziennie się rozciągałam, 2 razy w tygodniu chodziłam na kijki, regularnie spacerowałam i czułam się doskonale. A wy uprawiałyście sport w ciąży?

odpowiedz
Ewelina 22 sierpnia 2016 - 09:02

U mnie bardzo dobrze sprawdziło się planowanie posiłków i nie kupowanie „na zapas”, a miałam przy pierwszej ciąży takie tendencje. Odchudzanie się w ciąży to jedna z gorszych rzeczy jakie można zrobić sobie i dziecku, bo może ono mieć poważne problemy rozwojowe. We wszystkim trzeba zachować umiar – przepisowe 12 kilogramów, które się przytyje można szybko zgubić ćwicząc i stosując przemyślaną dietę.

odpowiedz
Sylwia 22 sierpnia 2016 - 10:06

Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Mięśnie ważą znacznie więcej niż tłuszcz, więc możesz przybrać masę mięśniowa i Twój współczynnik BMI będzie teoretycznie za wysoki, ale w praktyce będzie ok:) Zależność wzrost waga to jedna z największych ściem:)

odpowiedz
Agata 1 września 2016 - 08:32

Słodycze są takie pyszne, nie wyobrażam nie jedzenia ich. Kurde początki diety są trudne ale potem jak człowiek się przyzwyczai jest zupełnie inaczej.

odpowiedz

zostaw komentarz