Płatki śniadaniowe, deserek, orzechowy krem, żelki, cukierki, słodkie napoje. Dlaczego „najsmaczniejsze” stanowi dla dziecka zagrożenie? Co takiego występuje w ulubionych przegryzkach naszych pociech, dlaczego kolorowe i smaczne słodkości owiane są złą sławą?
- Co powoduje cukier w słodyczach?
- Syrop glukozowo-fruktozowy w słodyczach.
- Jakie syntetyczne zamienniki cukru?
- Czym skutkuje olej palmowy w diecie dziecka?
Co powoduje cukier w słodyczach?
Podstawowym składnikiem każdego słodkiego produktu jest, wszechobecny w naszej diecie, cukier. Cukrem określa się, w procesie produkcji żywności, min. cukier biały, brązowy. Żadna, z powszechnie dostępnych na rynku słodkości, będących często ulubionym elementem dziennej diety dziecka, nie może poszczycić się brakiem zawartości cukru. Mały organizm szybko przyzwyczaja się do słodkiego smaku, cukier powoduje, że dziecko chętniej wybiera wytwory z jego zawartością, niż zdrowe składniki takie jak warzywa, produkty zbożowe. Nadmierna ilość cukru, w diecie dziecka, powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, rozwoju próchnicy zębów, osłabienia apetytu oraz nadpobudliwości psychoruchowej.
Syrop glukozowo-fruktozowy w słodyczach.
Syrop glukozowo-fruktozowy jest wytwarzany z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą, następnie na syrop. Jest tańszy w produkcji niż cukier, ponieważ występuje w płynnej postaci, proces technologiczny w produkcji żywności, z jego dodatkiem, jest łatwiejszy. Jest obecny w słodyczach, słodkich napojach, jogurtach, lodach, dżemach. Spożywanie przez dziecko syropu może prowadzić do powstania insulinooporności, czyli obniżonej wrażliwości organizmu na działanie insuliny, w dalszej perspektywie cukrzycy typu 2.
Jakie syntetyczne zamienniki cukru?
Syntetyczne zamienniki cukru, zwane powszechnie słodzikami, to chemiczne związki zastępujące cukier. Używanie ich obniża koszty produkcji żywności, przede wszystkim słodkich napojów. Aspartam, wykorzystywany w produkcji min. cukierków, uznawany jest za substancję rakotwórczą. Badania wskazują, że jego spożycie może prowadzić do wywołania migren, depresji. Inne słodziki jak sacharyna, Acesulfam K, cyklaminiany nie zawierają naturalnych związków, wszystkie to chemiczne, sztuczne środki słodzące.
Wykorzystywane w produkcji gum do żucia, lodów, napojów gazowanych mogą powodować zaburzenia regulacji ośrodka głodu i sytości. Pomimo słodkiego smaku nie wywołują odpowiednich reakcji organizmu, mogą powodować niepohamowany apetyt na słodycze, doprowadzać do przybierania przez dziecko na wadze.
Czym skutkuje olej palmowy w diecie dziecka?
Słodkie przysmaki, adresowane dzieciom, kojarzą się przede wszystkim z cukrem. Jednak słodycze zawierają duże ilości tłuszczów roślinnych, które w celu przedłużenia produktów do spożycia zostają uprzednio utwardzone. Proces ten polega na zmianie struktury tłuszczów, na skutek czego zostają pozbawione ważnych dla zdrowia składników. Olej palmowy występuje w słodkich kremach do smarowania pieczywa, płatkach śniadaniowych. Substancje, wytworzone w czasie jego produkcji, przetworzone przez organizm, podejrzewane są o działanie rakotwórcze.