Co na biegunkę u dziecka?

autor Hanna Ryjek
182 x czytano

Biegunka u dziecka może mieć naprawdę ciężki przebieg. Maluchy dużo gorzej znoszą takie dolegliwości niż dorośli, dlatego trzeba otoczyć je wtedy szczególną opieką. Małe dzieci bardzo często mogą ulec odwodnieniu podczas biegunki, a to już bardzo groźne dla ich zdrowia, a nawet życia. Jak zatem wyleczyć biegunkę u dziecka?

Przyczyny biegunek u dzieci

Przyczyn rozwolnienia u dzieci może być naprawdę sporo. Wśród nich wymienia się biegunkę spowodowaną zatruciem pokarmowym. To najczęściej spotykana przypadłość. Są za nią odpowiedzialne bakterie, głównie Salmonella i Shigella. Oprócz wodnistych stolców, wśród objawów wymienia się jeszcze bóle brzucha, wymioty i gorączkę.

Niektóre dzieci zmagają się z biegunkami wirusowymi, wtedy można mówić o grypie żołądkowej lub nieżycie żołądka i jelit. Sprawcami są tutaj wirusy, a najczęściej rotawirusy. Najpierw myślimy , że dziecko jest przeziębione, a zaraz pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak wymioty, biegunka i wysoka gorączka dochodząca nawet do 40’C. Dziecko jest osłabione, nie ma apetytu, a liczba wypróżnień w znacznym stopniu przekracza normę.

Dzieci mogą mieć także biegunkę, która pojawia się np. po kuracji antybiotykowej. Maluch ma wtedy zniszczoną naturalną florę bakteryjną i jego organizm może odpowiedzieć na to biegunką.

Rozwolnienie występuje też przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. To szczególnie niebezpieczne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Oprócz biegunki pojawia się ból brzucha, najpierw w okolicy pępka, potem przesuwa się on w prawą stronę. Jeśli dziecko nie ma apetytu, ma podniesioną temperaturę ciała i leży z podkurczonymi nóżkami, może to oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego.

Płaczący chłopiec

Jak leczyć biegunkę u dziecka?

Najważniejsze jest nawodnienie. Dzieci częściej niż dorośli ulegają odwodnieniu podczas biegunki. Maluchowi należy podawać wodę nawet, kiedy nie chce ono pić. Zaleca się też dodawanie do napoju elektrolitów, które można kupić w każdej aptece i o różnych, owocowych smakach.

Co w takiej sytuacji z jedzeniem? Lepiej odstawić produkty pochodzenia mlecznego, ponieważ mogą one podrażniać jelita. Lepiej podawać dziecku lekkostrawne pokarmy, na przykład kleiki na ryżu lub makaronie, suchary, gotowane warzywa, starte jabłka czy banany.

Można też zastosować sposoby naszych babć na rozwolnienie. Na tę przypadłość od lat wiadomo, że pomagają czarne jagody. Jeśli je mamy, zróbmy z nich herbatkę. Wystarczą 2-3 łyżki suszonych czarnych jagód, trzeba je wrzucić do wody, doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez kilka minut. Taki napój można podawać dziecku nawet 3x dziennie.

Jakie leki na biegunkę?

Jeśli biegunka przybrała ostrzejszą postać, można dziecku podać leki na biegunkę, które dostępne są w aptekach. Dla maluchów można kupić preparaty, które są w formie płynnej. Niektóre z nich mają owocowy smak, żeby dziecko chciało je przyjąć.

Jeśli biegunka nie przechodzi mimo podawania leków i nawadniania, a dziecko czuje się coraz gorzej, warto natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

podobne tematycznie

zostaw komentarz