Dzieci na nartach: kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach?

autor Sandra Kożuchowska
275 x czytano

Zima to czas, kiedy rozpoczyna się szaleństwo na stokach i dotyczy to w równym stopniu dorosłych, jak i dzieci. Kiedy jednak warto puścić malucha na narty? Kiedy i w jaki sposób rozpocząć naukę jazdy na nartach dla dzieci?

Czy warto jeździć z dzieckiem na nartach?

Jazda na nartach to świetny sport w każdym wieku. Pozwala nie tylko ciekawie spędzić czas, ale i jest pewną formą nauki. Dzieci ćwiczą koordynację ruchową, a także uczą się pokonywania własnych lęków i obaw. To także szansa na zachowanie właściwej sprawności fizycznej i wypracowanie w maluchach dobrych nawyków. Dzieci, szczególnie małe, mają problemy z koncentracją i zachowaniem dłuższego skupienia, dlatego lekcje – w formie zabawy i niezbyt wymagające, jak na sam początek, powinny być dobrym wstępem do późniejszej nauki.

Kiedy warto zacząć naukę jazdy na nartach?

Kiedy właściwie jest dobry moment na pierwsze lekcje jazdy na nartach? Nie ma tutaj jednoznacznych wytycznych i zazwyczaj mówi się o tym, że najlepszy wiek to ok. 4 – 5 lat, choć wielu specjalistów twierdzi, że już dzieci w wieku 3 lat mogą zacząć stawiać swoje pierwsze kroki na nartach. Z tego też powodu nauka jazdy na nartach dla dzieci to świetny pomysł na zimowe weekendy dla rodzin nawet z tak małymi dziećmi. Pozwoli to na stawianie pierwszych kroków naszych pociech na nartach bez zbędnej presji i jednocześnie nie będzie to też nazbyt męczące. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do przebywania na stoku, zacznie nabywać doświadczenia i z czasem stanie się to dla niego nie tylko formą zabawy, ale i opcją dla relaksu i rozrywki na przyszłość.

Dziecko na nartach

Jak przygotować dzieci do nauki jazdy na nartach?

Początki z narciarstwem u dzieci z pewnością nie przebiegają tak samo, jak u dorosłych czy starszych nastolatków. Nie ma tutaj mowy o pójściu na stok i zapięciu od razu nart na nogi – malucha należy do tego odpowiednio przygotować. Narty powinny kojarzyć się z czymś przyjemnym, z ciekawą formą zabawy dlatego, zanim zaczniemy je uczyć jazdy, warto zabierać naszą pociechę po prostu na stok, by obserwowała narciarzy i sama bawiła się na śniegu. Dopiero z czasem można poprzez zabawę zacząć przemycać pewne lekcje, choć oczywiście trzeba mieć do tego właściwe podejście i dużo cierpliwości, zwłaszcza w przypadku najmłodszych pociech.

Gdzie nauka na nartach dla dzieci?

Do dyspozycji mamy właściwie dwa rozwiązania – samodzielna nauka naszych pociech lub oddanie ich pod opiekę doświadczonego instruktora. Jeżeli uważamy, że nasze umiejętności jazdy na nartach są wystarczające, a także potrafimy w sposób rzeczowy i zrozumiały przekazać naszą wiedzę, a także mamy dużo cierpliwości – możemy spróbować swoich sił z osobistą nauką.

Zdecydowanie większą widzę ma jednak profesjonalny instruktor nauki jazdy na nartach. Można znaleźć wiele szkółek, a nawet przedszkoli narciarskich, gdzie znajdą się specjaliści z dobrym podejściem do najmłodszych uczniów. W naszych polskich górach nie brakuje takich ośrodków.

Jak powinna wyglądać nauka na nartach dla dzieci?

Jak w takim wypadku powinna wyglądać nauka dzieci jazdy na nartach? Na samym początku musi być to zabawa – dziecko trzeba zainteresować nartami, a co za tym idzie, nauka przypomina bardziej swobodną rozrywkę. Nie da się powiedzieć maluchowi, by wykonał po prostu jakąś czynność, bo może tego nie zrozumieć, ale jeżeli wpleciemy w to zabawę – nauka przyjdzie sama, a potem będzie tylko łatwiej. Dzieci są niezwykle chłonne pod tym względem i choć szybko się męczą, to równie szybko odzyskują energię. Już po około tygodnia takiej nauki, dzieci nabywają podstawowych umiejętności jazdy i są w stanie samodzielnie się poruszać.

podobne tematycznie

zostaw komentarz