Helicobacter pylori – badanie krwi, diagnostyka

autor Hanna Ryjek
194 x czytano

Helicobacter pylori to bakteria, która najczęściej skutkuje problemami z żołądkiem. Nie są jednak one błahe. Brak odpowiedniej diagnostyki i leczenia może doprowadzić do choroby wrzodowej, zapalenia żołądka czy nawet raka. Jak więc rozpoznać bakterię Helicobacter pylori w organizmie i jak się jej pozbyć?

Przyczyny obecności Helicobacter pylori w organizmie

Właściwie każdy może być nosicielem Helicobacter pylori. Wyróżnić można jednak czynniki, które sprzyjają ryzyku zakażenia. Wśród nich są: złe warunki socjalne i ekonomiczne, zamieszkiwanie w krajach rozwijających, się, duża liczba domowników, predyspozycje genetyczne. Częściej Helicobacter pylori może występować u czarnoskórych osób, chociaż nie jest to reguła.

Mężczyzna z bólem brzucha

Objawy Helicobacter pylori

U niektórych osób zakażenie Helicobacter pylori może przebiegać zupełnie bezobjawowo. W wielu przypadkach mogą jednak pojawić się dolegliwości sugerujące obecność tej bakterii w przewodzie pokarmowym. Wśród nich wymienia się bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty, niestrawność, zgagę czy brak apetytu. Nawet jeśli objawy te znikają, warto udać się do specjalisty, który zleci wykonanie niezbędnych badań.

Diagnostyka Helicobacter pylori

Obecność Helicobacter pylori można potwierdzić na różne sposoby. Diagnostyka obejmuje metody inwazyjne oraz nieinwazyjne. Na początku głównie stosuje się te drugie. Wśród nich wymienia się głównie testy na obecność przeciwciał. Jest to badanie krwi, które polega na wykrywaniu przeciwciał klasy IgG. Częściej jednak traktuje się ten test jako badanie przesiewowe, ponieważ może dawać fałszywe wyniki. Wówczas diagnostyka jest rozszerzana o inne testy.

Nieinwazyjny jest również test na wytwarzanie ureazy. Badana osoba wypija roztwór mocznika, następnie wykonuje się jej test oddechowy i test moczu. Czułość takiego badania jest bardzo wysoka, należy jednak do takich testów odpowiednio się przygotować, chodzi głównie o higienę jamy ustnej. Helicobacter pylori można wykryć również metodą PCR, która polega na analizie próbki kału lub śliny.

Najpopularniejszą metodą inwazyjną jest gastroskopia. Wykonuje się ją razem z biopsją. Pobierany jest materiał, który później poddawany jest różnego rodzaju testom. Jest jeszcze druga metoda, choć w Europie rzadko wykonywana, String test. Polega na połknięciu kapsułki na sznurku, po kilku godzinach jest ona wyjmowana i dokonuje się posiewu. Nie jest to jednak metoda tak dokładna jak ta wykonywana przy pomocy gastroskopii.

Leczenie Helicobacter pylori

W przypadku zakażenia Helicobacter pylori najczęściej stosuje się farmakoterapię. Lekarz ustala, jaki model leczenia będzie odpowiedni w danym przypadku. Wśród przeważnie stosowanych antybiotyków i chemioterapeutyków wymienia się amoksycylinę, metronidazol, tetracykliny, klarytromycynę i furazolidon. Oprócz tego stosuje się jeszcze inhibitory pompy protonowej jak pantoprazol, omeprazol,esomeprazol czy lanzoprazol.

podobne tematycznie

zostaw komentarz