Grypa bostońska – objawy, leczenie

autor Hanna Ryjek
223 x czytano

Grypa bostońska to popularna choroba zakaźna, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Często jest ona mylona z ospą wietrzną, ponieważ charakterystyczna jest dla niej wysypka. Najczęściej szczyt zachorowań na bostońską grypę przypada na koniec lata i jesień. Jak objawia się bostońska choroba, jak ją leczyć i czy można jej uniknąć?

Choroba bostońska – czym jest?

Pojęcie „grypy bostońskiej” jest w Polsce używane niepoprawnie. Właściwie powinno się mówić o chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej. Jest ona wywołana przez grupę wirusów o nazwie Coxsackie. Szczególnie narażone na nią są dzieci, zarazić można się najczęściej drogą kropelkową. Choroba bostońska najczęściej dotyka większej grupy osób, np. w przedszkolach lub żłobkach. Nie oznacza to jednak, że dorośli są na nią odporni.

Badanie dziecka

Objawy grypy bostońskiej

Choroba bostońska objawy ma nieco podobne do ospy wietrznej, dlatego może być z nią początkowo mylona, jednak odpowiedzialne są za nią zupełnie inne wirusy. Objawy bostonki podzielić można na kilka faz. Początkowa, czyli latentna, może nie dawać żadnych symptomów. Dopiero po kilku dniach, najczęściej 3 – 5 dochodzi do rozwoju choroby, gdy wirusy atakują układ odpornościowy.

Kolejna faza – prodromalna, trwa do 3 dni. Wówczas chory ma podwyższoną temperaturę ciała, nawet do 40’C, dreszcze, bóle głowy, stawów, brak apetytu. Są to objawy charakterystyczne dla zwykłej grypy, jednak oprócz tego zaczynają pojawiać się czerwone kropki w jamie ustnej, na dłoniach oraz stopach.

Wówczas mowa o fazie właściwej, kiedy zmiany skórne zaczynają powodować dyskomfort. Pojawia się też stan zapalny gardła i migdałków podniebnych, widoczne są pęcherzyki i owrzodzenia błony śluzowej, które powodują ból podczas jedzenia i przełykania. Faza trwa około tygodnia, zaraz po niej następuje okres zdrowienia, kiedy zmiany skórne zmniejszają się i choroba ustępuje.

Leczenie choroby bostońskiej

Leczenie grypy bostońskiej jest raczej objawowe. Głównie stosuje się leki zmniejszające gorączkę oraz przeciwbólowe. Konieczny jest odpoczynek, unikanie wysiłku i przyjmowanie dużej ilości płynów, żeby się nie odwodnić. Na zmiany skórne stosować można puder lub maść cynkową, które wysuszą owrzodzenia. Zdarza się, że przepisywane są leki przeciwhistaminowe, kiedy wysypka jest szczególnie uciążliwa. Najczęściej dzieje się tak w przypadku dzieci.

Jak uniknąć zakażenia bostonką?

Bostonka to choroba wysoce zakaźna. Rozprzestrzenia się przez kontakt drogą kropelkową, kontakt z kałem lub z innymi wydzielinami ciała. Zarazić się można nawet przez dotykanie tej samej klamki lub innych przedmiotów domowych. Warto osobę chorą odizolować i zadbać o wysoki poziom higieny wszystkich domowników. Uważa się bowiem, że grypa bostońska to „choroba brudnych rąk”. Należy więc często i dokładnie myć ręce, naczynia, używać oddzielnych ręczników i regularnie je zmieniać, a także stosować dietę bogatą w witaminy i mikro- oraz makroelementy.

podobne tematycznie

zostaw komentarz