Jak obliczyć dni płodne?

autor Sabina Roztecka
319 x czytano

Obliczanie dni płodnych powinno być dla wszystkich kobiet umiejętnością podstawową, gdyż dzięki niej nie tylko łatwo można oszacować szanse zajścia w ciążę, ale również rozpoznać niepokojące sygnały płynące z organizmu. Rozpoznawanie zmian następujących we własnym ciele jest bardzo ważne, dlatego też zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Jakie są objawy dni płodnych?

Część kobiet nawet bez prowadzenia szczegółowych obserwacji, jest w stanie wskazać, w którym momencie występują u nich dni płodne. Jest to związane z różnego typu objawami, jakie mogą w tym czasie występować. Do najczęstszych należą: ból w podbrzuszu przypominający bóle menstruacyjne, podwyższone libido, obrzmiałe piersi, czy też plamienia. Zdarza się również, że w tym czasie temperatura ciała jest nieco wyższa. Trzeba jednak pamiętać, że sygnały te nie muszą pojawiać się co miesiąc, dlatego też opieranie się wyłącznie na nich może być bardzo zwodnicze.

przeczytaj także:  Jak obliczyć tydzień ciąży? - 4 skuteczne sposoby

Aby mieć pewność, czy w danym momencie istnieje szansa na zajście w ciąże, trzeba dokładniej przyjrzeć się swojemu ciału. W tym celu można ściągnąć specjalną aplikację na telefon lub też zaopatrzyć się w zwykły kalendarz i notować w nim najważniejsze dane.

obliczanie dni płodnych

Kiedy są dni płodne? Obliczanie

Są dwa sposoby wyznaczania dni płodnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je równocześnie. Jeden z nich opiera się na obserwacji ciała i objawów takich jak temperatura oraz śluz, drugi na wyliczeniach. Pierwsza metoda jest bez wątpienia bardziej wymagająca, ale też o wiele pewniejsza i godna zaufania. Przyjrzyjmy się zatem obu.

Jeśli objawy owulacji nie są dla kobiety odczuwalne, to wcale nie oznacza, że nie występują. Chcąc wyznaczyć daty dni płodnych, należy codziennie o stałej porze (najlepiej rano, tuż po przebudzeniu) mierzyć temperaturę ciała. Im dokładniejszego termometru w tym celu użyjemy, tym lepiej. Ponadto konieczna jest też obserwacja śluzu, który w czasie dni płodnych jest przezroczysty i rozciągliwy, przypomina białko jaja kurzego. Jeśli ciepłota ciała wrośnie o 0,5 stopnia, a do tego zauważymy opisany wcześniej śluz, to możemy mieć pewność, że jest to okres, w którym możliwe jest zajście w ciąże.

Do obliczenia dni płodnych można użyć kalkulatora dni płodnych lub zrobić to samodzielnie. Niezbędna jest przy tym wiedza na temat długości cyklu, dlatego też zaznaczanie pierwszego dnia miesiączki w kalendarzu jest niezbędne. Pod uwagę bierze się najkrótszy cykl i odejmuje od niego 18 dni, wynik pokazuje nam pierwszy dzień płodny. Ostatni dzień płodny oblicza się odejmując od najdłuższego cyklu 11 dni.

przeczytaj także:  Choroby jajników – objawy PCOS, torbiele jajnika oraz zapalenia przydatków

Test owulacyjny

Na to, jak działa organizm kobiety, wpływa mnóstwo czynników, w tym stres, ilość godzin snu, różnego rodzaju infekcje itp. To wszystko może spowodować, że spodziewana miesiączka nie pojawi się w tym terminie, co zawsze. Taka sytuacja może zaburzyć prowadzone dotąd statystyki i wzbudzić obawę o nieplanowaną ciąże. Jeśli nie ufasz swoim obserwacjom, to jest sposób, że mieć absolutną pewność, czy danego dnia jest się płodną. Wystarczy kupić w aptece i wykonać test owulacyjny, który swoim działaniem bardzo przypomina test ciążowy.

podobne tematycznie

1 komentarz

Boogie 1 kwietnia 2022 - 11:12

Jak dla mnie takie kalkulatory w telefonie są dużo bardziej wiarygodne, sama pewnie pomyliłabym się 8 razy, bo to jednak dość skomplikowana kwestia

odpowiedz

zostaw komentarz