Gdy dziecko przychodzi na świat, pierwsze miesiące jego życia opierają się na bardzo szybkim rozwoju, który musi być także kontrolowany przez lekarzy. W medycynie istnieją odpowiednie siatki centylowe, dzięki którym można określić, czy dziecko mieści się w normach i jest zdrowe. Ile powinien w takim przypadku wynosić obwód główki niemowlaka?
- Jak wygląda główka noworodka?
- Jaki obwód główki powinien mieć noworodek?
- Czym jest siatka centylowa?
- Co oznacza zbyt duży lub zbyt mały obwód główki?
- Jak trzymać główkę noworodka?
Jak wygląda główka noworodka?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w początkowej fazie, noworodki rodzą się z nieco zniekształconą główką, która jest wynikiem przeciskania się przez kanał rodny. Maluchy, w przeciwieństwie do dorosłych mają miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10 – 18 miesiąca życia. To sprawia, że ich główki nie mają twardej czaszki, ale ma to także swoje powody. Pierwsze miesiące życia obfitują w szybki rozwój, także mózgu, który w ciągu ledwie 2 lat zwiększa swój obwód nawet o 40%! Oczywiście po krótkim czasie od porodu, główka dziecka zyskuje na symetryczności. Dzieci rodzone przez cesarskie cięcie, nie mają zniekształceń.
Jaki obwód główki powinien mieć noworodek?
Zaraz po urodzeniu, dzieci są poddawane badaniom i pomiarom, które pozwolą określić, czy maluch mieści się w konkretnych normach. Pomagają w tym celu siatki centylowe, które na podstawie konkretnych danych tworzą kanał dla prawidłowego rozwoju noworodków, a potem niemowlaków i małych dzieci. Obwód główki powinien wynosić około 33 – 38 cm i być mniej więcej 1 – 2 cm większy niż obwód klatki piersiowej. Ta proporcja zmienia się dopiero później w okolicach 3 lub 4 miesiąca życia i to klatka piersiowa staje się większa niż obwód główki.
Czym jest siatka centylowa?
Siatka centylowa to po prostu jedna z metod, służąca do określania stadium rozwoju dzieci i bierze się tutaj pod uwagę takie pomiary jak masa ciała, wzrost oraz przyrost obwodu głowy. Nie ma tu jednego wzoru dla wszystkich maluchów, ponieważ ustalona krzywa i jej elementy będą zależały między innymi od danego kraju i populacji. Siatka centylowa składa się z dwóch osi – poziomej, odpowiadającej wiekowi dziecka i pionowej, związanej z ocenianymi parametrami.
Co oznacza zbyt duży lub zbyt mały obwód główki?
Co jednak oznacza, gdy gówna noworodka jest zbyt duża lub zbyt mała? Zależy od sytuacji i danego dziecka, może się bowiem zdarzyć, że różnica jest na tyle niewielka, że można to uznać za typ urody dziecka, choć warto mieć tę kwestię na uwadze w kolejnych miesiącach życia. W większości przypadków zbyt duży obwód głowy może oznaczać wodogłowie. W przypadku małogłowia najczęściej odpowiedzialne są wady genetyczne i mogą być też cechą wrodzoną. Oczywiście może mieć to wpływ na rozwój mózgu, który będzie miał większe ograniczenia.
Jak trzymać główkę noworodka?
Jako że noworodki mają jeszcze stosunkowo miękkie i elastyczne czaszki, bardzo ważne jest to, w jaki sposób się trzyma ich główkę, by nie doszło do uszkodzenia, biorąc pod uwagę także fakt, że początkowo mięśnie szyi nie są jeszcze w stanie jej utrzymać. Trzymać należy delikatnie, podtrzymując całą dłonią.