Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” jest u nas już od dawna i próby zachęcenia maluchów do sięgania po książki już od najmłodszych lat nie wzięła się znikąd. To nie tylko szansa na zwiększenie więzi rodziców z dzieckiem i spędzenie z nim czasu, ale także sposób na naukę i kształtowanie zainteresować, dlatego najlepiej jest to robić już od najmłodszych lat. Po jakie książki warto sięgnąć?
1. Bardzo głodna gąsienica, Carle Eric
2. Poezja dla dzieci Jana Brzechwy
3. Przygody kota Filemona, Sławomir Grabowski, Marek Nejman
4. Chatka Puchatka, Milne Alan Alexander
5. Tupcio Chrupcio. Nie chce się myć, Eliza Piotrowska
1. Bardzo głodna gąsienica, Carle Eric
Jest to bardzo sympatyczna książeczka opowiadająca o gąsienicy, która przemierza świat poszukując dla siebie pożywienia. W dodatku jest to bardzo niewybredna gąsienica, ponieważ nie pogardzi ona żadnym posiłkiem. To świetna książeczka, dzięki której dziecko będzie mogło opanować chociażby nazwy liczb i dni tygodni, a także wiele innych podstawowych słów, dzięki czemu nauka jest nie tylko łatwa, ale i przyjemna.
2. Poezja dla dzieci Jana Brzechwy
Jest to już klasyka, która z pokolenia na pokolenie nigdy nie przeminie. Takie wiersze i opowiadania jak „Kaczka-dziwaczka”, „Tańcowała igła z nitką” czy „Samochwała” to tylko kilka z najbardziej znanych tytułów, które zostały pokochane przez dzieci w każdym wieku. Obecnie w księgarniach są dostępne wydania bardzo ładnie i kolorowo ilustrowane, które dodatkowo mogą sprawić, że dzieci same będą sięgały po książkę prosząc o przeczytanie. Jan Brzechwa, podobnie jak kilku innych polskich autorów (choćby Julian Tuwim), jest znany ze swych bajek i wierszy dla dzieci.
3. Przygody kota Filemona, Sławomir Grabowski, Marek Nejman
Kto nie zna słynnej dobranocki opowiadającej o małym kotku Filemonie oraz jego starszym i ponurym kompanie Bonifacym? To bajeczne opowieści o przygodach jakie doświadcza Filemon w domu oraz na podwórku, gdzie często wpada w tarapaty, ale z każdych wychodzi obronną łapą i zawsze wynosi z nich jakąś naukę. Każde dziecko pokocha beztroskiego i wesołego kota Filemona i wraz z nim będzie przeżywać ciekawe przygody.
4. Chatka Puchatka, Milne Alan Alexander
Kubuś Puchatek, miś mieszkający w Stumilowym lesie, uwielbiający baryłki z miodkiem, a także przyjaźniący się z Prosiaczkiem, Kłapouchym czy Królikiem, także należy do klasyki bajek dla dzieci. Liczne przygody Puchatka i jego przyjaciół to znakomita okazja do tego, by wspólnie z dzieckiem bawić się i śmiać, a także nauczyć czegoś nowego, bo każda historia niesie ze sobą ważny morał. To ciekawa pozycja dla dzieci, a przecież właśnie to Tygrysy lubią najbardziej!
5. Tupcio Chrupcio. Nie chce się myć, Eliza Piotrowska
Jest to niewielka i bardzo ładnie ilustrowana książeczka opowiadająca o misiu Tupcio Chrupcio, który nie lubił i bał się myć. Rodzice Tupcia starają się go do tego przekonać i szukają najlepszego sposobu. To ciekawa pozycja dla maluchów, opowiadająca w dość zabawny sposób, dodatkowo może być także bardzo pouczającą historią, z wyraźnym morałem. Dla rodziców może być to też pomocne, gdy nasza własna pociecha niekoniecznie lubi zabawy w wannie. W ogóle seria o Tupciu Chrupciu jest bardzo ciekawym i zabawnym zbiorem historyjek dla dzieci.
To tylko kilka popularnych tytułów i twórców, ale książeczek dla dzieci jest wiele. Już pierwsze miesiące życia dziecka powinny obfitować z ciekawe lektury, w dodatku okraszone niebanalnymi ilustracjami, a wydawnictwa bardzo starają się o to, by właśnie takie książki zapewnić naszym najmłodszym. Sięgnijmy więc po nie, a dodatkowo starajmy się w miarę możliwości rozszerzać listę ciekawych tytułów.
1 komentarz
ale fajne ksiu0105u017cki dla dzieci, wiu0119kszou015bci nie znau0142am