Kiedy i jak można poznać płeć dziecka?

autor Ada Szwarc
490 x czytano

Która z kobiet oczekującej nadejścia narodzin swojego dziecka, nie zastanawia się nad tym czy to będzie chłopiec czy dziewczynka? Dawniej pozostawało domyślanie się i zgadywanie płci dziecka na podstawie zachcianek. Ogólny przyjęty wówczas schemat zakładał, że zachcianki na produkty pikantne zwiastowały narodziny chłopca, natomiast chęć do słodyczy i produktów zawierających dużą ilość cukrów, dziewczynkę. Na szczęście, medycyna zdążyła już na tyle się rozwinąć, że można dowiedzieć się tego za pośrednictwem odpowiedniego badania.

Badanie USG w ciąży

Jest to badanie, które pozwala przyszłym rodzicom na kontakt wzrokowy z dzieckiem. Na monitorze podłączonym do urządzenia USG, można zobaczyć przyszłego potomka oraz to jak się porusza. Obraz na wyświetlaczu uzyskiwany jest za pomocą fal dźwiękowych. Dzięki takiemu badaniu lekarz prowadzący, może nie tylko określić płeć dziecka, ale wykluczyć ewentualne deformacje ciała, dokładny etap ciąży, rozmiar dziecka oraz określić pracę serca.

przeczytaj także:  Od czego zależy płeć dziecka?

okreslenie plci dziecka

Płeć dziecka można stwierdzić dopiero po 20 tygodniu ciąży czyli w piątym miesiącu. W wyjątkowych przypadkach, zdarza się że płeć dziecka można określić już w 16 tygodniu, czyli w czwartym miesiącu. Najdokładniejszy i pewny wynik odnośnie płci dziecka otrzymamy dopiero w 28 tygodniu, odpowiadającemu siódmemu miesiącowi.

Co pozwala ustalić badanie USG?

Badanie to jest przeprowadzane systematycznie, aby śledzić czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, obserwować ułożenie łożyska oraz pozycję płodu w brzuchu matki. Za pośrednictwem takiego badania, można ustalić dokładną datę porodu oraz wykluczyć lub ewentualnie potwierdzić, ciążę mnogą. W miarę upływu czasu, sprawdzany jest również stan zdrowia płodu, ilość płynu owodniowego oraz waga dziecka.

usg ciazy

Dla lepszego obrazu na monitorze, zaleca się aby przyszłe matki wypiły 4 do 6 szklanek wody, zapełniając w ten sposób pęcherz. Mocz oddajemy dopiero po wykonaniu badania. Całe badanie trwa średnio do pół godziny.

Badanie metodą USG zakwalifikowane jest do rodzaju badań prenatalnych nieinwazyjnych. Podczas ciąży, kobieta poddawana jest również serii innym badaniom mających wykluczyć lub pomóc rozpoznać wady wrodzone czy choroby genetyczne.

przeczytaj także:  Komplety do chrztu, czyli jak szybko i kompleksowo wybrać ubranka na chrzest?

Dawne metody ustalania płci dziecka

Oczywiście, w obliczu rozwiniętej medycyny i funkcjonowaniu bardzo dokładnych sprzętów pozwalających to stwierdzić, mało która kobieta określa płeć dziecka na podstawie apetytu czy zmian w zachowaniu. Jednak tak dla czystej rozrywki, prezentujemy inne metody jakimi kierowali się nasi rodzicie i dziadkowie, w oczekiwaniu na potomka.

  • Czas poczęcia

kalandarzyk

Chińscy naukowcy sporządzili wykres który podobno nie tylko pomaga w ustalenia płci ale nawet w jej zaplanowaniu. Czyli jeśli kobieta chciałaby mieć córkę, wówczas powinna zadbać o to, aby dziecko zostało poczęte w takich miesiącach jak styczeń, kwiecień, maj lub lipiec.

  • Zachcianki i zmiany na ciele

apetyt na slodycze

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zakładano że w przypadku pociągu do słodkości powinno się nastawić na dziewczynkę, a w przypadku słonych lub pikantnych produktów na chłopca. Oprócz tego płeć dziecka oceniano przez zmiany nastrojów lub zmiany na ciele takie jak:

  • Suchość dłoni, niskie umiejscowienie brzucha, uczucie ociężałości, ciapowatość, wypukły brzuch, poprawa cery – chłopiec
  • Częste nudności, spanie na prawym boku, huśtawka nastrojów, brzuch rozlany na boki sprawiający wrażenie płaskiego, negatywne zmiany urody – dziewczynka
przeczytaj także:  Jak wybrać imię dla dziecka? ABC przyszłych rodziców


Oczywiście, te metody są sprawdzone tylko w 50%, a 100% pewność dają nam specjalistyczne badania.

podobne tematycznie

2 komentarze

madzia 19 września 2016 - 12:22

Też miałyście tak, że z wyczekiwaniem czekałyście na to, jaka będzie płec dziecka? Ja przed wizytą u lekarza nie mogłam się uspokoić. Ale te zachcianki się u mnie w ogóle nie sprawdziły, ani w przypadku pierwszej, ani drugiej ciaży. A mojej koleżance wyszło, że będzie mieć dziewczynkę, a urodził się chłopczyk! Wydawało mi się, że teraz już lekarze się tak nie mylą, ale jednak…

odpowiedz
Już maaaama 24 października 2016 - 10:33

a ja nie wierzę w te zachcianki, zmiany na ciele itp. Wole nowoczesne metody poznawania płci dziecka.

odpowiedz

zostaw komentarz