Nie wszyscy rodzice chcą poznać płeć mającego przyjść na świat dziecka, ale zdecydowana większość wolałaby mieć pewność czy będą mieli chłopca czy dziewczynkę, od tego też przecież zależy kompletowanie wyprawki. Kiedy zatem można poznać płeć dziecka?

W którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka?

W dawnych czasach ludziom, którzy chcieli poznać płeć dziecka musiały wystarczyć przesądy, przed epoką USG rodzice także mniej interesowali się kwestią płci płodu. Obecnie pozostaje pytanie kiedy wynik badania USG może być miarodajny. Pierwsze oznaki czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka mogą być dostrzegalne już w 14 tygodniu ciąży, wszystko zależy jednak od doświadczenia lekarza, jakości ultrasonografu i warunków samego badania, a także od ułożenia płodu.

przeczytaj także:  Od czego zależy płeć dziecka?

Kobieta podczas badania usg

Jak wygląda rozpoznawanie płci dziecka?

Doświadczony lekarz wykonujący badanie USG może już w 16 tygodniu określić płeć dziecka, gdyż jego narządy płciowe są już dobrze widoczne. W obecnych czasach pomyłki dotyczące rozpoznania płci dziecka zdarzają się naprawdę rzadko na bardzo wczesnym etapie ciąży i gdy aparatura do wykonywania USG jest przestarzała. Trudniej jest określić płeć dziecka kiedy matka spodziewa się bliźniaków czy trojaczków – jedno z rodzeństwa może zasłonić narządy płciowe brata czy siostry i stwierdzenie płci staje się wtedy niemożliwe. Wiele zależy też od tego, które badanie USG wykonujemy – czy jest ono pierwsze drugie czy trzecie. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70-80% przypadków, przy trzecim badaniu w 95% przypadków.

przeczytaj także:  Lista zakupów dla noworodka

Rodzaj badania a szansa na odkrycie płci dziecka

Wbrew pozorom badanie przez pochwę nie jest bardziej miarodajne jeśli chodzi o rozpoznanie płci dziecka. Wykonuje się je raczej po to, by uzyskać lepszy obraz zarodka i zbadać dolny odcinek macicy. Większe szanse na poznanie płci dziecka daje możliwość wykonania badania na aparaturze 4D. Widać tu doskonale mimikę dziecka, ruchy rączek i nóżek, a także można oczywiście rozpoznać płeć dziecka, nie jest to jednak tanie badanie.

Zdjęcie z badania usg, płód

Czy któryś ze sposobów na rozpoznanie płci dziecka jest w 100% skuteczny?

Gwarancję 100% rozpoznania płci dziecka daje badanie płynu owodniowego pobranego z macicy. Badanie to jednak ma zupełnie inne przeznaczenie – wykonuje się je po to, by wykluczyć wady genetyczne płodu. Może jednak lepiej zatem zachować odrobinę tajemnicy i mieć niespodziankę czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka? Ważne jest przecież to, by dziecko było zdrowe.

przeczytaj także:  Kiedy i jak można poznać płeć dziecka?

Oczywiście są jeszcze tak zwane metody babuni na rozpoznanie płci dziecka, jednak z nich mówi by zawiesić obrączkę na nitce nad brzuchem – jeśli kręci się wahadłowo, na świat przyjdzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec. Takie sposoby nie są naturalnie miarodajne, na pewno lepiej wykonać badanie USG w odpowiedni do tego tygodniu ciąży. Istnieją także rodzice, którzy wolą żyć w niewiedzy i mieć niespodziankę i nie ma w tym nic złego, najważniejsze przecież jest to, by kobieta w ciąży dbała o siebie , a tym samym o płód w swoim ciele.