Dziecko to dość wymagający klient, który bardzo często potrzebuje nowych ubrań i butów, bo z nich wyrasta, rowerków, które z czasem też stają się za małe i całe mnóstwo innych rzeczy, które po pewnym czasie trzeba wymieniać na nowe i bardziej dostosowane do naszej pociechy. Warto wtedy pomyśleć o kupnie używanych rzeczy, tylko czy warto? A jak tak, to co brać pod uwagę przy zakupie?

Czy warto kupować używane rzeczy dla dziecka?

Wiadomo, że kupowanie nowych ubrań kosztuje, ale trzeba to robić, bo dziecko wciąż rośnie i co jakiś czas pojawia się taka potrzeba. Inna kwestia, że dziecko równie często niszczy takie rzeczy, a to także generuje dodatkowe wydatki, a wtedy też kupno używanych ubrań czy akcesoriów jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, żeby takich zakupów dokonywać z zaufanego, pewnego źródła, dzięki czemu możemy kupić z drugiej ręki całkiem dobre akcesoria jednocześnie oszczędzając pieniądze, a przy wciąż rosnącym dziecku jest to niezwykle ważne. Poza tym takich rzeczy jest nam mniej szkoda, jeżeli coś się z nimi stanie.

Co warto kupować używane?

Jest pewna lista rzeczy, które zdecydowanie warto kupować używane. Zdecydowanie warto na przykład kupić wózek czy nosidełko. Dziecko w końcu z nich wyrośnie i potem nie będzie to potrzebne, chyba że zdecydujemy się na kolejne dziecko. Inna sprawa, że takie wózki do najtańszych nie należą, więc tym bardziej jest to warte rozważenia. Tak samo ubranka czy obuwie dla dziecka warto kupić używane (np. Sprzedajemy.pl). Dziecko szybko rośnie, więc te rzeczy zazwyczaj wychodząc z użytku po dość krótkim czasie i te kupowane z drugiej ręki mogą być z naprawdę dobrym stanie. Nie można także zapomnieć o zabawkach – a te zawsze można wyprać czy umyć, a dzięki temu zyskają drugą młodość. Pierwszy rowerek? Nie trzeba wcale wydawać dużo pieniędzy na nowy, żeby dziecko pojeździło nim rok, zanim wyrośnie.

Używane zabawki dla dzieci

Jakich rzeczy używanych nie kupować?

Zdecydowanie nie powinno się kupować chociażby materacy, głównie ze względów na higienę, a nawet wyprany kilka razy nadal może być pełen roztoczy czy bakterii. Z używanych pieluch tetrowych i flanelowych również powinno się zrezygnować. Nie należy także kupować używanych smoczków, gryzaków, butelek, które maluszek z pewnością będzie brał do ust. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Takie przyrządy jak laktatory także powinny być przede wszystkim nowe, a nie z drugiej ręki. Kupując używane rzeczy powinno się mieć przede wszystkim na względzie dziecko i jego bezpieczeństwo. Tego typu rzeczy jednak lepiej jest kupić w sklepie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanych rzeczy dla dziecka?

Z pewnością trzeba pamiętać o tym, by kupować z pewnego źródła. Mogą to być portale, ale także można je nabywać od znajomych czy rodziny. Jeżeli nie jest się pewnym źródła zakupu najlepiej zrezygnować, bo to, co kupimy może okazać się uszkodzone, należy więc zachować szczególną ostrożność. A każda zakupiona przez nas rzecz powinna zostać dokładnie umyta czy wyprana, zanim da się ją dziecku i dotyczy to zarówno ubrań, jak i zabawek, a ostrożności nigdy za wiele. Zakupione rzeczy mają służyć dziecku, a nie mu szkodzić.

Warto więc kupować rzeczy dla dziecka z drugiej ręki – to duża oszczędność pieniędzy, a wiadomo, że ubranka, zabawki czy różnego rodzaju akcesoria potrafią poważnie nadwyrężyć domowy budżet, dobrze jest więc pomyśleć o innych, równie korzystnych rozwiązaniach.