Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona. Najmłodsi potrafią we własnym ogródku stworzyć statek piratów lub sklep w kilka sekund. Rodzice mogą jednak tę zabawę uczynić jeszcze ciekawszą, budując bezpieczny drewniany domek, który w trakcie wiosny i lata stanie się ulubionym miejscem dla ich podopiecznych. Czy warto inwestować w takie drewniane budowle? Na co zwrócić uwagę przy ich planowaniu? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.

1. Zabawa pod kontrolą rodziców

W przypadku naszych dzieci liczy się nie tylko zabawa, ale także ich bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych, którzy w wyjątkowy sposób narażeni są na wszelkiego rodzaju urazy. Rozrywka pod czujnym okiem rodzica w ogródku to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą dać dzieciom maksymalną swobodę w zabawie przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa.

Drewniany domek dla dzieci wykona dużo wyspecjalizowanych firm np. Drewnolandia (http://drewnolandia.pl/), które jednocześnie zadbają o to, by wszystkie wykorzystane materiały były dopasowane do wieku dzieci. Wybierając odpowiednią firmę, mamy znacznie większą pewność, że naszemu dziecku nic się nie stanie w trakcie niesamowitej zabawy w ogrodzie.

drewniany-domek-ogrod

2. Rozwój wyobraźni i umiejętności manualnych

Drewniany domek w naszym ogrodzie ma więcej zalet niż z początku mogłoby się spodziewać. O rozwoju wyobraźni już wspomnieliśmy. To niezwykle istotne, ponieważ dobrze zaprojektowany domek umożliwia odgrywanie różnych teatralnych scenek. Jednego dnia może być siedzibą jaskiniowców, by następnego zamienić się w rakietę kosmiczną, która leci w kierunku Marsa. W trakcie takich zabaw dzieci rozwijają także swoje umiejętności społeczne i uczą się współpracy.

Zabawa sprzyja także odpowiedniemu rozwojowi umiejętności manualnych maluchów. Służą temu drabinki i zjeżdżalnie. Oczywiście obecność rodziców jest w takich sytuacjach niezbędna, jednak warto pozwolić dzieciom na to, by samodzielnie radziły sobie z napotkanymi przeszkodami.

3. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?

Jedną z podstawowych kwestii jest oczywiści wybranie firmy, która posiada niezbędne certyfikaty. Drewno musi być odpowiednie wygładzone, by dzieci nie poraniły sobie dłoni. Ważne jest również zastosowanie ekologicznego impregnatu, który nie przyczyni się do powstania alergii. Nie możemy również zapominać o dobrze dopasowanym podłożu. Beton lub żwir na pewno nie sprawdzą się w przypadku domku dla dzieci. Znacznie lepsze okażą się oczywiście materiały, oferujące większą amortyzację. Często wykorzystywane są specjalne gumy, które ochronią dzieci przed urazem w razie upadku. Popularnym rozwiązaniem jest również wypielęgnowany trawnik.

plac zabaw huśtawka zjeżdżalnia

4. Dopasowanie drewnianego domku do własnych potrzeb

Wiele firm oferuje dopasowanie ostatecznego kształtu domku do naszych wymagań. Często dodawane są zjeżdżalnie, drabinki i piaskownice. Najczęściej ogranicza nas jedynie wyobraźnia i bezpieczeństwo dzieci. Warto więc przemyśleć to, jak powinien wyglądać nazs drewniany domek ogrodowy, by sprawił dzieciom radość i nie narażał ich na żadne niebezpieczeństwo.