Pokonaj wahania hormonalne czyli jak wywołać okres?

autor Ela Osowska
266 x czytano

Dręczą Cie pytania, dlaczego Twoja miesiączka nieustannie się spóźnia, a Ty stale chodzisz poirytowana? Zamiast panikować i zamartwiać się brakiem okresu, zbadaj poziom hormonów w organizmie. Ich wahania mogą doprowadzić do nieregularnych cykli, na szczęście możesz mieć na to wpływ.

Jak to działa? – cykl miesiączkowy a poziom hormonów

Hormonami, które mają największy wpływ na cykl miesiączkowania są progesteron i estrogeny. Wspierane są przez hormony przysadki mózgowej folikostymuliny (która pobudza wzrost pęcherzyków w jajniku) i luteiny (odpowiedzialnej za uwalnianie jajeczka z pęcherzyka). Jeśli poziom progesteronu i estrogenów osiągnie w organizmie duże stężenie, obniża się nastrój.

Podczas miesiączki poziom hormonów spada i wszystko wraca do normy wraz rozpoczęciem pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia krwawienia). Około 15-20 dnia cyklu utrzymuje się wysoki poziom estrogenów- pusty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte i zaczyna produkować progesteron, który przygotowuje błonę śluzowa macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Z kolei między 21 a 27 dniem cyklu poziom estrogenów spada, zanika też progesteron.

Dłoń łapie tabletki spadające z nieba

Wahania progesteronu

Zbyt niski poziom progesteronu może skutkować nieregularnymi miesiączkami i bezpłodnością. W celu sprawdzenia czy nie brakuje Ci tego hormonu wykonaj odpowiednie badania. Przyczyną zbyt niskiego poziomu progesteronu może być zbyt wysoki poziom estrogenów, cukrzyca, nieprawidłowa dieta lub zespół policystycznych jajników. Przeważnie ginekolog w takiej sytuacji zapisuje terapię hormonalną, podaje zastępczo progesteron lub progestagen w fazie lutealnej.

Pomoc hormonalna

Aby wyregulować poziom hormonów w organizmie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej – pozwala ona ustalić datę miesiączki z duża dokładnością. W przypadku rzadko pojawiających się miesiączek lekarz może zlecić krótkotrwałą terapię estrogenowo – progesteronową dla wywołania regularnego cyklu.

Szare pigułki w blistrze na tle w kolorze bordo

Kuracje antykoncepcyjne i hiperprolaktynemia

Może się zdarzyć, że po odstawieniu kuracji hormonalnej miesiączka nie pojawi się od razu. Czasem potrzeba na to 3-4 miesięcy, aby wszystko w organizmie unormowało się. Powodem braku okresu może również być podwyższony poziom prolaktyny we krwi – należy wtedy przeprowadzić test na poziom tego hormonu i wykonać rezonans magnetyczny przysadki MRI. Powodem hiperprolaktynemii (zbyt wysokiego poziomu prolaktyny) mogą być leki antykoncepcyjne i antydepresyjne. Najważniejsze, aby zdiagnozować problem i nie bać się zwrócić o pomoc do ginekologa.

Istnieje również wiele homeopatycznych leków na bazie ziół, które pomogą wywołać miesiączkę i uregulować cykle owulacyjne, niekoniecznie musisz stosować leki hormonalne i antykoncepcyjne. Ważną kwestią, o której nie powinnaś pamiętać jeśli brak okresu znacznie się przedłużać, jest wizyta u lekarza – to on dobierze odpowiednią terapię po zdiagnozowaniu problemu.

podobne tematycznie

1 komentarz

ciekawazycia 16 września 2016 - 09:31

A co z kobietami, które nie mogą lub nie chcą stosować tabletek hormonalnych? Są dla nich skuteczne sposoby?

odpowiedz

zostaw komentarz