Długie, lśniące i mocne włosy to marzenie większości kobiet. Jak sprawić, by wyglądały lepiej bez konieczności częstych wizyt u fryzjera i stylistki fryzur? Radzimy, jak wybierać suplementy na włosy, które skutecznie poprawią ich kondycję.
- Jak wzmocnić włosy?
- Suplementy na włosy – co powinno się w nich znaleźć?
- Jak wybrać suplementy na wzmocnienie i porost włosów?
Jak wzmocnić włosy?
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja – bez zmiany złych nawyków nawet suplementy mające na celu uzupełnienie niezbędnych mikro- i makroelementów nie będą skuteczne. O czym więc trzeba wiedzieć?
Należy zacząć zwracać uwagę na produkty, których używasz do mycia, odżywiania i stylizacji włosów. To, co jest najważniejsze, to ich skład. Nie może w nim być drażniących detergentów, takich jak SLS i SLES, parabenów, sztucznych substancji zapachowych. Wbrew pozorom znalezienie takich kosmetyków nie jest już tak trudne, jak jeszcze kilka lat temu, ponieważ nastała moda na naturalną pielęgnacją. Nawet w stacjonarnych drogeriach można kupić dobrej jakości produkty w rozsądnej cenie.
Warto też postawić na domowe metody. Płukanka z pokrzywy lub kawy czy maska z banana, jogurtu naturalnego i żółtek to tylko kilka z nich. Takie sposoby nie wymagają żadnego wysiłku, są też tanie, a przy tym skuteczne.
Suplementy na włosy – co powinno się w nich znaleźć?
Obecnie rynek suplementów w Polsce jest rozbudowany, pojawia się coraz to więcej produktów, których działanie ma być niezawodne. I w części przypadków tak oczywiście jest, aczkolwiek bardziej niż w zapewniania agencji marketingowych należy wierzyć w… skład. Bo to on, czarno na białym pokaże, czy suplement jest wart zakupu. A jakie składniki odpowiadają za poprawę kondycji i wyglądu włosów?
Pierwiastkiem, który spełnia kluczową rolę w przypadku włosów, jest cynk. Stanowi budulec białka, który tworzy mieszek włosowych. Więc to od jego zawartości w organizmie zależy, czy włosy będą mocne, czy osłabione. Jego niedobór objawia się ich nadmiernym wypadaniem. Oprócz tego ważna jest obecność krzemu, który uczestniczy w produkcji włókien kolagenu. Proces ten będzie utrudniony również wtedy, gdy występują niedobory miedzi, która dodatkowo odpowiada za tworzeniu naturalnego pigmentu we włosach – melaniny.
Ponadto za kondycje włosów odpowiadają witaminy z grupy B, a w szczególności witamina B5 oraz witamina B7. Pierwsza z nich wpływa przede wszystkim na prawidłowy porost włosów, druga natomiast poprawia ich wygląd.
Te mikroelementy czy pierwiastki często znajdują się w składnikach roślinnych, z których produkowane są suplementy. Najczęściej stosuje się wyciąg ze skrzypu, który jest bogatym źródłem krzemu. Rzadziej spotykany jest ekstrakt z bambusa, warto jednak szukać go w składzie suplementów, ponieważ hamuje wypadanie i starzenie się włosów.
Jak wybrać suplementy na wzmocnienie i porost włosów?
Suplementy na włosy zwykle mają postać kapsułek, rzadziej płynną. I jak już pewnie się domyślasz, kupując je należy zwracać uwagę przede wszystkim na skład. Powinny się w nim znaleźć elementy, które zostały wymienione wcześniej, ponieważ to one w największym stopniu odpowiadają za kondycję włosów.
Lecz, co istotne, ważna jest nie tylko ich obecność, ale również… zawartość. Co to oznacza? Jeśli składników aktywnych w stosunku do całego produktu jest niewiele, to ich skuteczność również nie będzie wysoka. Oprócz tego trzeba zadbać o zdrową, bogatą w warzywa i owoce dietę.