Jaka jest najlepsza temperatura w domu dla niemowlaka?

autor Kamila Kucharczyk
206 x czytano

Za ciepło czy za zimno? Ubrać maluszka w dodatkową warstwę ubrań lub okryć go kocykiem czy może lepiej przewietrzyć pokój? Podpowiadamy, jaka temperatura w domu dla noworodka jest najbardziej optymalna i co zrobić, jeśli nie można jej zmienić.

Temperatura dla noworodka

Młodzi rodzice powinni pamiętać o tym, że u noworodków nie wykształcił się jeszcze odpowiednio system termoregulacji. Dlatego nietrudno jest o ich zmarznięcie lub wręcz przeciwnie – przegrzanie.

A jaka powinna być temperatura w pokoju noworodka? Zaleca się, aby wynosiła 22 stopnie w ciągu dnia, natomiast w nocy była o ok. 2 stopnie niższa, przy czym dolna granica to 18 stopni.

Inne zasady panują w czasie kąpieli niemowlaka. Wtedy temperatura powinna być nieco wyższa, aczkolwiek nie należy przekraczać 25 stopni. Przy czym od razu podpowiemy, że najbardziej optymalna temperatura wody w wanience to 35-37 stopni. I choć panuje przekonanie, że najlepszym sposobem na jej sprawdzenie jest zanurzenie łokcia w wodzie, to metoda ta nie jest zbyt obiektywna. Każdy może inaczej odczuwać ciepło/zimno. Ponadto nie można kąpać noworodka przy otwartym oknie.

Dzieci

Temperatura w pokoju niemowlaka – jak o nią zadbać?

Zaczynając od najprostszych kwestii – przed urodzeniem dziecka warto zaopatrzyć się w termometr domowy. W praktyce niewielu rodziców o tym pamięta, a przecież jak w inny sposób sprawdzić, czy temperatura w pokoju niemowlaka jest odpowiednia?

Trzeba też kontrolować stan samego maluszka. Wystarczy dotknąć jego karku, aby przekonać się, czy nie jest zlany potem – oznacza to, że jest mu za gorąco. Natomiast zmarznięcie można poznać po zimnych dłoniach i stopach. Jak sobie z tym radzić?

Najprościej jest wbrew pozorom… zimą. Temperaturę można podnieść poprzez zwiększenie mocy kaloryfera. Innym rozwiązaniem jest założenie dodatkowej warstwy ubrań, a także okrycie malucha kocykiem.

Latem, gdy jest gorąco, trudno o obniżenie temperatury w pokoju. Można używać wiatraka, aby zapewnić optymalną cyrkulację w pomieszczeniu, jednak strumień powietrza nigdy nie może być skierowane na dziecko. Z niemowlaka można sukcesywnie ściągać kolejne warstwy ubrań, a gdy zajdzie taka potrzeba – rozebrać do samej pieluszki. Ważne jest, aby podawać dużą ilość płynów.

A czy można wietrzyć pokój noworodka?

Czy można wietrzyć pokój noworodka?

Wielu rodziców obawia się wietrzenia pokoju noworodka, w obawie przed tym, że maluszek się przeziębi. I o ile problem ten niezbyt często pojawia się latem, o tyle zimą okazuje się być nie lada zagwozdką. Co wtedy robić?

Należy wietrzyć pokój, aczkolwiek z zachowaniem pewnych zasad. I warto pamiętać, że dostęp do świeżego powietrza jest tak samo ważny, jak utrzymanie stałej temperatury. W pokoju, w którym rzadko się wietrzy, powietrze jest „cięższe”, trudniej się oddycha.

Na ten czas najlepiej jest przenieść niemowlaka do innego pomieszczenia, a także zamknąć pokój, aby uniknąć przeciągów. Wietrzenie powinno być krótkie, lecz intensywne. Nie ma sensu delikatnie uchylać okna, najlepiej otworzyć je na oścież. Potem należy oczywiście wyrównać temperaturę, aby móc przenieść dziecko z powrotem do wietrzonego pomieszczenia. Warto też zwrócić uwagę na to, czy łóżeczko, w którym śpi niemowlę, nie znajduje się w przeciągu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz