Przyczyny, objawy i skutki anoreksji

autor Kamila Kucharczyk
172 x czytano

Anoreksją nazywane są zaburzenia odżywiania, które mają bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Osoby cierpiące na anoreksję zwykle nie dostrzegają problemu, nierzadko potrzebują wyspecjalizowanej pomocy psychiatrycznej. A gdzie jej szukać i jak sobie radzić? Podpowiadamy.

Co to jest anoreksja?

Anoreksja nazywana jest również jadłowstrętem psychicznym – nazwa ta doskonale odzwierciedla istotę tego problemu. Jest to zaburzenie odżywiania mające podłoże psychiczne. Oznacza to, że u osoby cierpiącej na to schorzenie następuje znaczący spadek masy ciała na skutek ograniczenia spożycia pokarmów. W praktyce anorektyk nieustannie uważa, że jego waga jest zbyt duża, a na ciele znajdują się fałdki tłuszczu. W niezdrowy sposób dąży do tego, aby się ich pozbyć, lecz w konsekwencji zawsze znajduje nowy defekt. Przez to doprowadza do wyniszczenia organizmu.

 

Przyczyny i objawy zaburzenia odżywiania

Na anoreksję najczęściej zapadają nastolatki, kobiety między 16 a 25 rokiem życia, zdecydowanie rzadziej mężczyźni. Co jest przyczyną? Chęć schudnięcia, poprawienia sylwetki wynikająca z niezadowolenia z kształtów ciała. Problemem może być też wyidealizowany wizerunek kobiet w mediach, również społecznościowych. To powoduje, że szczególnie nastolatki popadają w kompleksy, chcą dorównać owym zdjęciom, nie zdając sobie sprawy z tego, że perfekcyjna figura może być wynikiem odpowiedniego ustawienia się czy… programu do obróbki. Na anoreksję częściej chorują też osoby niedowartościowane, posiadające niską samoocenę.

A jakie są objawy tego zaburzenia? Początkowo trudno je zauważyć, ponieważ polegają na coraz większym ograniczeniu spożycia pokarmów, przesadnym dbaniu o wygląd i wagę. Anorektycy unikają jedzenia w towarzystwie. Tak naprawdę są to zachowania typowe dla każdej osoby będącej na diecie. Kiedy więc rozpoznać, że przekroczono tę cienką granicę?

Gdy masa ciała staje się zbyt niska, cera jest blada, oczy podkrążone. Osobom cierpiącym na anoreksję nadmiernie wypadają włosy, ich skóra jest sucha, łuszcząca się. Przy czym nawet najbliższej rodzinie niełatwo jest to zauważyć, ponieważ anorektyk jest też dobrym manipulantem. Ukrywa, że nie jadł posiłku, np. poprzez chowanie go i wyrzucanie, wystające kości chowa pod luźnymi ubraniami. W późniejszej fazie choroby często unika rozmów na temat swoich lęków, stara się nie zwracać uwagi otoczenia.

Skutki anoreksji

Skutkiem anoreksji jest nie tylko spadek masy ciała. Ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów prowadzi do niedożywienia, a to w konsekwencji objawia się niedoborami składników odżywczych. Z anoreksją często w parze idzie anemia, pojawiają się problemy z regularną miesiączką, w najgorszym przypadku może to prowadzić do bezpłodności.

Inne skutki to niskie ciśnienie krwi, wzdęcia, zaburzenia rytmu serca. Można zauważyć częstsze bóle głowy, omdlenia, bezsenność, pojawia się depresja. Organizm z czasem staje się coraz bardziej wyniszczony, co może prowadzić nawet do śmierci.

Natomiast leczenie jest trudnym i czasochłonnym procesem, który wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Konieczne jest przeprowadzenie psychoterapii. Jeśli pojawiły się już poważne skutki anoreksji, wtedy taka osoba przyjmowana jest na oddział szpitalny.

podobne tematycznie

zostaw komentarz