Grupy krwi – dziedziczenie. Jaka grupa krwi dziecka?

autor Kamila Kucharczyk
95 x czytano

Wielu rodziców chciałoby wiedzieć, jaką grupę krwi będzie miało ich dziecko. Tak naprawdę wszystkie możliwe kombinacje można z góry przewidzieć, znając grupy krwi matki i ojca, ponieważ jest ona dziedziczona. A jak to sprawdzić? Podpowiadamy.

Jakie są grupy krwi?

Wyróżnia się cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Różnią się od siebie obecnością w krwinkach czerwonych aglutynogenów A i B oraz zawartych w surowicy aglutynin anty-A i anty-B. Co to oznacza w praktyce?

To, jaką masz grupę krwi będzie mieć znaczenie w sytuacji, gdy w wyniku wypadku, krwotoku, straciłeś dużo krwi i trzeba dostarczyć jej od innego dawcy. Dlatego rodzice zawsze powinni wiedzieć, jaka jest grupa krwi dziecka, aby w nagłych sytuacjach móc od razu poinformować o tym lekarzy.

przeczytaj także:  Co to jest czynnik RH?

Grupa A posiada przeciwciała przeciw grupie B. I analogicznie: grupa B charakteryzuje się tym, że ma przeciwciała przeciw grupie B. A więc osoby z grupy A oraz B nie mogą wymieniać między sobą krwi.

Grupa AB cechuje się tym, że nie posiada żadnych przeciwciał. Taka osoba w każdym przypadku może być biorcą, natomiast dawcą jedynie dla pacjentów z taką samą grupą, czyli AB.

Grupa 0 nazywana jest też uniwersalną. Jako, że nie posiada przeciwciał, może być dawcą dla każdego biorcy. Jednak z drugiej strony sama nie może przyjąć krwi innej, niż z grupy 0.

Krwinki czerwone

Grupa krwi dziecka – jak sprawdzić?

Chcesz znać odpowiedź na pytanie: jaka grupa krwi dziecka? To bardzo proste. Spójrz na poniższy schemat – z lewej strony oznaczono kombinacje grupy krwi ojca i matki, natomiast z prawej grupy krwi, jakie może mieć dziecko.

A x A = A lub 0
B x B = B lub 0
A x 0 = A lub 0
B x 0 = B lub 0
A x B = A, B, AB lub 0
A x AB = A, B, lub AB
B x AB = A, B, lub AB
AB x AB = A, B lub AB
AB x 0 = A lub B

przeczytaj także:  Co to jest czynnik RH?

Układ Rh

Czynnik Rh wskazuje, czy w krwi znajduje się antygen D. Dziedziczy się to niezależnie od grupy krwi i jest bardzo ważne do sprawdzenia, czy nie będzie występować konflikt serologiczny między matką, a poczętym dzieckiem. Jak w tym wypadku wygląda dziedziczenie? Po lewej stronie znajdziesz kombinacje Rh matki i ojca, a po drugiej dziecka.

Rh- x Rh- = Rh-
Rh- x Rh+ = Rh- lub Rh+
0 Rh+ x 0 Rh- = Rh- lub Rh+
Rh+ x Rh+ = Rh- lub Rh+

Konflikt serologiczny

Po co sprawdzać, jaką grupę krwi będzie dziedziczyć dziecko, skoro można to oznaczyć po urodzeniu i zyskać pewność? Aby dowiedzieć się, czy pomiędzy matką a płodem nie będzie występować konflikt serologiczny. Dzieje się tak w sytuacji, gdy antygeny krwinek czerwonych są niezgodne. Najlepiej to wyjaśnić na przykładzie.

przeczytaj także:  Co to jest czynnik RH?

Grupa Rh+ oznacza, że znajduje się w niej antygen D, natomiast w Rh- go nie ma. Jeśli matka ma grupę Rh-, a dziecko dziedziczy po ojcu Rh+, to organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, których celem jest zwalczenie nieznanego antygenu.

Jednak do konfliktu serologicznego dochodzi dopiero wtedy, gdy krew matki zmiesza się z krwią dziecka. A więc w wypadku krwawienia w drogach rodnych, w czasie porodu, aborcji i poronienia. Wiedza o tym jest ważna z tego względu, że proces ten można zatrzymać – należy podawać matce immunoglobuliny anty-Rh. I to jest głównym powodem, dlaczego dziedziczenie grupy krwi dziecka interesuje tak wielu rodziców.

podobne tematycznie

zostaw komentarz