MPV morfologia – co oznacza niskie, a co podwyższone MPV?

autor Kamila Kucharczyk
521 x czytano

Badania krwi powinny być regulowanie wykonywane, przynajmniej raz w roku. Wtedy można na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. A co, jeśli zauważysz odchylenia od normy? I jak interpretować wyniki współczynnika MPV?

Co to jest MPV?

MPV jest jednym ze współczynników morfologii krwi, a rozwinięcie tego skrótu to Mean Platelet Volume. Oznaczane jest podczas standardowego, ogólnego badania krwi. Dzięki temu lekarz może zobaczyć, jakiej wielkości płytki krwi produkowane są przez szpik kostny. Jeśli wynik jest poniżej normy, oznacza to małopłytkowość, a jeśli powyżej – nadpłytkowość. Jakie to ma konsekwencje, zaraz omówimy.

Najczęściej norma dla współczynnika MPV wynosi 9-14 fl. Trzeba jednak pamiętać, że laboratoria mogą w różny sposób go oznaczać, trzeba więc kierować się tymi granicami, które podawane są na wynikach badań.

przeczytaj także:  Co oznacza obniżone MPV?

Żeby wynik nie był zafałszowany, należy się  odpowiednio przygotować do badania. Co to znaczy? Na pobranie krwi należy przyjść na czczo – przerwa między posiłkami powinna wynosić co najmniej osiem godzin. Dzień wcześniej nie powinno się pić alkoholu czy intensywnie ćwiczyć.

I jak zostało to już wspomniane wcześniej, MPV sprawdzane jest podczas ogólnych badań krwi, które należy profilaktycznie, raz w roku, wykonywać. Jeśli jednak zauważysz, że często krwawisz z nosa, na skórze pojawiają się siniaki, a stolec ma czerwone zabarwienie, warto wykonać to badanie wcześniej.

Pobieranie krwi

Niskie MPV – morfologia

Niskie MPV oznacza małopłytkowość. Polega to na spadku produkowanej liczby płytek krwi. Co może być tego przyczyną? Niedobory witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, które są niezbędne podczas produkcji płytek krwi. Czasami spadek MPV następuje w wyniku zatraty szpiku kostnego, a także towarzyszy białaczce i mocznicy. Małopłytkowość pojawia się także u osób cierpiących na anemię aplastyczną.

przeczytaj także:  Co oznacza podwyższone MPV?

Ponadto należy wiedzieć, że produkcja płytek krwi będzie mniejsza po antybiotykoterapii. Wtedy zjawisko to jest naturalne, nie ma powodów do niepokoju.

Wysokie MPV – morfologia

Nadpłytkowość objawia się wysokim współczynnikiem MPV. Dzieje się tak głównie w przypadku niedoboru żelaza, chociaż może być także objawem choroby nowotworowej. Zwykle jest to następstwo ostrych stanów zapalnych czy przebytych urazów. Podwyższone MPV może pojawiać się przy nadczynności tarczycy oraz gdy u badanego zauważono masywne krwotoki.

MPV w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży współczynnik MPV może być zaburzony, co jest całkowicie normalne. Wynika to z niedoborów żelaza, które prowadzą do obniżenia wartości hemoglobiny oraz ze względu na podwyższenie liczby leukocytów. Wyniki trzeba zawsze interpretować z lekarzem, który ustali, czy jest jakikolwiek powód do niepokoju.

przeczytaj także:  Co to jest MPV w morfologii krwi?

Co robić, gdy MPV jest niskie/podwyższone?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenia od normy, to pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to udanie się na wizytę do lekarza. W niewielu sytuacjach współczynnik ten interpretuje się indywidualnie, najczęściej jest analizowany z innymi wskaźnikami: PLT, P-LCR czy PDW. Dopiero zebrane razem wspomniane współczynniki dadzą obiektywny obraz sytuacji.

podobne tematycznie

zostaw komentarz