Co jeść na laktację? Co jeść, aby mieć więcej pokarmu?

autor Sandra Kożuchowska
9 x czytano

Jednym z najbardziej rekomendowanych sposobów karmienia niemowląt jest mleko matki. Zdecydowana większość kobiet, gdy tylko jest taka możliwość, stara się, by dostarczyć maluszkowi własnego pokarmu, a tym samym wspomóc jego rozwój psychofizyczny. Laktacja jest jednak procesem dosyć skomplikowanym i nie u każdej kobiety przebiega bezproblemowo – w jaki sposób można ją wspomóc?

Czym jest laktacja?

Laktacja jest procesem, w którego czasie dochodzi do wydzielania mleka z gruczołów mlecznych. Pojawia się rzecz jasna po porodzie i jest odpowiedzią na potrzeby żywieniowe potomstwa, które w pierwszych miesiącach życia spożywają jedynie ograniczone pokarmy płynne. Najczęściej odbywa się to samoistnie, jednak każda kobieta jest inna, co sprawia, że jedne nie mają z tym żadnego problemu, a inne tak. Karmienie piersią nie zawsze jest więc proste, czasem bywa wręcz niemożliwe, ale warto się postarać o to, by pobudzić laktację, w czym mogą pomóc naturalne działania.

przeczytaj także:  Porady dla młodej mamy. Jak pobudzić laktację?

Co pomoże w pobudzeniu laktacji?

Gdy pojawiają się problemy z laktacją, tak naprawdę można znaleźć na to dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wsparcie się laktatorem, czyli specjalnym urządzeniem, które pobudzi gruczoły mleczne do działania. Drugi sposób, bardziej rekomendowany to zdrowa dieta, bogata w potrzebne składniki i minerały. Nie bez powodu mówi się wiele o tym, co młoda matka powinna jeść i nie chodzi tu tylko o to, by nie zaszkodzić maluchowi, ale by wspomóc własny organizm w produkcji pokarmu.

Co jeść na pobudzenie laktacji?

Odpowiednio dobrane składniki odżywcze mogą skutecznie wspomóc laktację. Chodzi tutaj zresztą nie tylko o to, co jemy, ale i co pijemy oraz w jakiej ilości. Posiłki powinny być przede wszystkim lekkie, urozmaicone i niezbyt duże – powinno się więc jeść często, ale mało. Warto też wiedzieć, jakie produkty spożywcze wspomagają proces laktacji, a zalicza się do tego choćby: marchew, warzywa strączkowe, płatki owsiane, kaszę jaglaną, brązowy ryż, owoce, migdały, drożdże, anyż czy pestki dyni. Wspomóc można się też wywarami ziołowymi, zwłaszcza pomaga tutaj koper włoski, chmiel, melisa, pokrzywa, werbena, prawoślaz, kozieradka oraz bazylia.

przeczytaj także:  Jak zatrzymać laktację? Sposoby na pozbycie się nadmiaru pokarmu

Jak wspomagać laktację laktatorem?

Wiele kobiet jeszcze przed porodem decyduje się na zakup laktatora, co jednak nie zawsze jest urządzeniem potrzebnym. Gdy jednak mamy problemy z laktacją, warto się nim wspierać. Może być on ręczny lub elektryczny. Zazwyczaj sprawdza się w momencie, gdy pokarmu ma się aż za dużo, ale warto z niego korzystać i przy sytuacjach odwrotnych. Polega to na tym, że odciągając pokarm, wysyła się informację do mózgu, że należy go produkować więcej, w ten sposób pobudza się ten proces.

Jak jeszcze wspomóc laktację?

Zdrowa dieta to podstawa, ale warto pamiętać także o innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na laktację. Każda młoda matka powinna więc postawić nie tylko na zdrowe jedzenie, ale także na sen i wypoczynek. Zmęczenie i stres bardzo niekorzystnie wpływają na proces laktacji, który może być później z tego powodu zaburzony. Warto też przystawiać maluszka do piersi jak najczęściej, by wysyłać informacje do mózgu o potrzebach dziecka. Za problemy z laktacją mogą też stać niewłaściwe techniki karmienia, więc i nad tym dobrze byłoby się zastanowić.

podobne tematycznie

zostaw komentarz