Co oznacza podwyższone MPV?

autor Sandra Kożuchowska
382 x czytano

Przy badaniach morfologicznych, jednym z podstawowych współczynników, jakie brane są pod uwagę jest MPV. Zarówno obniżony, jak i podwyższony wynik, może wiele powiedzieć nam o naszym stanie zdrowia, ale co konkretnie to oznacza? Z czym wiąże się nieprawidłowy wynik MPV, gdy jest on podwyższony i czy należy się tym martwić?

MPV w morfologii krwi – czym jest?

Każdy z nas powinien wykonywać morfologię krwi, przynajmniej raz na jakiś czas, w celu weryfikacji swojego stanu zdrowia. Jednym z najczęściej spotykanych wartości, branych pod uwagę, jest właśnie MPV. Mówiąc wprost, oznacza ono średnią objętość płytek krwi, które zwane są także trombocytami. Patrząc na uzyskane wartości, oraz biorąc pod uwagę inne współczynniki krwi, można wywnioskować bardzo wiele o tym, co dzieje się w naszym organizmie. Wyniki bywają tutaj różne, a zarówno obniżone, jak i podniesione wartości, mogą, ale nie muszą świadczyć o chorobie.

przeczytaj także:  Co to jest MPV w morfologii krwi?

Jakie są prawidłowe wartości współczynnika MPV?

Różne laboratoria różnie oznaczają prawidłowe wyniki. To oznacza, że w zależności od tego, gdzie je wykonają, zostaną inaczej oznaczone. Są rzecz jasna pewne standardy, które określają, jak mniej więcej powinno się to kształtować. Najczęściej mówi się o tym, że prawidłowy wynik na ogół wynosi 9 – 14 fl, choć jeżeli szukając informacji, natrafimy na nieco inne dane, nie oznacza to jeszcze, że prezentowana wartość w naszym wypadku będzie świadczyć o jakimś problemie. Mimo wszystko warto zwrócić na to uwagę i najlepiej zapytać się lekarza.

Co oznacza podwyższone MPV w morfologii?

Wartość MPV w morfologii może być prawidłowa, obniżona lub podniesiona. Przyczyn powiązanych z nieprawidłowościami tych wartości może być wiele, a nie zawsze wiązać się będą z problemami zdrowotnymi. Co jednak oznaczać będzie, gdy MPV jest wyższe, niż przewiduje norma? Najczęściej oznacza to, że w naszej krwi wzmogła się produkcja trombocytów, co świadczy między innymi choćby o ostrych stanach zapalnych organizmu. Powodem może być także operacja, albo przebyte urazy. Niestety wpływ na ilość płytek ma także dieta i podwyższony wynik najczęściej związany jest z niedoborem żelaza. W niektórych przypadkach jest to także objaw rozwijającej się choroby nowotworowej, zwłaszcza białaczką.

przeczytaj także:  MPV morfologia – co oznacza niskie, a co podwyższone MPV?

Jak prawidłowo czytać wyniki badań krwi?

Patrząc na to, co może oznaczać podwyższone MPV przy wynikach badania krwi, wielu z nas pewnie się wystraszy. Należy pamiętać jednak o tym, że każdą taką wartość powinno się czytać, patrząc też na inne współczynniki. Jeżeli więc mamy jedynie podwyższone MPV, a reszta wyników jest w normie – najprawdopodobniej jest to po prostu tylko taka nasza indywidualna cecha organizmu. Innymi słowy, nie powinno być wówczas żadnych powodów do niepokoju. Inaczej wygląda to w przypadku, gdy wraz z tym współczynnikiem, inne składniki krwi także odbiegają od normy. Interpretacją powinien się zająć jednak lekarz.

podobne tematycznie

zostaw komentarz