Morfologia krwi dostarcza nam bardzo szerokich informacji związanych z naszym zdrowiem i czym co może być nie tak. Oznaczenia tych wyników bywają niezrozumiałe, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, szczególnie jednemu ze współczynników, czyli MPV. Czym jest i co oznacza?
Czym jest morfologia krwi?
Jeżeli chodzi o jedno z najbardziej podstawowych badań, jakie są powszechnie dostępne, dla każdego z nas, jest morfologia krwi. W profilaktyce wykrywania wielu chorób i przypadłości stanowi ono podstawę do przedwczesnego wykrywania nieprawidłowości w pracy organizmu. Jedno badanie w laboratorium jest w stanie przynieść wiele informacji, ponieważ pod uwagę bierze się wiele składników wchodzących w skład krwi. To stosunkowo tania metoda weryfikacji i zaleca się jej wykonywanie co najmniej raz w roku.
Czym jest MPV w morfologii krwi?
MPV to jeden ze składników krwi, który wchodzi w standardowe badania morfologiczne. Skrót ten oznacza średnią objętość płytek krwi. Prawidłowe wartości powinny się mieścić w przedziale 9 – 14 fl i są ważnym współczynnikiem, dzięki któremu możliwe jest ustalenie, jak wygląda produkcja trombocytów przez szpik kostny. Dzięki przedstawionym wynikom badań można je łatwo połączyć wraz z innymi parametrami, a dzięki temu ustalić, czy w organizmie nie zachodzą niepokojące zmiany.
Co oznacza obniżone lub podwyższone MPV w morfologii?
Co jednak się dzieje, gdy wyniki z jakichś przyczyn są obniżone lub podwyższone? To będzie zależało od wielu sytuacji, przede wszystkim od tego, jak duża jest nieprawidłowość oraz jak wygląda na tle pozostałych parametrów. Jeżeli różnice względem norm są niewielkie, najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Tak samo jest, gdy pozostałe składniki morfologii są w normie.
Jeżeli jednak nieprawidłowość jest większa, a pozostałe parametry także wychodzą poza normę, wówczas konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem. Jeżeli wartość MPV jest podwyższona, możemy mieć do czynienia z chorobą nowotworową (białaczką). Oczywiście powody mogą być też inne, np. operacja, urazy, zapalenie trzustki, stawów czy nadmierny krwotok, albo niedobór kwasu foliowego czy nadczynność tarczycy.
W przypadku obniżenia współczynnika MPV też trzeba wziąć pod uwagę resztę wyników. Za taki wynik może odpowiadać białaczka, przerzuty nowotworowe, mocznica, napromieniowanie czy uszkodzenie szpiku kostnego. Przyczyny bywają też bardziej prozaiczne jak choćby niedobór witaminy B czy antybiotykoterapia.
Co oznacza MPV w czasie ciąży?
Warto też zastanowić się, co wartość MPV i w ogóle morfologia krwi oznacza w czasie ciąży. Na wstępie należałoby od razu nadmienić, że tutaj najczęściej kobiety zmagają się z wieloma przemianami hormonalnymi, więc ewentualne odstępstwa od normy niekoniecznie muszą cokolwiek oznaczać. Wiele pań w tym czasie zmaga się, chociażby z niedoborem żelaza oraz niższym współczynnikiem hemoglobiny, co oczywiście może wpłynąć na wynik MPV. Najlepiej, jeżeli wszelkie wątpliwości omówi się z lekarzem.
Kiedy wykonywać morfologią krwi?
Morfologię krwi powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, w ramach profilaktyki. Oczywiście w przypadku, gdy zmagamy się z różnymi chorobami i infekcjami czy też dostrzeżemy niepokojące objawy, to oczywiście warto robić to częściej, wcześniej konsultując się z lekarzem.