Jak rozpoznać, że młoda matka potrzebuje pomoc psychologicznej, psychiatrycznej?

autor Ada Szwarc
132 x czytano

Obecnie na całym świecie panuje mit matki idealnej, takiej, która po kilku nieprzespanych nocach ma energię i czas na wszystko i jest przy tym zadbana, szczupła i szczęśliwa. To wpędza wiele kobiet w poczucie beznadziejności, kiedy nie potrafią sprostać trudom macierzyństwa i nic nie układa się tak, jak przedstawia się to w mediach. Wówczas profesjonalne wsparcie psychologa jest wręcz nieodzowne. Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy powinnaś o taką pomoc poprosić.

Kiedy mama potrzebuje pomocy psychologa?

Macierzyństwo, jak wszystko na tym świecie, ma swoje jasne i ciemne strony. Pojawienie się na świecie długo wyczekiwanej pociechy to radość, której nie opiszą żadne słowa. Jednak wraz z narodzinami małego człowieka, przybywa wiele nowych obowiązków, z którymi nie każda kobieta miała wcześniej styczność. Ich natłok przewraca życie do góry nogami i wówczas pojawia się rozczarowanie i rozgoryczenie, bo przecież macierzyństwo miało wyglądać zupełnie inaczej. Kobiety dzielą się na takie, które łatwo i gładko odnajdują się w roli matki oraz na takie, które mimo szczerych chęci nie umieją sobie poradzić. Największy błąd, jaki popełniają matki z tej drugiej grupy to udawanie, że problemu w ogóle nie ma. Notorycznie tłumione złe samopoczucie powoduje rosnące napięcie i frustrację, aż w końcu za wszystkie życiowe niepowodzenia obarcza się swoich najbliższych w tym samo dziecko. Jeżeli mama czuje się we wszystkim zagubiona, samotna i przede wszystkim, przeciążona piętrzącymi się trudnościami, nie może dłużej zwlekać tylko czym prędzej poszukać dla siebie wsparcia.

przeczytaj także:  Jak sprzedać suknię ślubną?

Młoda mama z dzieckiem na kolanach

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

O pomoc możesz się zwrócić do psychologa lub do innych mam. Najlepiej takich w twoim przedziale wiekowym, ponieważ łatwiej nawiążecie nić porozumienia. W internecie znajdziesz mnóstwo forów, na których kobiety dzielą się poradami, rozterkami i wzajemnie się wspierają. Kto Cię lepiej zrozumie niż inna mama? Załóż konto na takim forum i opisz swoje problemy. Nie wstydź się niczego. Wiele kobiet na takich forach niejedno już w życiu przeszły, a swoim doświadczeniem mogą ci pomóc i doradzić, jak rozwiązać dany problem.

Jeśli poczujesz, że takie wsparcie jest niewystarczające, wówczas zgłoś się do psychologa. Taka porada będzie ci potrzebna wtedy, kiedy uznasz, że nie radzisz sobie z własnymi emocjami i boisz się, że możesz stracić nad sobą panowanie lub kiedy zaczniesz czuć się wszystkim zniechęcona, co sprawi, że będziesz mieć trudności w opiece nad dzieckiem. Jeżeli dręczą cię problemy przeszłości, jeśli zmagasz się z pewnymi traumami, co wpływa na twoje relacje z maleństwem, wówczas skorzystaj z telefonu zaufania bądź poszukaj kontaktu do psychologa w internecie. Najważniejsze, abyś zdała sobie sprawę z tego, że nie jesteś sama. Nie tylko ty zmagasz się z trudami macierzyństwa, takich jak ty jest naprawdę wiele. Nie daj się mamić cudownymi opowieściami z internetu, gdzie roi się od zdjęć uśmiechniętych dzieci oraz równie ucieszonych, umalowanych i zadbanych mam. To czysta fikcja. Nie jedna instamama została „zdemaskowana”, a oczom obserwatorów ukazał się wszechogarniający bałagan, stos brudnych naczyń w zlewie, dziecko z pełną pieluchą i płaczące w niebo głosy. Żyjemy w czasach kiedy wszystko jest na pokaz, kiedy chęć zdobycia czyjegoś uznania jest tak duża, że pokazujemy nieprawdziwy obraz samych siebie oraz naszego otoczenia.

przeczytaj także:  Jak chronić dziecko w sieci?

Pamiętaj, że dobra matka to nie tak „zrobiona” tylko ta, która jest zawsze obok swojego dziecka, gotowa na wszelkie poświęcenia, nawet kosztem samej siebie.

podobne tematycznie

zostaw komentarz