Jak rozpoznać, że młoda matka potrzebuje pomoc psychologicznej, psychiatrycznej?

autor Ada Szwarc
237 x czytano

Obecnie na całym świecie panuje mit matki idealnej, takiej, która po kilku nieprzespanych nocach ma energię i czas na wszystko i jest przy tym zadbana, szczupła i szczęśliwa. To wpędza wiele kobiet w poczucie beznadziejności, kiedy nie potrafią sprostać trudom macierzyństwa i nic nie układa się tak, jak przedstawia się to w mediach. Wówczas profesjonalne wsparcie psychologa jest wręcz nieodzowne. Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy powinnaś o taką pomoc poprosić.

Kiedy mama potrzebuje pomocy psychologa?

Macierzyństwo, jak wszystko na tym świecie, ma swoje jasne i ciemne strony. Pojawienie się na świecie długo wyczekiwanej pociechy to radość, której nie opiszą żadne słowa. Jednak wraz z narodzinami małego człowieka, przybywa wiele nowych obowiązków, z którymi nie każda kobieta miała wcześniej styczność. Ich natłok przewraca życie do góry nogami i wówczas pojawia się rozczarowanie i rozgoryczenie, bo przecież macierzyństwo miało wyglądać zupełnie inaczej. Kobiety dzielą się na takie, które łatwo i gładko odnajdują się w roli matki oraz na takie, które mimo szczerych chęci nie umieją sobie poradzić. Największy błąd, jaki popełniają matki z tej drugiej grupy to udawanie, że problemu w ogóle nie ma. Notorycznie tłumione złe samopoczucie powoduje rosnące napięcie i frustrację, aż w końcu za wszystkie życiowe niepowodzenia obarcza się swoich najbliższych w tym samo dziecko. Jeżeli mama czuje się we wszystkim zagubiona, samotna i przede wszystkim, przeciążona piętrzącymi się trudnościami, nie może dłużej zwlekać tylko czym prędzej poszukać dla siebie wsparcia.

przeczytaj także:  Mamuśki na forach. Czy jest się z czego śmiać?

Młoda mama z dzieckiem na kolanach

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

O pomoc możesz się zwrócić do psychologa lub do innych mam. Najlepiej takich w twoim przedziale wiekowym, ponieważ łatwiej nawiążecie nić porozumienia. W internecie znajdziesz mnóstwo forów, na których kobiety dzielą się poradami, rozterkami i wzajemnie się wspierają. Kto Cię lepiej zrozumie niż inna mama? Załóż konto na takim forum i opisz swoje problemy. Nie wstydź się niczego. Wiele kobiet na takich forach niejedno już w życiu przeszły, a swoim doświadczeniem mogą ci pomóc i doradzić, jak rozwiązać dany problem.

Jeśli poczujesz, że takie wsparcie jest niewystarczające, wówczas zgłoś się do psychologa. Taka porada będzie ci potrzebna wtedy, kiedy uznasz, że nie radzisz sobie z własnymi emocjami i boisz się, że możesz stracić nad sobą panowanie lub kiedy zaczniesz czuć się wszystkim zniechęcona, co sprawi, że będziesz mieć trudności w opiece nad dzieckiem. Jeżeli dręczą cię problemy przeszłości, jeśli zmagasz się z pewnymi traumami, co wpływa na twoje relacje z maleństwem, wówczas skorzystaj z telefonu zaufania bądź poszukaj kontaktu do psychologa w internecie. Najważniejsze, abyś zdała sobie sprawę z tego, że nie jesteś sama. Nie tylko ty zmagasz się z trudami macierzyństwa, takich jak ty jest naprawdę wiele. Nie daj się mamić cudownymi opowieściami z internetu, gdzie roi się od zdjęć uśmiechniętych dzieci oraz równie ucieszonych, umalowanych i zadbanych mam. To czysta fikcja. Nie jedna instamama została „zdemaskowana”, a oczom obserwatorów ukazał się wszechogarniający bałagan, stos brudnych naczyń w zlewie, dziecko z pełną pieluchą i płaczące w niebo głosy. Żyjemy w czasach kiedy wszystko jest na pokaz, kiedy chęć zdobycia czyjegoś uznania jest tak duża, że pokazujemy nieprawdziwy obraz samych siebie oraz naszego otoczenia.

przeczytaj także:  Jak sprzedać suknię ślubną?

Pamiętaj, że dobra matka to nie tak „zrobiona” tylko ta, która jest zawsze obok swojego dziecka, gotowa na wszelkie poświęcenia, nawet kosztem samej siebie.

podobne tematycznie

zostaw komentarz