Zastanawiasz się, jak należy rozumieć cykl miesiączkowy? Ile dni trwa? Jak przebiega i kiedy kobieta ma dni płodne? Nie wiesz, jak to wszystko wyliczyć, ani po co właściwie to robić? Podpowiadamy!
Ile trwa cykl miesiączkowy?
Generalnie cały cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni. Jednak jest to oczywiście tylko wskazanie książkowe. Na taki cykl miesiączkowy zazwyczaj mogą liczyć panie, które zażywają środki antykoncepcyjne. Chociaż u nich trudno tak naprawdę o nim mówić, gdyż tabletki hamują owulację, co sprawia, że z jajników kobiety nie uwalniają się komórki jajowe. Jednak jeśli cykl menstruacyjny nie trwa 28 dni, wcale nie należy się niepokoić. Zakłada się, że prawidłowe są cykle trwające od 21 do 35 dni, a siedmiodniowe odchylenia nie są częste.
Warto też wiedzieć, że nieregularne miesiączki mogą być powodowane przez różne czynniki. Mogą to być zaburzenia hormonalne, jak niskie stężenie hormonów tarczycy, wysoki poziom prolaktyny czy zespół policystycznych jajników. Na cykl menstruacyjny wpływać mogą również czynniki zewnętrzne: stres, nadmierny wysiłek, podróże, restrykcyjna dieta.
To, jak długo trwa cykl w dużej mierze zależy od hormonów kontrolujących podwzgórze. To układ hormonalny, który wydziela hormony FSH i LH. Pierwszy z hormonów odpowiada za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Z kolei LH pobudza owulację. Na to, jak przebiega cykl miesiączkowy wpływa również estrogen i progesteron produkowane przez ciałko żółte.
Jakie są fazy cyklu menstruacyjnego?
Cykl miesiączkowy, a więc menstruacyjny składa się z czterech faz. Są to:
Faza krwawienia miesiączkowego (1-5. dnia) – to właśnie w pierwszym dniu miesiączki należy zacząć liczyć cykl. Okres krwawienia menstruacyjnego z reguły trwa 5 dni, choć zdarzają się dłuższe i krótsze. Oczywiście warto zaznaczyć, że faza ta zachodzi tylko i wyłącznie wówczas, gdy nie doszło do zapłodnienia. W czasie menstruacji mogą pojawiać się rozdrażnienie, płaczliwość, wahania nastroju wynikające z burzy hormonów.
Faza pęcherzykowa (6-13. dnia) – podczas kolejnej fazy w cyklu miesięcznym błona śluzowa macicy musi się odnowić, by była gotowa na przyjęcie komórki jajowej. Dzięki wzmożonej ilości estrogenu w jajniku rozwijają się pęcherzyki. Pojawia się śluz, który ma ułatwić zapłodnienie. To w nim plemniki mogą przeżyć kilka dni, czekając na komórkę jajową. Faza pęcherzykowa trwa zwykle 9-11 dni.
Faza owulacyjna to czas dni płodnych. To właśnie wtedy komórka jajowa kobiety wędruje z jajnika przez jajowód i oczekuje na zapłodnienie. Musi do niego dojść w czasie 12 godzin od jajeczkowania. W przeciwnym wypadku niezapłodniona komórka umrze i zostanie wydalona. Przed owulacją śluz jest przezroczysty i śliski, temperatura ciała rośnie. Kobiety, które starają się zajść w ciążę powinny bacznie obserwować organizm. Jajeczkowanie jest pomiędzy 10. a 16. dniem cyklu.
Faza progesteronowa trwa 10 do 16 dni. To czas, kiedy organizm kobiety produkuje progesteron. Ma on pomóc z zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej. To on w dużej mierze odpowiada za zespół napięcia przedmiesiączkowego, ale i za zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, wówczas błona zacznie się łuszczyć i wystąpi krwawienie miesiączkowe.
Cykl kończy się w dzień poprzedzający krwawienie. Gdy pojawi się miesiączka, należy zacząć liczyć cykl od nowa.
Kiedy kobieta ma dni płodne?
W omówieniu poszczególnych faz cyklu znajduje się odpowiedź na pytanie, kiedy kobieta ma dni płodne. Jeśli cykl trwa 28 dni, wówczas pęcherzyk powinien pęknąć w 14. dniu. Jednak to, co istotne, a o czym niewiele kobiet zdaje sobie sprawę – owulacja występuje 14 dni nie po ostatniej miesiączce, a przed kolejną.
Dni płodne trwają znacznie dłużej. Wszak plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć nawet kilka dni. Tak więc osoby, które nie chcą zostać rodzicami, powinny wstrzymać się od współżycia nie tylko w czasie owulacji, ale i kilka dni przed i po niej. Dni płodne zazwyczaj trwają 7-9 dni. Pierwsze trzy z nich to niska szansa na ciążę, natomiast dwa dni przed owulacją i trzy dni po niej to bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia.
Standardowo cykl miesiączkowy u kobiety trwa średnio 28 dni, a każde krwawienie menstruacyjne stanowi początek kolejnego cyklu. Naszym zdaniem bardzo ważne jest uważne obserwowanie własnego ciała, aby móc określić czas jego trwania. Złaszcza jeśli planujesz zajść w ciążę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat cyklu menstruacyjnego? Daj znać w komentarzu.
1 komentarz
Mnie w kontrolowaniu cyklu pomaga komputer, określa dni płodne na podstawie kilku kluczowych wskaźników i dokładnie wiadomo kiedy będzie owulacja