Czym ogrzewać dom? Na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować?

autor Kamila Kucharczyk
196 x czytano

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy ale dla wielu z nas, to powód do obaw. Zamiast podkręcać kurki na maksymalne ciepło, będą je raczej skrupulatnie zakręcać ze względu na wysokie rachunki za ogrzewanie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich tylko tych, którzy zainwestowali w zły rodzaj ogrzewania. Jakie ogrzewanie zatem należy wybrać, aby nie martwić się o rachunki? O tym opowiemy w poniższym artykule.

  1. Gaz ziemny
  2. Gaz płynny
  3. Węgiel kamienny
  4. Olej opałowy
  5. Drewno

1. Gaz ziemny

Gaz ziemny dostarczany jest rurociągami, dzięki czemu odbiorcy mają gwarancję ciągłej dostawy. Na całkowity koszt związany z dostarczaniem gazu ziemnego, składa się jednorazowy koszt przyłączenia budynku do sieci gazowej i późniejsze comiesięczne rachunki naliczane według wskazań licznika. Dla danej grupy taryfowej, do której zakwalifikowany jest dany odbiorca, określony jest jeden zestaw cen. Kwalifikacji dokonuje się na podstawie typu dostarczanego gazu ziemnego, rocznego zużycia, jak również regionu kraju, w którym znajduje się nieruchomość.

Do zdecydowanej większości odbiorców dostarczany jest gaz wysokometanowy, dla którego grupy taryfowe określane są symbolem „W”. Odbiorcy wykorzystujący gaz do gotowania, podgrzewania wody oraz ogrzewania domu, przeważnie kwalifikowani są do grup taryfowych od 1 do 3. W praktyce oznacza to, że nie zużywają więcej niż 8000 m³ gazu ziemnego rocznie. Koszt ogrzania domu o powierzchni 160m2 nie powinien przekroczyć 6.000 zł rocznie. Zatem śmiało można stwierdzić, że ogrzewanie domu gazem ziemnym jest wygodne i korzystne pod kątem finansowym. Kotły gazowe mają designerski wygląd, wyposażony w nowoczesny system sterowania.

2. Gaz płynny

Jest dostarczany cysternami do zainstalowanego koło domu zbiornika. Kotły na gaz płynny to dokładnie te same urządzenia, co w przypadku gazu ziemnego. W tym wypadku, potrzebny jest jedynie specjalny palnik. Aby móc w pełni korzystać z gazu płynnego, trzeba wybudować na działce specjalną instalację zbiornikową oraz przyłącze, którym gaz będzie dostarczany do domu. Taka instalacja to koszt kilku tysięcy złotych. Może być on umieszczony na działce lub pod ziemią, z czego bardziej stosowne będzie umieszczenie zbiornika pod ziemią.

Zbiornik napełnia się średnio dwa razy w roku. W zależności od umowy zawartej z dostawcą, płaci się z góry za całą ilość dostarczonego gazu lub na podstawie faktycznego zużycia, naliczanego według licznika. Koszty ogrzewania gazem płynnym są dwa razy wyższe niż gazem ziemnym. Mimo wszystko jest to korzystne rozwiązanie dla tych miejsc, gdzie nie można przeprowadzić instalacji gazu ziemnego. Kotły na gaz płynny wykazują się wysoką sprawnością, co zostało potwierdzone na specjalnych testach. Gaz płynny nie emituje do powietrza szkodliwych substancji jak popiół czy pył węglowy.

3. Węgiel kamienny

To chyba najczęściej wybierane tworzywo do ogrzewania domostwa. Budzi sporo kontrowersji zarówno pod kątem wahających się cen, jak również ze względu na emisję szkodliwych substancji. Występuje w wielu odmianach różniących się od siebie zawartością siarki, popiołu, a także wielkością cząstek. W najprostszych kotłach spalany jest węgiel typu „orzech”, czyli węgiel o wielkości ziaren 25-80 mm. Największą zaletą jest niewątpliwie niska cena jednak konieczne jest jego regularne uzupełnianie opału, usuwanie popiołu i regularna kontrola kotłów grzewczych w celu sprawdzenia jego szczelności.

W tym przypadku używa się kotłów z automatycznymi podajnikami paliwa, na które przeznaczony jest węgiel typu groszek lub tzw. ekogroszek, o wielkości ziaren od 5 do 25 mm które charakteryzują się nieco niższą zawartością siarki i popiołu. Zamiast węgla można używać zamiennie miału węglowego który jest tańszy od węgla ale charakteryzuje go niska kaloryczność czyli w praktyce, trzeba go zużyć sporo żeby móc się ogrzać.

4. Olej opałowy

Olejowe kotły drewnem są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Olej opałowy dostarczany jest cysternami i wymaga magazynowania w specjalnym zbiorniku umieszczonym w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Olejowe systemy grzewcze nie cieszą się zbytnią sympatią, głównie ze względu na wysokie koszty instalacji. Ceny kotłów olejowych są również bardzo zróżnicowane, a ich wysokość zależy od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. W przypadku większości kotłów olejowych, zachodzi niebezpieczeństwo zanieczyszczenia dlatego wymagają częstych przeglądów, czyszczenia i regulacji. Najbardziej efektywne są kotły kondensacyjne, które do tanich nie należą ponieważ ich całkowity koszt, może sięgać nawet mogą kosztować nawet 25.000 zł.

5. Drewno

Ogrzewanie drewnem opałowym jest zdecydowanie bardziej oszczędne w porównaniu do powyższych form ogrzewania. Podczas spalania emituje do środowiska o wiele mniej szkodliwych związków. Sama wartość opałowa drewna jest mniejsza niż węgla. Aby zapewnić sobie maksymalną wydajność i długą żywotność kotła, najlepiej opalać go drewnem suszonym min. 2 lata.

Domowy kominek

Najlepiej wykorzystuje się do takiego ogrzewania pelety i brykiety, czyli sprasowane trociny i zrębki sprzedawane w postaci granulatu. Jest to drugi zaraz po węglu, sposób ogrzewania najczęściej wybierany przez odbiorców, głównie ze względu na niskie koszty ogrzewania. Sam surowiec jest wykonany z czystych trocin drzewnych które nie brudzi, ma przyjemny wygląd oraz zapach. Minus z pewnością jest takie, że trzeba wygospodarować miejsce do jego składowania. Obecnie cena peletu jest porównywalna z ceną węgla, ale dzięki wysokiej sprawności kotłów, są one zdecydowanie wydajniejsze.

podobne tematycznie

zostaw komentarz