Jak dbać o skórę noworodka?

autor Ala Bart
221 x czytano

Od momentu przyjścia na świat aż do trzeciego roku życia trwa rozwój skóry dziecka. Po urodzeniu jest ona cieniutka, delikatna, podatna na podrażnienia, a często także sucha. Poza tym skóra noworodka w odróżnieniu od skóry starszych dzieci, ma mniej kwaśny odczyn, który wartość typową dla dorosłego (pH 5,4—5,9) osiąga dopiero po ukończeniu kilku tygodni życia. To dlatego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna i to od pierwszych dni życia malucha.

Nadmierna suchość skóry noworodka wynika przede wszystkim z adaptacji do życia w nowym środowisku. Bariera hydrolipidowa u noworodków dopiero się tworzy i będzie dojrzewać w okresie niemowlęcym. Właściwa pielęgnacja skóry dziecka już na tym etapie to najlepsza profilaktyka, która może ustrzec przed takimi problemami jak ciemieniucha, potówki, zmiany łojotokowe czy trądzik noworodkowy.

przeczytaj także:  Jak znaleźć czas na sprzątanie i odpoczynek? To proste!

Pierwsze kąpiele

Kąpiel to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny dla maluchów. Pierwsza ma miejsce zwykle już w szpitalu, jeśli tylko maluch jest zdrowy i nie ma problemów np. z utrzymaniem temperatury ciała. Według zaleceń WHO najlepiej, jeśli pierwsza kąpiel odbywa się po ok. 24 godzinach życia dziecka. Kąpiel powinna być krótka, maksymalnie kilkuminutowa, ponieważ woda w wanience dodatkowo wysusza skórę. Temperatury wody powinna o ok. 1-2 st. C wyższa od temperatury ciała maluszka.

Kąpiel niemowlaka

Noworodka nie trzeba kąpać codziennie, 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Do pierwszych kąpieli lepiej nie używać mydła. Zamiast tego warto sięgnąć po preparaty o neutralnym pH, np. emolienty. Nie tylko nawilżają, ale też pomagają wiązać wilgoć w naskórku. Przez zakupem warto sprawdzić skład kosmetyku: należy unikać kosmetyków mocno pachnących, pieniących się, z parabenami.

przeczytaj także:  15 niezbędnych rzeczy dla nowo narodzonego dziecka

Kosmetyki po kąpieli

Po kąpieli warto zwrócić uwagę na sposób osuszania dziecka. Pocieranie ręcznikiem może podrażniać skórę dziecka, lepiej delikatnie przykładać ręcznik do mokrych miejsc. Po kąpieli w emolientach można od razu ubrać dziecko. W przypadku mycia innymi środkami warto posmarować skórę malucha balsamem lub kremem emolientowym przeznaczonym do stosowania od 1. dnia życia dziecka. Tzw. zasada 5 minut mówi, że emolienty są najskuteczniejsze w czasie do 5 minut od wyjścia z kąpieli. Nie jest wskazane stosowanie oliwek, które zatykają pory skóry i ją podrażniają.

Niemowlak leży na podłodze

Kosmetyki do przewijania

Do przemywania przy przewijaniu najlepsza jest letnia, przegotowana woda. Po mokre chusteczki lepiej sięgać tylko w sytuacjach awaryjnych. Jeśli dziecko nie ma podrażnionej skóry, nie trzeba smarować jej niczym, można od razu zakładać czystą pieluchę. Jeśli jednak skóra jest zaczerwieniona, posmaruj ją delikatnym preparatem, ale cieniutką warstwą, która pozwoli skórze oddychać.

przeczytaj także:  Mąż w kuchni, czyli katastrofa murowana

Środki do prania

Równie ważne, co kosmetyki do pielęgnacji dziecka, są środki, w których pierze się ubranka. W końcu to one przez cały dzień mają kontakt ze skórą malucha. Do prania najlepiej używać delikatnych płynów i proszków przeznaczonych dla dzieci lub płatków mydlanych. Kluczowe jest wypłukanie rzeczy – warto włączyć po zakończeniu prania dodatkowy cykl płukania i pilnować, żeby pralka nie była wypełniona po brzegi, bo to utrudnia dokładne płukanie. Lepiej nie używać środków zmiękczających, ani płynów do płukania. Po wysuszeniu ubranek dla noworodków zaleca się także ich uprasowanie.

Wiele porad na temat pielęgnacji skóry małego dziecka znaleźć można także pod adresem: http://www.eloderm.pl/szkola-pielegnacji-i-dotyku/.

podobne tematycznie

zostaw komentarz