Cesarskie cięcie może być operacją zaplanowaną lub wykonywaną w nagłych sytuacjach. Występują u Ciebie wskazania do cesarki? Zastanawiasz się, jak umówić się na CC i o czym warto pamiętać, zgłaszając się na oddział? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda cała procedura przeprowadzania zaplanowanej cesarki.
- Jak załatwić skierowanie na cesarskie cięcie?
- Kiedy zgłosić się do szpitala na cesarkę?
- Jak wyglądają przygotowania do cesarskiego cięcia?
Jak załatwić skierowanie na cesarskie cięcie?
Kobieta otrzymuje skierowanie na cesarskie cięcie od lekarza ginekologa, który prowadzi jej ciążę. Zazwyczaj decyzja dotycząca przeprowadzenia tego rodzaju operacji wynika z wystąpienia określonych przesłanek. Medyczne wskazania do cesarskiego cięcia to m.in. nieprawidłowe ułożenie dziecka do porodu, zbyt duża masa płodu w stosunku do wielkości miednicy matki, choroby układu krążenia u kobiety czy też stan przedrzucawkowy. Czasami przyszłe mamy obawiają się naturalnego porodu i proszą o wypisanie skierowania na cesarkę. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz psychiatra.
Kiedy zgłosić się do szpitala na cesarkę?
Chcesz wiedzieć, jak umówić się na cesarskie cięcie? W celu ustalenia termin operacji należy zgłosić się z otrzymanym skierowaniem do sekretariatu oddziału położniczego w wybranym przez siebie szpitalu. Elektywne cesarskie cięcie zwykle wykonuje się między 38. a 40. tygodniem ciąży.
Najlepiej dzień przed wyznaczoną datą cesarskiego cięcia kobieta powinna pojawić się na oddziale położniczym. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą potrzebnych dokumentów — dowodu osobistego, karty przebiegu ciąży, wyników badań laboratoryjnych (w tym również wyników badań grupy krwi) oraz skierowania na cesarskie cięcie.
Jak wyglądają przygotowania do cesarskiego cięcia?
W dniu przyjęcia do szpitala od przyszłej mamy pobiera się próbki krwi i moczu, które pomogą dopasować odpowiedni rodzaj znieczulenia. Podczas konsultacji położniczej lekarz omawia z pacjentką przebieg operacji. Następnie kobieta otrzymuje do podpisania zgodę na rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie. Konieczna jest również rozmowa z anestezjologiem na temat wcześniejszych operacji i posiadanych schorzeń. Na podstawie wywiadu lekarz może zaproponować odpowiedni rodzaj znieczulenia. Specjalista tłumaczy, na czym ono będzie polegało i jakie mogą wystąpić po nim powikłania. Zaleca się, aby kobieta dzień przed zaplanowaną cesarką spożywała lekkostrawne posiłki i piła dużo wody.
Zaplanowane cesarskie cięcia wykonuje się zwykle w godzinach porannych. W dniu operacji przyszła mama powinna być na czczo. Po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych ciała (umyciu się i depilacji okolic spojenia łonowego) kobieta przebiera się w specjalną koszulę szpitalną i udaje się na salę operacyjną. Tam pielęgniarka zakłada jej wenflon, przez który przyszłej mamie będą podawane płyny i antybiotyki. Konieczne jest również zacewnikowanie pacjentki. Czasami robi się tuż przed przewiezieniem kobiety na salę porodową lub tuż po zaaplikowaniu znieczulenia. Ile trwa cesarka? Zwykle taka operacja zajmuje około 30 minut.
Elektywne cesarskie cięcie wymaga wcześniejszego umówienia się na operację w szpitalu. O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując się do cesarskiego cięcia? Czekamy na Twoje propozycję w komentarzu pod tym artykułem.