Mierzenie temperatury to jeden z prostych sposobów, by odkryć, kiedy dziecko jest niezdrowe. Ale jak i czym należy mierzyć temperaturę u niemowlaka?
- Czym mierzyć temperaturę u niemowlaka?
- Gdzie mierzyć temperaturę u niemowlaka?
- Jaka powinna być temperatura u niemowlaka?
Czym mierzyć temperaturę u niemowlaka?
Najlepiej użyć termometru elektronicznego. Rtęciowe zresztą właściwie wyszły już z użycia. Nawet jednak jeśli macie jeszcze gdzieś w domu termometr rtęciowy, to elektroniczny jest lepszym wyborem. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo dziecka, ale i na szybkość działania – pomiar trwa od 10 do 120 sekund i już można odczytać wynik.
Oprócz zwykłego, powszechnie stosowanego termometru elektrycznego istnieją też bardziej wyspecjalizowane, przeznaczone do pomiarów w konkretnych miejscach. Termometry skroniowe można stosować w przypadku dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Są proste w obsłudze, ale mają też pewną wadę – mierzona jest temperatura noworodka na czole, a więc jedynie na zewnątrz ciała, pomiar bywa więc zaniżony.
Zdecydowanie większą dokładnością wyróżniają się termometry douszne. Można je stosować u dzieci, które ukończyły już co najmniej 6 miesięcy. Ten typ termometrów wyróżnia się dużą dokładnością, jest on jednak trudniejszy do zastosowania – wymaga to precyzji. Jeżeli urządzenie nie zostanie umieszczone w kanale słuchowym prawidłowo, pomiar nie będzie rzetelny. Podobnie wyniki zostaną zakłócone przy nadmiarze woskowiny.
Gdzie mierzyć temperaturę u niemowlaka?
Temperaturę można mierzyć na cztery sposoby – pod pachą, w uchu, ustach i odbycie. Im młodsze jest dziecko, tym mniej z tych metod można jednak zastosować. W przypadku noworodków nie mierzy się temperatury w ustach i pod pachą, przede wszystkim ze względu na niedokładność takich pomiarów. Najwygodniejsze jest mierzenie termometrem przykładanym do ucha, ale nie można go stosować, jeśli niemowlę ma zapalenie ucha środkowego. Natomiast mierząc temperaturę w odbycie, od wyniku należy odjąć pół stopnia.
Jaka powinna być temperatura u niemowlaka?
Prawidłowa temperatura ciała dorosłego człowieka to 36,6ºC. U niemowlaków wygląda to jednak inaczej. Ponieważ wewnętrzna termoregulacja niemowlaka nie działa jeszcze w pełni sprawnie, nie ma ono stałej temperatury. Zamiast tego ulega ona wahaniom w ciągu dnia. Zaraz po przebudzeniu może być niska, a wieczorem podwyższona. W znacznie większym stopniu niż u dorosłych jest ona też zależna od temperatury otoczenia.
Mimo wszystko można ustalić pewne normy, a za normę u niemowlęcia uznaje się temperaturę nie przekraczającą 37,5ºC. Podniesiona temperatura niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Niemniej temperatura przekraczająca 38ºC uznawana jest już za przejaw gorączki. U tak małego dziecka już 38,5ºC uznaje się za gorączkę wysoką, przy której niezbędny jest kontakt z lekarzem i stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych.
Powody gorączki mogą być różne. Najczęściej ten objaw wskazuje na chorobę bakteryjną lub wirusową, ale organizm dziecka może też reagować w ten sposób na szczepionkę albo ząbkowanie.
Oczywiście nie tylko za wysoka, lecz również zbyt niska temperatura może być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli spadnie poniżej 36ºC, może być to oznaką osłabienia lub zbytniego wychłodzenia organizmu.