Świnka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

autor Kamil Lubartowicz
86 x czytano

Świnka to częsta choroba dziecięca. W jakim wieku dzieci najczęściej chorują? Czym ta choroba się objawia i jakie mogą być jej powikłania? Jak można jej uniknąć i wreszcie – jak postępować, jeśli dziecko zachoruje?

Jakie są przyczyny świnki?

Świnka jest chorobą wirusową, na którą zwykle chorują dzieci między 5 a 9 rokiem życia. Chorobę wywołuje paramyksowirus RNA, przenoszący się poprzez ślinę. Do organizmu przedostaje się drogą kropelkową albo w wyniku kontaktu z pozostałościami śliny na różnych przedmiotach.

Jakie są objawy świnki u dzieci?

Pierwszym objawem świnki jest gorączka. Temperatura ciała może wzrosnąć nawet do 39,4 stopni. Towarzyszą jej ból głowy i brak apetytu. W przeciągu 1-3 dni pojawia się obrzęk i zaczynają boleć ślinianki przyuszne, co jest szczególnie odczuwalne podczas mówienia, przełykania, przeżuwania i picia kwaśnych napojów. Obrzęk może pojawić się po jednej stronie kilka dni wcześniej niż po drugiej. Zdarza się też, choć nieczęsto, że obrzęk pojawi się pod językiem, szczęką lub w okolicy klatki piersiowej.

W pierwszym tygodniu po pojawieniu się obrzęku ślinianek dochodzą również najczęściej kolejne objawy – wysoka gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty, zawroty głowy, sztywnienie szyi i drgawki. Świnka może jednak też przebiegać bezobjawowo – dotyczy to aż 1/3 zachorowań. Można więc przejść świnkę i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

W niektórych przypadkach sprawy przybierają dramatyczny obrót, ponieważ zdarza się, że świnka prowadzi do poważnych powikłań, w tym zapalenia mózgu i opon mózgowych.

podwyższona temperatura

Jak zapobiegać śwince?

Można uchronić dziecko przed świnką dzięki szczepieniom. Dziecko w wieku 12-15 miesięcy zwykle poddaje się trójskładnikowym szczepieniom MMR, które dają ochronę jednocześnie przed odrą, różyczką i właśnie świnką. Drugie szczepienie ochronne przeprowadza się u dzieci w wieku 10 lat.

Jak leczyć świnkę u dziecka?

Przy wystąpieniu u dziecka objawów świnki oczywiście nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ponieważ świnka jest choroba wirusową, żadne antybiotyki nic tutaj nie dadzą, dlatego też można ją leczyć jedynie objawowo.

Należy więc regularnie mierzyć temperaturę dziecka, by na bieżąco monitorować jego stan. Przy śwince podaje się też leki obniżające gorączkę, ale tylko te nie zawierające aspiryny, jak ibuprofen czy paracetamol. Mają one za zadanie również zmniejszyć ból wywołany obrzękiem.

Sam obrzęk można zmniejszać, stosując ciepłe lub zimne okłady. Odrębną kwestią jest dieta chorego dziecka. Aby dziecko nie musiało męczyć się uciążliwym przeżuwaniem, powinna być ona lekka i zawierać dużo płynów (za wyjątkiem kwaśnych napojów – a zatem na przykład soki z owoców cytrusowych odpadają). Chore dziecko nie ma w żadnym wypadku obowiązku ciągłego leżenia w łóżku. Jak najbardziej może spędzać czas poza nim i brać udział w co spokojniejszych zabawach (ale raczej nie z innymi dziećmi, ponieważ świnka jest oczywiście chorobą zakaźną).

podobne tematycznie

zostaw komentarz