Korepetycje, dodatkowe godziny nauki – kiedy zdecydować się pomóc dziecku?

autor Kamil Lubartowicz
253 x czytano

Nie każde dziecko może być prymusem. To zupełnie oczywiste, ale często rodzice o tym zapominają. To w sumie naturalne, że każdy chciałby, by jego dzieci okazały się wszechstronnie utalentowane i przynosiły ze szkoły same szóstki, wpędzając nauczycieli w zdumienie i zachwyt zarazem. Ale takim rodzicielskim marzeniom nie każdy uczeń potrafi sprostać.

Problemy z nauką to nie koniec świata. Każdego rodzica martwi, gdy dziecko dostaje złe stopnie, ale bądź szczery – czy ty sam w tym wieku zawsze byłeś w klasowej czołówce? Potraktuj gorsze oceny dziecka jako sygnał ostrzegawczy. Jeśli zadziałasz w porę, będziesz miał szansę, by zażegnać problem. Są różne sposoby, aby pomóc dziecku. Możesz sam przysiąść z nim, by omówić trudniejsze tematy, albo zapewnić mu pomoc fachowca (co nie powinno być trudne, korepetycje znajdziesz na wielu serwisach ogłoszeniowych np. http://sprzedajemy.pl/uslugi/nauka-i-korepetycje) czy skorzystać z dodatkowych możliwości, oferowanych przez szkołę.

1. Jak poznać, że dziecko ma problemy z nauką?

Żeby odpowiednio zadziałać, trzeba przede wszystkim wiedzieć, kiedy to zrobić. Jak odróżnić przejściowe trudności w szkole od sytuacji, w której już obowiązkowo powinieneś zainterweniować?

Oczywiście pierwszym i najbardziej wymiernym wskaźnikiem tego, jak dziecko sobie radzi, są oceny. Ale nie przywiązuj dużej wagi do ich obiektywnej wartości. Patrz na nie w szerszym kontekście, a zatem zwróć uwagę, jak obecne stopnie dziecka mają się do wcześniejszych. Nawet trójki mogą być przecież powodem do zadowolenia, jeżeli wcześniej uczeń zbierał z danego przedmiotu dwóje.

Zainteresuj się więc, czy oceny dziecka nie pogarszają się. Często można to zauważyć zwłaszcza pod koniec podstawówki i na początku gimnazjum, gdy program szkolny zaczyna stawiać przed uczniami większe wymagania, a pokonywanie kolejnych trudności wymaga większej i bardziej ugruntowanej wiedzy.

Jeśli chcesz być na bieżąco, nie wymiguj się od udziału w wywiadówkach. Mogą być nużące, ale to najlepszy sposób, żeby dowiedzieć się, jak naprawdę radzi sobie dziecko. Oceny powiedzą ci tylko, z jakim przedmiotem ma ono problemy. Podczas rozmowy z nauczycielem masz szansę dowiedzieć się, na jakim konkretnie polu dziecko zaczyna odstawać od kolegów i koleżanek.

chłopiec czyta książki

Także liczba nieobecności powinna zwrócić twoją uwagę. Wagary często są ucieczką przed obowiązkami, którym dziecko nie jest w stanie sprostać.

No i nie zapominaj, że samo dziecko może wysyłać sygnały, że coś jest nie tak. Trzeba tylko mieć uszy otwarte, a może usłyszysz, jak skarży się na trudny materiał czy zadania, z którymi nie daje sobie rady.

2. Jakie są przyczyny problemów z nauką?

Żeby móc odpowiednio zadziałać, trzeba zdać sobie sprawę, co właściwie sprawia, że pogarszają się stopnie twojego dziecka. Warto szczerze z nim porozmawiać, a będziesz miał dużą szansę, by dowiedzieć się prawdy.

Przyczyny mogą być różne. Być może nauczyciel nie wytłumaczył tematu wystarczająco klarownie? A może twoje dziecko potrzebuje więcej czasu, by móc poczuć się w tym temacie pewnie? Pogorszenie stopni może też być skutkiem problemów w innych dziedzinach życia.

Często kłopoty w nauce narastają lawinowo. Zaczyna się od jednego trudniejszego tematu, kilku gorzej napisanych klasówek i tak, jeżeli nic z tym nie zrobisz, zaległości zaczynają się pogłębiać. Tylko właśnie – co można zrobić?

dzieci przy nauce

3. Jak pomóc dziecku w nauce?

Oczywiście jednym z najlepszych rozwiązań są, wspomniane już, korepetycje. Korepetytor będzie mógł poświęcić twemu dziecku więcej uwagi niż nauczyciel prowadzący lekcje dla licznej klasy. Warto skorzystać też z darmowego douczania, jakie często oferuje szkoła.

Jeżeli sam pomagasz swojemu dziecku, pamiętaj, by przerabiać z nim materiał odpowiednio wcześnie – zabieranie się za to tuż przed klasówką nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej ułożyć plan dnia, ze stałą porą poświęconą na naukę. Zadbaj też o porządek na stanowisku, gdzie będziecie się uczyć. To sprzyja lepszej koncentracji.

Postaraj się także, aby sama nauka była zróżnicowana – nie poświęcajcie długich godzin na jeden temat, bo monotonia i znudzenie to najgorszy wróg ucznia.

podobne tematycznie

1 komentarz

mirka 19 lipca 2017 - 11:41

Jak dostrzega się, że dziecko ma kłopoty w nauce to warto jest pomyśleć o korepetycjach, ale sądzę, że nawet gdyby ich nie było, dodatkowe lekcje zawsze się przydadzą.

odpowiedz

zostaw komentarz