Kobieta w czasie ciąży powinna regularnie przeprowadzać podstawowe badania. Jednym z nich jest KTG płodu. W jakim celu się je wykonuje? I kiedy należy się złosić na badanie kardiotokograficzne? Wyjaśniamy.
- Badanie KTG – na czym polega?
- Monitorowanie wewnętrzne i zewnętrzne
- Jak przebiega i kiedy wykonać badanie kardiotokograficzne?
Badanie KTG – na czym polega?
Badanie kardiotokograficzne, zwane również w skrócie KTG, ma na celu monitorowanie czynności serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Lekarz dzięki niemu może stwierdzić, czy liczba uderzeń serca dziecka znajduje się na optymalnym poziomie, czyli 110-150/160 uderzeń na minutę. Jeśli jest mniejsza, oznacza to bradykardię, a jeśli wyższa – tachykardię. W zależności od tego, co pokazuje badanie, lekarz może szybko zareagować.
Przy czym nie zawsze nieprawidłowy wynik jest powodem do niepokoju, ponieważ mogą zaburzać go inne czynniki, takie jak zła pozycja matki. Dlatego wtedy najczęściej powtarza się badanie.
Monitorowanie wewnętrzne i zewnętrzne
KTG można wykonać na dwa sposoby: monitorowania wewnętrznego lub zewnętrznego. Na czym polega każdy z nich?
W większości przypadków stosuje się monitorowanie zewnętrzne, czyli bezinwazyjne badanie, które w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Na brzuch matki zakładane są pasy, na których znajdują się czujniki. Jeden z nich mierzy siłę i czas trwania skurczy macicy, drugi natomiast rejestruje uderzenia serca płodu.
Monitorowanie wewnętrzne przeprowadza się wtedy, gdy istnieje podejrzenie zagrożenia życia płodu i konieczne jest wykonanie bardziej dokładnych pomiarów. Miernik wprowadza się przez szyjkę macicy, po czym umieszcza się na główce dziecka. Ze względu na inwazyjność tego badania, istnieje ryzyko powstania infekcji. Dlatego tę metodę wykorzystuje się tylko w szczególnych przypadkach.
Jak przebiega i kiedy wykonać badanie kardiotokograficzne?
Badania kardiotokograficznego nie wykonuje się na początku ciąży, nie ma wtedy takiej potrzeby. Najwcześniej lekarz może to zalecić w 25. tygodniu ciąży, choć i tak w większości przypadków po raz pierwszy raz wykonywane jest niedługo przed planowanym terminem porodu. Następnie przeprowadzane jest co 2-3 dni, aż do rozwiązania.
Są jednak wyjątki, kiedy KTG zleca się wcześniej. Tak się dzieje w przypadku ciąży mnogiej lub zagrożonej. Jeśli przyszła mama nie wyczuwa ruchów dziecka lub gdy przebyła urazy brzucha, konieczne jest zwiększenie częstotliwości badań. Będzie to konieczne również w przypadku, gdy stwierdzono wadę serca płotu lub wykryto u niego cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.
Standardowo kardiotokografia trwa 30 min, aczkolwiek w razie potrzeby może być przedłużona do 60 min. W tym czasie kobieta nie może swobodnie zmieniać pozycji ciała, na jej brzuchu założone są dwa pasy z czujnikami. Najczęściej konieczne jest leżenie na lewym boku, ponieważ wtedy żyła główna nie jest uciskana.
Do tego badania ciężarna nie musi się specjalnie przygotowywać, może zostać wykonane o dowolnej porze dnia. Warto przy tym podkreślić, że jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Jedyną rzeczą, jaką się zaleca przed jego przeprowadzeniem, jest skorzystanie z toalety – w trakcie KTG wyjście jest niemożliwe, ponieważ wymagane jest stałe monitorowanie serca.