Zapalenie jajnika – objawy, leczenie

autor Hanna Ryjek
214 x czytano

Zapalenie jajników to infekcja, na którą szczególnie narażone są kobiety młode i aktywne seksualnie. Najczęściej dotyka to osób do 50. roku życia. Zazwyczaj zapalenie jajnika występuje wraz z inną dolegliwością, np. infekcją jajowodów. Jak więc rozpoznać objawy zapalenia jajników, jak je leczyć i jak tego unikać?

Przyczyny zapalenia jajników

Zapalenie przydatków spowodowane jest rozwojem bakterii w organizmie. Najczęściej są to dwoinki rzeżączki, chlamydie, bakterie beztlenowe oraz Mycoplasma genitalium. Zapalenie jajników może być konsekwencją infekcji pochwy, która nieleczona lub niewłaściwie leczona przedostaje się na inne narządy. Stan zapalny jajników może też wystąpić po przebytym zabiegu chirurgicznym.

Kobieta w jeansach

Objawy zapalenia jajników

Zapalenie jajników objawy ma dosyć charakterystyczne i uciążliwe. Najczęściej jest to silny ból w obrębie podbrzusza. Może on promieniować również do pachwin. Bardzo często pojawia się on zaraz po miesiączce, po poronieniu, po porodzie lub po zabiegach wewnątrz macicy. Poza bólem może pojawić się gorączka, bóle głowy, wymioty, biegunka oraz osłabienie. Wśród objawów wymienia się również upławy, ale i odczuwanie bólu podczas stosunku.

przeczytaj także:  Choroby jajników – objawy PCOS, torbiele jajnika oraz zapalenia przydatków

Kto jest narażony na zapalenie jajników?

Wymienić można kilka czynników, które sprzyjają zapaleniom jajników. Wśród nich wyróżnia się posiadanie wielu partnerów seksualnych, wczesna inicjacja seksualna, stosunek podczas miesiączki, brak stosowania prezerwatyw, irygacje pochwy czy posiadanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Powikłania zapalenia jajników

Brak leczenia lub niewłaściwa diagnostyka mogą skutkować różnymi powikłaniami, w tym także groźnymi. Oprócz tego, że zapalenie jajników daje wiele dotkliwych objawów, wśród powikłań wymienia się jeszcze inne skutki tej infekcji. Może to być ropień jajnika, jajowodu, zagłębienia odbytniczo-macicznego lub powstanie zrostów. U niektórych kobiet dochodzić może do ciąży pozamacicznej, a nawet do niepłodności. Warto więc po zauważeniu pierwszych objawów natychmiast udać się do ginekologa.

przeczytaj także:  Choroby jajników – objawy PCOS, torbiele jajnika oraz zapalenia przydatków

Diagnostyka zapalenia jajników

Podstawą w diagnostyce zapalenia jajników jest badanie ginekologiczne, podczas którego można stwierdzić występowanie infekcji. Dodatkowo wykonać można badanie USG, na którym można sprawdzić, czy nie doszło już do powikłań. Niezbędne jest również pobranie wymazów z dróg odnych, by móc ustalić, jakie leczenie będzie najlepsze. Opcjonalnie wykonuje się także badania krwi, które wskazują na toczący się w organizmie stan zapalny.

Leczenie zapalenia jajników

Zapalenie jajników wywoływane jest przez bakterie, więc proces leczenia obejmuje głównie antybiotykoterapię. Musi być ona dopasowana do patogenu, jaki przyczynił się do rozwoju infekcji. Przyjmowanie antybiotyków trwa przeważnie kilka dni. W tym czasie kobieta może przyjmować również dodatkowe środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak dojdzie do powikłań, np. w postaci ropnia, wówczas niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna.

podobne tematycznie

zostaw komentarz