Ciąża tydzień po tygodniu

autor Ala Bart
149 x czytano

Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety i można go określić jako czas zmian. Dotyczy to zarówno psychiki i ciała, jak i tego, co dzieje się z dzieckiem w macicy. Jego rozwój to niesamowity proces. Dlatego warto śledzić kalendarz ciąży, żeby wiedzieć, co dzieje się z maluchem, skąd wynikają rozmaite objawy i żeby nie przegapić np. ważnych badań.

Kalendarz ciąży to niezwykle praktyczne narzędzie, które powinno być obowiązkowe dla każdej ciężarnej. Pozwala nie tylko tydzień po tygodniu przyglądać się rozwojowi maleństwa, ale też jest dużym wsparciem dla mamy. Dzięki kalendarzowi można lepiej zrozumieć zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety, kalendarz jest też wsparciem merytorycznym w kwestii badań, diety, czy mitów, które często są błędnie powtarzane przez rodzinę czy znajomych.

Kalendarze ciążowe książkowe

Dobrą opcją jest sięgnięcie po kalendarz ciąży w wersji książkowej. To dobre źródło merytorycznie zweryfikowanej wiedzy. Do najpopularniejszych poradników należą „Księga ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży miesiąc po miesiącu” (William Sears, Martha Sears), „Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach” (Kaz Cooke) i „W oczekiwaniu na dziecko. Najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców” (Heidi Murkoff, Sharon Mazela). Ostatnia książka jest światowym bestsellerem, stale aktualizowanym w kolejnych wydaniach i który wspiera matki już od wielu lat. To ważne, bo wytyczne dotyczące opieki nad ciężarnymi i rodzącymi zmieniają się często.

Kobieta w zaawansowanej ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu – z kalendarzem online

Właśnie ze względu na zmiany w standardach opieki prenatalnej i porodowej, polecanym rozwiązaniem jest śledzenie równolegle kalendarza ciąży dostępnego w internecie. Tu jednak wskazana jest rozwaga, nie wszystkie miejsca w sieci są równie wiarygodne, a nie każdy kalendarz jest przygotowywany z równą starannością. Warto wybierać takie kalendarze, które prowadzone są przez duże, często odwiedzane serwisy np. http://lovi.pl/pl/kalendarz-ciazy lub których zawartość merytoryczną firmuje swoim nazwiskiem doświadczony lekarz.

Aplikacje dla kobiet w ciąży

Dla nowoczesnych smartfonów i tabletów powstaje coraz więcej aplikacji, które także pozwalają śledzić ciążę tydzień po tygodniu. Wiele z nich dostępnych jest w polskiej wersji językowej, np. Moja ciąża czy Asystent ciążowy. Aplikacje mają zwykle dodatkowe funkcje, np. dają możliwość śledzenia przyrostu wagi w czasie ciąży i przypominają o nowym tygodniu, ważnych momentach ciąży czy badaniach.

podobne tematycznie

1 komentarz

mama 4 stycznia 2017 - 15:04

kalendarz ciu0105u017cowy w jakiejkolwiek formie to naprawdu0119 dobry pomysu0142, wiem bo cztery razy stosowau0142am ha ha :)

odpowiedz

zostaw komentarz