Dlaczego dziecko budzi się z płaczem?

autor Felicja Domańska
52 x czytano

Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne dla dziecka w pierwszych latach jego życia. Co jednak zrobić, kiedy maluch co noc budzi się z krzykiem? Dlaczego dziecko wybudza się z płaczem w porze nocnej? Podpowiemy Ci, jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tym radzić.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Warto mieć na uwadze, że nocne przebudzenia to naturalnym element rozwoju dziecka i w rzeczywistości mogą mieć różne podłoże. Fazy snu u maluchów są znacznie krótsze niż u osób dorosłych. Zazwyczaj o częstotliwości budzenia się dziecka w nocy decydują jego wiek i etap rozwoju, na którym ono się znajduje. Niemowlaki wybudzają się w porze nocnej nawet co kilka godzin, aby zaspokoić głód. Czasami problemy trawienne, takie jak refluks, mogą zakłócać spokojny sen dziecka. Nocne wybudzenia mogą być także spowodowane stresem związanym z rozłąką z rodzicami, zwłaszcza wtedy, gdy maluch dopiero uczy się zasypiać w swoim pokoju. Należy też pamiętać, że dzieci, które przeżywają intensywne emocje w ciągu dnia, mogą mieć trudności z przesypianiem całej nocy.

Dlaczego dziecko wybudza się z płaczem?

Wybudzanie się dziecka z płaczem to częsty problem, z którym borykają się rodzice. Powody mogą być naprawdę różne i dotyczą zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych aspektów. Niemowlęta często odczuwają dyskomfort związany z kolkami czy też ząbkowaniem. Wypadnięcie smoczka lub ulubionej zabawki z łóżeczka również może powodować niepokój u malucha. Natomiast starsze dzieci mogą doświadczać lęków nocnych lub koszmarów sennych. Przebudzanie z płaczem może być również reakcją na zmiany w rutynie lub stresujące wydarzenia. Jeśli nie wiesz, dlaczego dziecko kopie w nocy i budzi się z krzykiem, to warto zastanowić się, czy nie doświadcza ono nadmiaru bodźców w ciągu dnia, które często wpływają na jakość snu.

Czasami wybudzanie się malucha jest spowodowane problemami zdrowotnymi, takimi jak infekcje, ból ucha lub inne dolegliwości. Zaburzenia snu, m.in. bezdech senny, również mogą zakłócać spokojny wypoczynek dziecka. Warto też mieć na uwadze, że takie czynniki środowiskowe, jak hałas czy temperatura w pokoju, także wpływają na jakość snu. Dlatego należy często wietrzyć sypialnię malucha i zadbać o komfortową przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu.

Co robić, gdy dziecko budzi się z płaczem?

Kiedy dziecko budzi się z płaczem, warto zachować spokój i okazać mu empatię. Przede wszystkim należy upewnić się, że maluch nie cierpi z powodu bólu lub nie doświadcza jakiegoś dyskomfortu. Delikatne kołysanie, śpiewanie kołysanek czy też przytulenie mogą pomóc uspokoić dziecko. Wprowadzenie regularnej rutyny wieczornej w postaci ciepłej kąpieli i czytania bajki może pomóc zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby unikać nadmiernego stymulowania dziecka tuż przed snem. W przypadku starszych brzdąców warto rozmawiać z nimi o lękach i obawach, które mogą wpływać na ich sen.

Przebudzania się dziecka z płaczem często ma związek z etapem jego rozwoju lub przeżywanymi lękami nocnymi. W naszej ocenie warto zadbać o komfortową przestrzeń do snu dla malucha, a także okazywać mu zrozumienie i cierpliwość. Znasz sprawdzone sposoby na radzenie sobie z wybudzaniem się dziecka w nocy? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.

podobne tematycznie

zostaw komentarz