Jak wspomóc laktację – 4 skuteczne sposoby

autor Hanna Ryjek
293 x czytano

Karmienie piersią niejednokrotnie sprawia młodym mamom wiele problemów. Obok wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo przystawić dziecko do piersi, jak dbać o podrażnione brodawki, jak uniknąć zastojów i zapaleń piersi, często pojawia się też pytanie: jak wspomóc laktację? Wiele matek narzeka na niedostatek pokarmu i szuka metod zwiększenia produkcji mleka.

Jakie są przyczyny niedoborów pokarmu kobiecego i jak naturalnie wspomóc laktację?

Niewystarczająca ilość pokarmu może być wynikiem między innymi:

  • problemów hormonalnych,
  • kłopotów zdrowotnych mamy (np. cukrzyca, anemia),
  • nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi,
  • mało efektywnego ssania piersi przez niemowlę,
  • zbyt rzadkiego dostawiania dziecka do piersi, pomijania nocnych karmień,
  • nieuzasadnionego dokarmiania lub dopajania niemowlęcia przed upływem sześciu miesięcy,
  • częstego korzystania z laktatora, używania silikonowych nakładek,
  • podawania niemowlakowi smoczków,
  • nadmiernego stresu i zmęczenia u mamy.
przeczytaj także:  Laktacja - co mama powinna wiedzieć? Porady

Jak widać przyczyn niedoborów pokarmu może być naprawdę wiele. W przypadku wątpliwości, jaki czynnik zaważył na problemach z produkcją mleka, warto skonsultować się z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Często jednak mamy odnoszą mylne wrażenie o niedostatku pokarmu. Warto podkreślić, że ilość pokarmu jest ściśle uzależniona od częstości karmień.

Najprostszą i najbardziej naturalną metodą na zwiększenie laktacji jest więc zwiększenie liczby karmień i wydłużenie czasu dostawienia dziecka do piersi. Bardzo istotne są karmienia nocne, zadbajmy więc o to, by wybudzić małego śpiocha i zaproponować mu porcję mleka z piersi.

Kolejnym sposobem jest pobudzenie laktacji poprzez odciąganie pokarmu, ręcznie lub laktatorem, tak zwaną metodą 7-5-3. Polega ona na odciąganiu mleka przez siedem minut z jednej piersi, potem kolejne siedem z drugiej, następnie po pięć i po trzy minuty na przemian z każdej piersi. Taką czynność najlepiej powtórzyć około ośmiu razy w ciągu dnia i co najmniej raz w nocy. Należy pamiętać o odciąganiu pokarmu zawsze tuż po karmieniu niemowlęcia, nigdy przed. Dzięki takiej kolejności, maluszek nie będzie denerwował się, że z piersi nie wypływa wystarczająco dużo mleka, a opróżnione piersi będą dodatkowo stymulowane przez laktator do zwiększonej produkcji pokarmu.

Mama całuje dziecko

Jak wspomóc laktację przy wykorzystaniu ziół i suplementów diety?

Oprócz mechanicznych metod zwiększania ilości pokarmu, laktację wspomóc można również poprzez:

  • Zażywanie specjalistycznych suplementów diety
  • Mamy narzekające na niedostatek pokarmu mogą zażywać ziołowe preparaty wpływające na zwiększenie ilości mleka, tzw. galaktogogi. Systematyczne zażywanie takich suplementów zwiększa stężenie prolaktyny i ułatwia wypływ pokarmu. Skuteczny preparat wspomagający laktację, który można stosować już od pierwszego dnia po porodzie znajdziesz tutaj: http://humana-baby.pl/piulatte-plus/.

  • Picie herbatek ziołowych o działaniu mlekopędnym
  • Dobrym pomysłem jest też regularne picie naparów ziołowych, szczególnie wyciągów z kopru włoskiego, kminku, anyżu, ostropestu plamistego, pokrzywy, rumianku czy melisy lekarskiej, które znane są ze swoich mlekopędnych właściwości. Herbaty ziołowe przeznaczone dla matek karmiących najczęściej łączą w sobie kilka składników, których działanie nie ma żadnych negatywnych skutków dla maluszka. Można więc je bezpiecznie spożywać, pamiętając o rozsądnych dawkach. Jedna lub dwie filiżanki takiego naparu w ciągu dnia wystarczą, by skutecznie wspomóc laktację.

przeczytaj także:  Jak pobudzić laktację, by uniknąć konieczności podawania mleka zastępczego?

Mama karmiąca powinna wybierać produkty z dodatkiem słodu jęczmiennego, który ma potwierdzone działanie laktogenne. Słód jęczmienny występuje m.in. w białym pieczywie, ciastach i nadzieniach. W przypadku poważnych problemów z laktacją, nie rezygnuj od razu z karmienia. Warto poszukać najpierw pomocy wśród specjalistów, którzy wskażą odpowiednie rozwiązania.

podobne tematycznie

zostaw komentarz