Kiedy są dni płodne?

autor Sabina Roztecka
212 x czytano

Informacje dotyczące dni płodnych z pozoru potrzebne są tylko kobietom planującym zajście w ciąże. Prawda jest jednak taka, że znajomość zmian zachodzących w organizmie jest bardzo przydatna także w wielu innych sytuacjach. Cykl miesiączkowy powoduje w organizmie kobiety wiele zmian, a obserwowanie ich może pozwolić na np. wcześniejsze wykrycie objawów różnych chorób lub innych nieprawidłowości.

Kalendarz dni płodnych – jak z niego korzystać?

Aby rozpocząć prowadzenie kalendarza miesiączkowego, należy notować dokładny termin swojej menstruacji przez przynajmniej trzy miesiące. Cykl miesiączkowy jest to bowiem okres pomiędzy pierwszym dniem krwawienia a dniem poprzedzającym kolejne. Do prowadzenia tego rodzaju zapisków wystarczy tradycyjny kalendarz papierowy lub specjalna aplikacja do pobrania na telefon.

przeczytaj także:  PCOS – objawy. Leczenie zespołu policystycznych jajników

Najtrudniejsze w prowadzeniu kalendarza dni płodnych jest wyznaczenie owulacji, a tym samym dni płodnych. Największe szanse na zajście w ciąże są kilka dni przed owulacją (z reguły 3 dni przed), w czasie oraz jeden dzień po. W czasie owulacji komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa i jeśli w jej otoczeniu znajdują się plemniki, to może dojść do zapłodnienia.

Jak obliczyć dni płodne?

Chcąc dokładnie wyznaczyć dni płodne, nie wystarczy opierać się na kalendarzu, trzeba zwrócić uwagę także na różne sygnały płynące z własnego ciała. Nie u wszystkich kobiet objawy owulacji są tak samo silne, dla niektórych są to dni nieróżniące się od innych. Część pań natomiast odczuwa ból w podbrzuszu o różnym stopniu natężenia, innym objawem mogą być obrzmiałe piersi, wzrost libido, czy nawet podniesiona temperatura ciała. Zdarza się także plamienie.

przeczytaj także:  Choroby jajników – objawy PCOS, torbiele jajnika oraz zapalenia przydatków

Poza obserwacją swojego ciała, opierającą się na zwracaniu uwagi na odczuwalny dyskomfort, warto również prowadzić codzienny pomiar temperatury ciała oraz obserwację śluzu. Wszystkie te informacje należy notować w kalendarzu bądź aplikacji. Po pewnym czasie na podstawie tych wszystkich danych, jakimi są różnice w temperaturze ciała oraz śluz (w dni płodne jest on przezroczysty, rozciągliwy i lepki) można dość precyzyjnie określić czas występowania dni płodnych. Obserwacje te należy prowadzić cały czas, gdyż pod wpływem różnych czynników, takich jak np. choroba czy stres, dni płodne mogą się przesunąć.

Jak działa kalkulator dni płodnych?

Bardzo często chcąc sprawdzić, czy w danym dniu przypadały dni płodne, kobiety korzystają z dostępnych w internecie kalkulatorów. Są to proste programy, które na podstawie kilku danych (data ostatniej miesiączki oraz długość cyklu) podają, w których dniach miesiąca kobieta najprawdopodobniej była płodna. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to pewna data i dużo bardziej miarodajne są własne spostrzeżenia i dane opierające się o temperaturę oraz obserwację śluzu.

Dla wielu osób prowadzenie tzw. kalendarzyka jest zbyt ryzykowne, aby traktować go jako metodę antykoncepcji. Nie mniej nawet jeśli nie bierzemy pod uwagę, by w ten sposób chronić się przed zajściem w ciąże, to taka obserwacja swojego ciała może przynieść wiele innych korzyści. Na podstawie drobnych na pozór zmian, można bardzo wcześnie zauważyć różne nieprawidłowości i wcześniej udać się do lekarza.

przeczytaj także:  Obserwacja śluzu – sposób na lepsze poznanie własnego ciała

podobne tematycznie

zostaw komentarz