Zapalenie wyrostka robaczkowego to przykra dolegliwość dotycząca fragmentu jelita grubego. Najczęściej występuje on u osób dorosłych, jednak zachorować można w każdym wieku i także dzieci są na to narażone. Jak rozpoznać objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Co robić, gdy mamy do czynienia z tą chorobą u dzieci?
- Gdzie znajduje się wyrostek robaczkowy?
- Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?
- Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?
- Jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci?
Gdzie znajduje się wyrostek robaczkowy?
Wyrostek robaczkowy to wąski twór odchodzący od kątnicy, będący częścią jelita grubego. Znajduje się on po prawej strony w okolicach biodra i jest on pozostałością po jelicie ślepym, występującym u zwierząt. Z założenia miał on wspomagać trawienie celulozy, z kolei u ludzi nie pełni on żadnej istotnej funkcji, a przynajmniej dotąd jest ona nieznana. Niestety choć narząd ten nie odgrywa wielkiej roli, to jego zapalenie może dać się nam porządnie we znaki, a w szczególności dzieciom.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być różne, jednak jeżeli chodzi o jego rozpoznanie, objawy są zazwyczaj dosyć charakterystyczne. Najczęściej wymienia się tutaj silny ból brzucha, wymioty, jadłowstręt, zarumienienie twarzy, a także wysoka gorączka. Są to zazwyczaj pierwsze objawy wyrostka robaczkowego, które powinny nas niepokoić. Często może temu towarzyszyć także biegunka i wzdęcia. Takich objawów nie należy lekceważyć i gdy dziecko poskarży się nam na któryś z nich, trzeba natychmiastowo udać się do lekarza.
Warto też pamiętać, że objawy wyrostka robaczkowego u dzieci zazwyczaj pojawiają się między 6. a 12. rokiem życia, choć zdarza się, że mogą one wystąpić także u niemowląt.
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci mogą być różne i tak naprawdę ciężko jest określić, co było pierwotnym czynnikiem doprowadzającym do choroby. W większości przypadków możliwe jest tylko ogólne przypuszczenie co mogło się wydarzyć. Zazwyczaj jednak wśród przyczyn wymienia się infekcje wirusowe, kamienie kałowe zatykające światło wyrostka, zmiany guzowate, owrzodzenia, a także obecność glisty ludzkiej, owsików czy tasiemca.
Jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci?
Zaczyna się niewinnie w samej ścianie wyrostka, jako zapalenie nieżytowe, by w dalszym rozwoju stać się zapaleniem ropowiczym, na końcu zgorzelinowym. Choroba zaczyna się w wyrostku, ale później rozchodzi się na otrzewną. Co ważne, jeżeli leczenie nie przebiega prawidłowo, w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do zgonu.
W pierwszej kolejności trzeba rozpoznać objawy wyrostka u dzieci, a następnie udać się na badania do lekarza. Zazwyczaj polega to na wywiadzie i pytaniu w którym miejscu dziecko odczuwa ból. Następnie wykonuje się badania morfologiczne krwi i moczu, a na końcu wykonuje się USG jamy brzusznej.
Przy przypadłościach obejmujących tylko wyrostek, lekarz może zalecić antybiotykoterapię, ewentualnie drenaż podskórny. Taki typ leczenia występuje jednak wtedy, gdy istnieje duże zagrożenie rozszerzenia zakażenia na inne partie ciała. Sama antybiotykoterapia nie jest jednak w stanie wyleczyć wyrostka robaczkowego.
Jeżeli jednak lekarz stwierdzi, że jest to ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zleca on zabieg operacyjny polegający na wycięciu wyrostka. Dziecko do zabiegu trzeba przygotować, powinno być co najmniej 6 godzin na czczo, a sama operacja trwa nie dłużej niż 1,5 h, zazwyczaj jednak zamyka się w czasie kilkunastu minut. Operacja jest niskiego ryzyka i pozwala na całkowite wyleczenie. Brak wyrostka robaczkowego nie wpływa na zdrowie człowieka, ani na jego rozwój.