Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to związane z objawami jakie niesie ze sobą ciążą. Mogą być one mniej lub bardziej typowe i co ważne, w przypadku każdej kobiety będą one wyglądać inaczej. Jakie symptomy mogą świadczyć o zajściu w ciążę? Oto 10 objawów, które mogą o tym świadczyć.

Ciężarna kobieta leżąca w trawie

1. Poranne mdłości

Poranne mdłości połączone z wymiotami to akurat jedne z najbardziej typowych objawów, jaki może się pojawić w okresie wczesnej ciąży. Zazwyczaj zaczynają się one w okolicach 6 – 8 tygodnia i trwają mniej więcej do 14 tc. Choć są jednak bardzo typowe, wbrew pozorom nie każda kobieta na nie narzeka. Zazwyczaj dotykają one pierworódek.

2. Wzdęcia i zaparcia

Wzdęcia i zaparcia to coś, co może spotkać każdego, jednak w ciąży odpowiada za nie zwiększony poziom progesteronu, hormonu istotnego dla prawidłowego rozwoju dziecka. Uczucie wzdętego brzucha oraz problemy z wypróżnianiem się są częstym zjawiskiem u kobiet ciężarnych. Aby ich uniknąć, należy przede wszystkim uważać na to, co się je.

3. Opuchlizna

Opuchlizna nóg i ogólnie stawów to przekleństwo każdej kobiety ciężarnej. Mamy wrażenie, że wszystkie ubrania nagle stały się za małe, nie jesteśmy w stanie założyć spodni ani butków. Choć zazwyczaj jest to problem kobiet w późniejszym etapie ciąży, wiele pań skarży się na to już w I trymestrze. Po porodzie zazwyczaj wszystko wraca do normy. Dotyczy to także uczucia zapchanego nosa, ciągła potrzeba jego wydmuchiwania i ogólne uczucie dyskomfortu pomimo braku choroby. Zmiany hormonalne powodują, że zatoki nosowe zaczynają puchnąć, a śluzówka jest podrażniona. Z powodu zapchanego nosa, może się także pojawić chrapanie.

4. Nietrzymanie moczu

Częste wizyty w toalecie? To może być objaw ciąży, ale pod warunkiem, że dostrzegamy wyraźne odstępstwo od normy. Jeżeli jeszcze przed ciążą dużo piłyśmy i nasze wizyty były całkiem częste, to na początku ciąży możemy nawet nie zauważyć, że nastąpiła zmiana i trochę minie, zanim się zorientujemy. Chyba że występują przy tym inne, dodatkowe objawy charakterystyczne dla ciąży.

5. Dziwne upławy

Może zdarzyć się, że zwiększy się ilość upławów z pochwy. Zazwyczaj kobiety biorą to za oznakę infekcji dróg rodnych, a może być to… ciąża. Dotyczy to także ewentualnego krwawienia, które przypomina miesiączkę i może pojawiać po 2 – 3 tygodniach od zapłodnienia. Nie ma ono jednak nic wspólnego z menstruacją i nazywane jest krwawieniem implantacyjnym.

6. Nadmierne pocenie i ślinienie

Z powodu nadmiaru wydzielanych hormonów, ciało kobiety reaguje na to zwiększeniem produkcji poszczególnych wydzielin. Metabolizm działa na większych obrotach, co powoduje zwiększenie temperatury i uderzeń gorąca oraz nadmiernego pocenia. Znacznie intensywniej pracują także ślinianki, choć nie nie jest wiadome dlaczego. Sprawia to, że w pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet ma ślinotok.

7. Metaliczny posmak w ustach

Jeżeli chodzi o dziwne objawy ciąży z pewnością jest nim także uczucie czegoś metalicznego w ustach. To także ma związek z większą produkcją hormonów i tym, że ciało jest do tego nieprzyzwyczajone, reaguje więc na swój sposób. Z czasem, gdy wszystko się ustabilizuje i hormony przestaną tak szaleć, metaliczny posmak znika samoistnie.

8. Wahania nastroju

I tutaj winą należy obarczyć hormony, a konkretnie nagły ich wyskok, szczególnie jeżeli mowa o adrenalinie, endorfinie oraz noradrenalinie. To sprawia, że kobieta zaczyna mieć huśtawki nastroju i może wpadać w różne humory od płaczu do histerycznego śmiechu i to w ciągu kilku minut. Dodatkowo może pojawić się nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie oraz zwiększona wrażliwość, także czuciowa.

9. Wyostrzony zmysł powonienia

Nagle może się okazać, że zaczynają nas drażnić zapachy, na które wcześnie nie zwracałyśmy uwagi, albo nie przeszkadzały nam w żaden sposób. I tutaj trzeba doszukać się działania hormonów, które tym samym wpływają na wszystkie zmysły, także ten związany z powonieniem. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy zapchanego nosa z powodu jego opuchnięcia.

10. Krwawienie z dziąseł

Do mniej typowych objawów ciąży zaliczyć można także krwawienie dziąseł. Jeżeli wcześniej miałyśmy z tym problem, pewnie nie zwrócimy na to uwagi, jednak krwawienie z dziąseł spowodowane jest ogólnym ich opuchnięciem i zwiększoną wrażliwością. Czasem może się to także wiązać z większym bólem zębów. Jeżeli po wizycie u dentysty okaże się, że wszystko jest w porządku, są duże szanse na to, że powodem jest ciąża.