Nietypowe objawy ciąży – 10 symptomów, które mogą świadczyć o ciąży

autor Sandra Kożuchowska
85 x czytano

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to związane z objawami jakie niesie ze sobą ciążą. Mogą być one mniej lub bardziej typowe i co ważne, w przypadku każdej kobiety będą one wyglądać inaczej. Jakie symptomy mogą świadczyć o zajściu w ciążę? Oto 10 objawów, które mogą o tym świadczyć.

    1. Poranne mdłości
    2. Wzdęcia i zaparcia
    3. Opuchlizna
    4. Nietrzymanie moczu
    5. Dziwne upławy
    6. Nadmierne pocenie i ślinienie
    7. Metaliczny posmak w ustach
    8. Wahania nastroju
    9. Wyostrzony zmysł powonienia
    10. Krwawienie z dziąseł

Ciężarna kobieta leżąca w trawie

1. Poranne mdłości

Poranne mdłości połączone z wymiotami to akurat jedne z najbardziej typowych objawów, jaki może się pojawić w okresie wczesnej ciąży. Zazwyczaj zaczynają się one w okolicach 6 – 8 tygodnia i trwają mniej więcej do 14 tc. Choć są jednak bardzo typowe, wbrew pozorom nie każda kobieta na nie narzeka. Zazwyczaj dotykają one pierworódek.

2. Wzdęcia i zaparcia

Wzdęcia i zaparcia to coś, co może spotkać każdego, jednak w ciąży odpowiada za nie zwiększony poziom progesteronu, hormonu istotnego dla prawidłowego rozwoju dziecka. Uczucie wzdętego brzucha oraz problemy z wypróżnianiem się są częstym zjawiskiem u kobiet ciężarnych. Aby ich uniknąć, należy przede wszystkim uważać na to, co się je.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

3. Opuchlizna

Opuchlizna nóg i ogólnie stawów to przekleństwo każdej kobiety ciężarnej. Mamy wrażenie, że wszystkie ubrania nagle stały się za małe, nie jesteśmy w stanie założyć spodni ani butków. Choć zazwyczaj jest to problem kobiet w późniejszym etapie ciąży, wiele pań skarży się na to już w I trymestrze. Po porodzie zazwyczaj wszystko wraca do normy. Dotyczy to także uczucia zapchanego nosa, ciągła potrzeba jego wydmuchiwania i ogólne uczucie dyskomfortu pomimo braku choroby. Zmiany hormonalne powodują, że zatoki nosowe zaczynają puchnąć, a śluzówka jest podrażniona. Z powodu zapchanego nosa, może się także pojawić chrapanie.

4. Nietrzymanie moczu

Częste wizyty w toalecie? To może być objaw ciąży, ale pod warunkiem, że dostrzegamy wyraźne odstępstwo od normy. Jeżeli jeszcze przed ciążą dużo piłyśmy i nasze wizyty były całkiem częste, to na początku ciąży możemy nawet nie zauważyć, że nastąpiła zmiana i trochę minie, zanim się zorientujemy. Chyba że występują przy tym inne, dodatkowe objawy charakterystyczne dla ciąży.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

5. Dziwne upławy

Może zdarzyć się, że zwiększy się ilość upławów z pochwy. Zazwyczaj kobiety biorą to za oznakę infekcji dróg rodnych, a może być to… ciąża. Dotyczy to także ewentualnego krwawienia, które przypomina miesiączkę i może pojawiać po 2 – 3 tygodniach od zapłodnienia. Nie ma ono jednak nic wspólnego z menstruacją i nazywane jest krwawieniem implantacyjnym.

6. Nadmierne pocenie i ślinienie

Z powodu nadmiaru wydzielanych hormonów, ciało kobiety reaguje na to zwiększeniem produkcji poszczególnych wydzielin. Metabolizm działa na większych obrotach, co powoduje zwiększenie temperatury i uderzeń gorąca oraz nadmiernego pocenia. Znacznie intensywniej pracują także ślinianki, choć nie nie jest wiadome dlaczego. Sprawia to, że w pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet ma ślinotok.

7. Metaliczny posmak w ustach

Jeżeli chodzi o dziwne objawy ciąży z pewnością jest nim także uczucie czegoś metalicznego w ustach. To także ma związek z większą produkcją hormonów i tym, że ciało jest do tego nieprzyzwyczajone, reaguje więc na swój sposób. Z czasem, gdy wszystko się ustabilizuje i hormony przestaną tak szaleć, metaliczny posmak znika samoistnie.

8. Wahania nastroju

I tutaj winą należy obarczyć hormony, a konkretnie nagły ich wyskok, szczególnie jeżeli mowa o adrenalinie, endorfinie oraz noradrenalinie. To sprawia, że kobieta zaczyna mieć huśtawki nastroju i może wpadać w różne humory od płaczu do histerycznego śmiechu i to w ciągu kilku minut. Dodatkowo może pojawić się nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie oraz zwiększona wrażliwość, także czuciowa.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

9. Wyostrzony zmysł powonienia

Nagle może się okazać, że zaczynają nas drażnić zapachy, na które wcześnie nie zwracałyśmy uwagi, albo nie przeszkadzały nam w żaden sposób. I tutaj trzeba doszukać się działania hormonów, które tym samym wpływają na wszystkie zmysły, także ten związany z powonieniem. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy zapchanego nosa z powodu jego opuchnięcia.

10. Krwawienie z dziąseł

Do mniej typowych objawów ciąży zaliczyć można także krwawienie dziąseł. Jeżeli wcześniej miałyśmy z tym problem, pewnie nie zwrócimy na to uwagi, jednak krwawienie z dziąseł spowodowane jest ogólnym ich opuchnięciem i zwiększoną wrażliwością. Czasem może się to także wiązać z większym bólem zębów. Jeżeli po wizycie u dentysty okaże się, że wszystko jest w porządku, są duże szanse na to, że powodem jest ciąża.

podobne tematycznie

zostaw komentarz